Hirdetés

Több ezer spárgaszedő „szökött meg” a romániai karanténból németországi idénymunkára

•  Fotó: Rostás Szabolcs

Fotó: Rostás Szabolcs

Több ezer, németországi idénymunkára induló ember zsúfolódott össze csütörtökön Kolozsvár nemzetközi repülőterén, ahol a rendvédelmi szerveknek kellett felszólítani a kötelező távolság betartására az utasokat. Ez csak részben sikerült, az ügyben bűnvádi eljárás indult.

Rostás Szabolcs

2020. április 09., 16:352020. április 09., 16:35

2020. április 09., 21:312020. április 09., 21:31

„Ha lenne munkánk, megélhetésünk itthon, nem mennénk ki” – mondja egy éjfekete színű arcát hófehér védőmaszkkal eltakaró férfi, amikor úti célja felől faggatom a kolozsvári légikikötő parkolójában. Mintegy kétszázan várakoznak a tűző napon a bejárat környékén: asszonyok, férfiak, fiatalok, középkorúak vegyesen, ki a bőröndjén, ki a reptéri csomagszállító szekéren üldögél, várva, hogy bemondják a nevét. Az elbarikádozott bejáratnál rendőrök, csendőrök és egyenruhás reptéri alkalmazottak állják el az emberek útját, csak az mehet be a Kolozsvári Avram Iancu Nemzetközi Repülőtér várójába, akit a névsor alapján szólítanak.

A sok román név között elhangzik egy-egy Ildikó, Ilona és Zoltán is, ami arról tanúskodik, hogy erdélyi magyarok is beálltak vendégmunkásnak az új típusú koronavírus-járvány kellős közepén.

Hirdetés

„Spárgát megyünk szedni Düsszeldorf mellé, öt hónapra” – mondja egy Botoșani megyei férfi, amikor szóba elegyedünk vele. Megtudjuk, hogy hetekkel ezelőtt szerződést kötött egy németországi idénymunkát kínáló munkaerő-közvetítő céggel, minden formaságot a „patroana”, a cégvezető üzletasszony intézett, beleértve a repülőjegyek lefoglalását. „Hogy félünk-e a koronavírustól? Azt itthon is elkaphatjuk, a saját bőrünket kockáztatjuk” – magyarázza a nyugat-európai országokban szerencsét próbáló románok kissé gúnyos „gyűjtőnevén” legtöbbször eperszedőként emlegetett vendégmunkás, majd kék gumikesztyűbe bújtatott jobb kezének mutató- és hüvelykujját összedörzsölve mutatja, mi hajtja ilyen rendkívüli időben is külföldre dolgozni. A pénz.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Az emberek csoportokba verődve várakoznak a reptéri terminál bejáratai előtt, körülöttük rengeteg pillepalack, nylonszatyor, egyéb szemét a földön. A legtöbben védőmaszkot, kesztyűt hordanak, de a kijárási tilalom idején kötelező másfél-két méteres távolságot a többség nem tartja be. Egy borsabányai házaspár nyolc hétre utazik Kölnbe, ugyancsak mezőgazdasági munkát vállaltak. Elmondják, tisztában vannak vele, hogy várhatóan két hétre karanténba helyezik őket, mielőtt nekilátnak spárgát szedni. „De hát ez van, nincs mit tenni. Vállaljuk, mert a felkínált fizetés mindenképpen jobb, mintha itthon próbálkoznánk bármivel” – magyarázza a negyvenes éveiben járó máramarosi nő.

Egy ploiești férfi ugyancsak Düsszeldorfba tart, ő fél évre szerződött, spárga-, eper-, majd almaszedésre.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

