
Pénzek a Szent László-örökség útra. Képünkön a lovagkirály síremléke a nagyváradi várban
Fotó: Oradea.ro
Kulturálisörökség-útvonalak létrehozására, a totalitárius rendszerek, valamint az erdélyi nemzetiségek bemutatására is jut 200 millió euró az országos helyreállítási tervből.
2021. június 03., 19:382021. június 03., 19:38
Megtaláltuk a módját, hogy a kulturális örökségvédelem is bekerüljön az országos helyreállítási tervbe (PNRR) – jelentette be csütörtökön a zabolai Mikes-kastélyban Hegedüs Csilla.
Az európai alapok minisztériumának államtitkára a Székelyföld Turisztikai Desztináció Menedzsment Klaszter (TDM) kibővített vezető tanácsi gyűlésén tartott előadást.
Rámutatott: először úgy tűnt, semmilyen kultúrához, örökségvédelemhez köthető eleme nem lehet az országos helyreállítási tervnek, mert az Európai Bizottság úgy döntött, azt az országjelentés alapján kell összeállítani. „Fontosnak tartottuk, hogy megtaláljuk a módját, kapaszkodókat kerestünk, arra hivatkoztunk, hogy
Úgy tűnik, az EB elfogadta az érveinket, hétfőn le is adtuk a terveket” – tájékoztatta a résztvevőket Hegedüs Csilla.
Mint részletezte, ennél a fejezetnél 200 millió euró lesz elérhető, és három nagy csomagot dolgoztak ki: kulturálisörökség-útvonalak létrehozása, a totalitárius rendszerek, valamint az erdélyi nemzetiségek bemutatása. Tizenkét kulturálisörökség-útvonalat terveznek, ezek között Erdélyben a legfontosabb a Kastélyok útja, a Kúriák útja és a Szent László-út. Hegedüs Csilla hangsúlyozta, ezenkívül lesz még többek között a fatemplomok, a moldvai kolostorok, a római kasztrumok, a Duna-delta útja is, kettő pedig nem köthető az épített örökséghez, tervezik a bor és a gasztronómia útját is.
A Kastélyok útjáról szólva az államtitkár kifejtette, ebben a stádiumban harminc kastély kerül be a programba, de ezt tovább lehet majd bővíteni, akár más uniós alapokat felhasználva is. A kulturális, valamint a turisztikai minisztériummal, az önkormányzatokkal egyeztetnek, hogy első körben melyik harminc kastély kerül fel az útvonalra, és akkor megkezdődik a tulajdonképpen turisztikai projekt.
Kastélyonként 50 ezer eurót szánnak az értékek digitalizációjára, marketingstratégiára.
Elhangzott, a Regionális Operatív Program, a magyar állam támogatásával is újultak meg kastélyok, de egyenként küzdenek a turistákért, ha megvalósul az útvonal,
Hegedüs Csilla elmondta, mintaként szolgált számára, amikor tavaly a háromszéki kastélytulajdonosok összefogtak, és csomagban kínálták a szolgáltatásaikat. A Kúriák útja hasonló elv szerint szerveződik, mintegy húsz kúriát vonnak be nemcsak Székelyföldről, hanem Közép-Erdélyből és Partiumból is. Fontos eleme a programnak, hogy néhány épület felújítására is lehet lehívni támogatást. A Szent László-út öt éve magyar állami támogatással épült ki, lesz lehetőség „pályára helyezni”.
„Az a célunk, hogy 2021-hez képest 2026-ra 50 százalékkal növeljük a külföldről érkező turisták számát, pörgessük a belföldi turizmust is, és növeljük a vendégéjszakák számát. Azzal érveltünk az Uniónak, hogy ezzel munkahelyek jönnek létre, elsősorban a vidéki fiataloknak, piacot teremtünk a helyi értékeknek, termékeknek, cégeknek” – sorolta az államtitkár.
Arra is kitért, hogy a totalitárius rendszerek és erdélyi nemzetiségek bemutatásánál különböző múzeumok népszerűsítésére, akár létrehozására lesz lehetőség. Mint ismeretes, az országos helyreállítási tervet hétfőn küldték el az Európai Bizottságnak, következik két hónap tárgyalás, egyeztetés, ezt követően lehet majd elkezdeni a tulajdonképpeni munkát.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.
Sikertelenül zárult a legnagyobb román kohászati kombinátra kiírt június 19-i árverés – adta hírül pénteken az Economica.net a vagyonfelügyelők közleménye alapján.
Románia 12 helyet rontva a 61. helyre került a világ 70 legversenyképesebb gazdaságának rangsorában a lausanne-i Nemzetközi Menedzsmentfejlesztési Intézet (IMD) csütörtökön közzétett éves jelentése szerint.
A román állam élni kíván a fekete-tengeri kontinentális talapzaton található Neptun Deep lelőhelyen kitermelt földgázra vonatkozó elővásárlási jogával, ami befolyásolhatja Magyarország földgázvásárlási szándékát.
szóljon hozzá!