Nagyszeben értékes épített öröksége újabb műemléket foglal magában, a szebeni közfürdőt – közölte Astrid Fodor, az erdélyi város polgármestere. A polgármesteri hivatal több mint 20 millió lejt költött az ingatlan felújítására, mely az építészeti remekmű restaurálását, de a belső terek és berendezések korszerűsítését is magában foglalta. A közfürdőt – mely a müncheni Müller-fürdő mása – egyébként ma úgy reklámozzák, mint „Románia első spáját”.
2023. július 13., 18:352023. július 13., 18:35
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
Nagyszeben értékes épített öröksége újabb műemléket foglal magában, a szebeni közfürdőt – közölte Astrid Fodor, az erdélyi város polgármestere. A polgármesteri hivatal több mint 20 millió lejt költött az ingatlan felújítására, mely az építészeti remekmű restaurálását, de a belső terek és berendezések korszerűsítését is magában foglalta. A közfürdőt – mely a müncheni Müller-fürdő mása – egyébként ma úgy reklámozzák, mint „Románia első spáját”.
2023. július 13., 18:352023. július 13., 18:35
Astrid Fodor polgármester beszámolója szerint Raluca Turcan művelődési miniszter rendelete alapján a műemlékvédelmi A kategória B csoportjába sorolták be a szebeni közfürdő 1904-ben átadott épületét. „A polgármesteri hivatal több mint 20 millió lejt költött az ingatlan felújítására, mely az építészeti remekmű restaurálását, de a belső terek és berendezések korszerűsítését is magában foglalta. A műemlékké nyilvánítás bizonyítja az épület értékét, illetve az elvégzett munka kiváló minőségét” – nyilatkozta Astrid Fodor.
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
A hivatal tájékoztatása szerint a szebeni közfürdő ezentúl védve van minden olyan beavatkozástól, mely kárt tenne építészeti jellegzetességeiben.
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
Nagyszeben korábbi főépítésze a díjazás után a Szabadság napilapnak elmondta, egy 1904-es, eklektizáló, szecessziós stíluselemekkel rendelkező középületről van szó. A műépítész – aki akkor még sajnálatát fejezte ki, hogy az ingatlan nem műemlék – kifejtette, tekintve, hogy közfürdő volt, ez azt is jelentette, hogy a rászorulók oda mehettek fürdeni, és le is lakták az infrastruktúrát. Mivel mai napig közfürdőként működik az intézmény, az építészek hibrid megoldást alkalmaztak: a pincében külön lejáratot, tusolót létesítettek a szociális esetek számára, akik ott tisztálkodhatnak, és aztán ha óhajtják, felmehetnek a fürdőrészre is. A pincében gyerekjátszót, kávézót is kialakítottak.
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
A fürdő épületét a 20. század elején, Karl Hocheder tervezte, és egy belső udvar mélyén áll. A főépület bazilikális alaprajzot és keresztmetszetet idéző, háromosztatú belső térrel rendelkezik, amelynek központi, meghatározó eleme a nagymedence, a két keskenyebb, oldalsó térrészben egy-egy pihenőövezettel. A teret négyszögű pillérekre támaszkodó félköríves árkádok tagolják, az árkádok fölött karzat húzódik – számolt be a Szabadság.
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
A manapság sokat használt „spa” kifejezést egyesek a „sanus per aquam”, azaz a víz által nyert egészség latin nyelvű meghatározásból eredeztetik, de valószínűleg a Belgiumban található fürdőváros, Spa nevéből ered.
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
Általában gyógyfürdők szinonimájaként használják, de szakemberek szerint meg kell különböztetni a balneoterápiától, mely kialakult betegségek esetében használatos. A spa inkább az egészségmegőrzéshez, megelőzéshez kapcsolódó kezeléseket jelenti. Sűrűn összemossák a szintén felkapott wellness kifejezéssel, mely mögött eredetileg egy életmódprogram, a testi-lelki-szellemi egyensúlyra, jóllétre törekvés áll.
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
A nagyszebeni közfürdőben több szinten törekednek hasonló élmények biztosítására. A földszinten medence, száraz és nedves szauna, sószoba, meleg és hideg vizű kádak, öltözők váróterem található. Az első emelet a gyógykezelések színtere, ahol számos masszázsterápiával élhetnek a fürdőzők. A felújítás során korszerűsítették a konditermet is, a fürdőben úszást is tanítanak, a létesítményben jógaórákat is tartanak.
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
Egy háromórás, szaunázásra is feljogosító felnőtt belépő 50 lejbe kerül, gyerekeknek és nyugdíjasoknak 30 lej. Időpontot online lehet foglalni a fürdő honlapján, ahol bérleteket is lehet kötni, illetve ajándékkártyákat is vásárolni lehet.
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
Fotó: Nagyszeben polgármesteri hivatala
Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.
A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
szóljon hozzá!