
Szatmár megyei politikusokkal, civil szervezetek képviselőivel találkozott Nacsa Lőrinc
Fotó: Facebook/Nacsa Lőrinc
A jó minőségű magyar nyelvű oktatás a legalapvetőbb feltétel a megmaradáshoz, ezért is fontos, hogy Szatmár és Szilágy megyében az elmúlt időszakban a magyar kormánynak számos oktatási programot és beruházást sikerült támogatnia – jelentette ki Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár csütörtökön partiumi látogatása kapcsán az MTI-nek .
2025. február 13., 14:372025. február 13., 14:37
2025. február 13., 14:382025. február 13., 14:38
Nacsa Lőrinc szerdán és csütörtökön Szatmár és Szilágy megyében látogatta meg a magyar közösségeket, ahol
Megtekintette a magyar kormány támogatásával megvalósuló, folyamatban lévő nemzetpolitikai beruházásokat is. Ezek főként oktatási beruházások, például a református gimnázium építése Zilahon és Szatmárnémetiben.
Ha a most folyamatban lévő beruházások is elkészülnek, akkor olyan minőségi, a 21. század követelményeinek megfelelő oktatási intézmények állnak majd rendelkezésre Szatmárnémetiben és Zilahon is a magyar diákok számára, amelyek az életre és a különböző kihívásokra is fel tudják majd készíteni őket” – mondta az államtitkár. Hozzátette: örül, hogy az egyházak is részt vállalnak a magyar nyelvű oktatásban, mivel ennek nemcsak a tudás átadásából kell állnia, hanem az értékrendre és a magyar identitásra való nevelésből is.
– osztotta meg tapasztalatait.
Nacsa Lőrinc Szilágy megyébe is ellátogatott
Fotó: Facebook/Nacsa Lőrinc
Közölte: a magyar nemzeti megmaradást a Partiumban és a szórványban is az oktatási intézmények, az egyházak és a civil szervezetek tudják garantálni. A szatmári és szilágysági intézmények, szervezetek nagyon aktivak, magyarországi és romániai, állami és megyei önkormányzati forrásokra is sokat pályáznak.
„Az ő munkájuk példaértékű” – jelentette ki az államtitkár, aki hagyományőrző, sport, kulturális és oktatási szervezetek képviselőivel találkozott. Aláhúzta:
hiszen az elmúlt években elkezdődött és felerősödött munka a szatmári és szilágysági magyarok megmaradását, magyar identitásuk megélését és a közösségek erősödését szolgálja.
A beruházások közül kiemelte Szatmárnémetiben a város emblematikus műemléképületének, a Pannónia Szállónak a felújítását és az új zilahi református gimnázium építését, úgy értékelve, mindkettőnek belátható időtávolságba került a befejezése. A zilahi építkezés „iskolaformát öltött”, hamarosan a burkolás következhet, a remények szerint 2026-ban birtokba vehetik a magyar gyermekek.
A két megyében a politikusokkal, polgármesterekkel való találkozókon a tavalyi romániai választások eredményeit is értékelték, és úgy vélték, nagyon jó eredmény született, a magyar közösség és a magyar közösség képviselete meg tudott erősödni – mondta. Kifejtette:
„Így a határ menti térségek jobban össze tudnak egymással kapcsolódni, és több gazdasági lehetőséget rejt magában a határok lebontása és könnyű átjárhatósága” – mondta. Emlékeztetett: Magyarországon épül az M49-es autópálya, amely el fogja érni a román határt, és további beruházásokkal, lehetőségekkel kecsegtet.
amely egyre inkább a gazdasági élénkülés középpontjába tud kerülni. Ehhez szükséges, hogy az itteni magyar politikusok együtt dolgozzanak a többségi tisztségviselőkkel, politikusokkal. A következő időszakban Szilágy megye fejlesztése közös román–magyar érdek – mondta.
– összegzett Nacsa Lőrinc a földrajzi elhelyezkedése miatt kicsit elszigetelt megyére utalva.
Az államtitkár amúgy Facebook-oldalán több fotós és videós posztban is beszámolt a partiumi látogatásról. A csütörtöki szilágysági találkozóról így számolt be:
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriella párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
szóljon hozzá!