„Muszáj menni, hiszen a román állam nem biztosít munkát. Ami meg van, azt nem fizetik meg becsületesen” – dohog a sorára váró munkás, miközben lehajtott védőmaszkja fölött beleszív a cigarettájába. Egy moldvai, Câmpulung Moldovenesc városából érkezett férfi hirtelen nem is tudja, pontosan hol kell majd dolgoznia Németországban. „Nem mindegy? A lényeg, hogy megfizessenek” – válaszolja, hozzátéve: meg van elégedve a szerződésben ígért 2000 eurós bérrel. Kérdésünkre elmondja, hogy az idei a 13. idénymunka, amit külföldön végez. Odabent, a repülőtér termináljában libasorba állítják az egyenként betessékelt vendégmunkásokat, akiknek tisztes távolból kell felmutatniuk a jegyüket. Csütörtök estig tizenkét charterjárat indulását jelzi a reptéri kijelző, és a következő napokban is ugyanilyen roham várható.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Az akciót a nap elején hatalmas szervezetlenség jellemezte a kolozsvári repülőtéren, ahol adott pillanatban több százan zsúfolódtak össze, mint a heringek. A híradások nyomán a hatóságok rendőröket és csendőröket vezényeltek a helyszínre, akik felszólították az embereket, hogy szóródjanak szét. Ottjártunkkor valóban rengeteg volt a rendvédelmi a légikikötőnél, de a megfelelő távolságot nem mindig lehetett betartatni. Jobbára annyit sikerült elérni, hogy a későbbi járatokra váró utasokat kisebb csoportokra szórták szét a hatalmas parkolókban.

Mircea Abrudean prefektus az ügyben úgy nyilatkozott, a repülőjáratokat egy magántársaság indítja, amely rosszul kezelte a helyzetet, mert egyszerre hívta Kolozsvárra az embereket az ország minden szegletéből, holott a járatok kisebb-nagyobb időkülönbséggel 13 és 21 óra között indulnak. A kormány területi képviselője közölte, a sajtóban és a közösségi oldalakon megjelent fényképfelvételek alapján a kolozsvári ügyészség a büntető törvénykönyv 352. cikkelye alapján bűnvádi eljárást indított a fertőző betegségek terjedése megakadályozásának meghiúsítása gyanújával.

Az incidens kapcsán egyébként a különböző hatóságok egymásra hárították a felelősséget.

David Ciceo, a légi kikötő vezérigazgatója azzal védekezett, hogy a létesítmény parkolóját egy magáncég működteti, a prefektus és a repülőtér tulajdonosának számító Kolozs megyei önkormányzat elnöke, Alin Tișe azonban úgy nyilatkozott, őket nem tájékoztatta a reptér vezetősége a várható utasrohamról. A tanácselnök egyenesen börtönbüntetést követelt a felelősökre, elsősorban a reptér parancsnokára. A Kolozsváron történtek bukaresti kormányszintre is eljutottak: a kabinet csütörtöki ülésén Ludovic Orban miniszterelnök a reptérigazgató felelősségre vonását követelte a mintegy kétezer ember összezsúfolása miatt.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

A pandémia kellős közepén tapasztalható „kirajzás” különben annak tudható be, hogy a német szövetségi belügyminisztérium és a mezőgazdasági és élelmezési minisztérium egy héttel ezelőtti megállapodása alapján feloldották a koronavírus-járvány miatt márciusban elrendelt teljes tilalmat és az ágazat munkaerőigénye miatt szigorú szabályok mellett mégiscsak engedélyezték több tízezer külföldi mezőgazdasági idénymunkás beutazását. A tavaszi munkákra, elsősorban a Németországban rendkívül népszerű spárga betakarítására május végéig nagyjából 100 ezer idénymunkásra van szükség, de a beutazási tilalom után csak 20 ezren maradtak az országban, ezért nem csoda, ha óriási keletje lett a román vendégmunkásnak is. Ők 115 munkanapot teljesíthetnek, a napról-napra súlyosbodó munkaerőhiány miatt azonban a berlini és tartományi hatóságok rendkívüli és átmeneti szabályokat léptetnek életbe a hiány enyhítésére.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Az idénymunkásokat a szövetségi rendőrség egységei fogadják a kijelölt repülőtereken. Azonosításuk után megvizsgálják egészségi állapotukat, az eredményeket közlik a területileg illetékes közegészségügyi hivatallal. Fertőzésgyanú esetén megtagadják a belépést az országba. Az idénymunkások az első 14 napon – a koronavírus lappangási ideje alatt – karanténban vannak, vagyis együtt dolgoznak, szabadidejükben sem érintkezhetnek más csoportok tagjaival és nem hagyhatják el szállásukat, illetve a munkavégzés helyét.

•  Fotó: Rostás Szabolcs Galéria

Fotó: Rostás Szabolcs

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot

Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert

Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.

Többszöri nekifutás után bejelentették, hová költözik a nagyváradi állatkert
2026. június 25., csütörtök

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat

Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.

Nem akkor kell segítséget kérni, amikor már menthetetlen a kapcsolat
2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
Hirdetés