Hirdetés

Kegyeleti diákmunka a Házsongárdban: jeles magyar személyiségek sírját gondozzák a középiskolások a kolozsvári pantheonban

A Házsongárd élő emlékezete. A nemrég felújított Biasini-kriptánál is kegyeleti munkát végeznek a kolozsvári diákok •  Fotó: Kiss Judit

A Házsongárd élő emlékezete. A nemrég felújított Biasini-kriptánál is kegyeleti munkát végeznek a kolozsvári diákok

Fotó: Kiss Judit

Önkéntesen, több éve tartó kezdeményezés és verseny keretében gondozzák jeles magyar személyiségek sírját a kolozsvári Házsongárdi temetőben a kincses város öt magyar tanintézetének középiskolás csapatai. A kegyeleti munkáról az ötletgazda és irányító, Gergelyné Tőkés Erzsébet, a Házsongárd Alapítvány elnöke, valamint több diákcsapat is nyilatkozott a Krónikának sírgondozás közben.

Kiss Judit

2018. október 18., 08:432018. október 18., 08:43

2018. október 18., 11:042018. október 18., 11:04

Egész évben kegyeleti munkát végeznek a Házsongárdi temetőben a kolozsvári magyar iskolák diákjai, akiknek munkáját az október közepén szokatlanul erősen ragyogó napfényben kísértük figyelemmel.

A versenyszerűen végzett sírgondozás, a hatalmas, labirintusszerű sírkertben nyugvó, a jeles magyar – vagy a magyarsághoz kapcsolódó – személyiségek fejfáinak letakarítása, a diákságnak a kegyeleti munkába való bevonása Gergelyné Tőkés Erzsébetnek, a Házsongárd Alapítvány elnökének ötlete volt, ő irányítja a fiatalok munkáját. Mint mondja,

Hirdetés

a cél az, hogy a kegyeleti munka a diákság önműködő, tanári irányítás nélkül is élő mozgalmává váljon.

Az óriási sírkert labirintussszerű, és mivel sok-sok jeles személyiség nyugszik itt, a kegyeleti munkára is rengeteg lehetőség kínálkozik. A több évszázados magyar írásbeliség nagyjainak nyugvóhelye a Házsongárd, amely egyben emlékezések kegyhelye is. Vallásfelekezeti és nemzetiségi különbség nélkül temetkeztek ide a századok során magyarok, románok, szászok, a gyönyörű fekvés, a dús növényzet, a monumentális emlékművek már a 19. század végén híressé tették a Házsongárdot. Ottjártunkkor az Apáczai Csere János Elméleti Líceum, a Báthory István Elméleti Líceum, a Brassai Sámuel Elméleti Líceum, a János Zsigmond Unitárius Kollégium kilenc-tizenkettedikes csapatai váltották egymást a temetőben, de más napokon bekapcsolódnak a munkába a Református Kollégium diákjai is.

A Báthory-iskola fiúcsapata szorgoskodik a Házsongárdban •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A Báthory-iskola fiúcsapata szorgoskodik a Házsongárdban

Fotó: Kiss Judit

Takarítás az „oroszlános” sírnál

„Az idén kísérleteztük ki, hogy nem osztályok jönnek egyszerre, hanem kisebb csoportok: munkanaplót, fényképeket, videókat készítenek, ezt és természetesen az összmunkájukat vesszük figyelembe, mert ez verseny” – magyarázza Gergelyné Tőkés Erzsébet.

A báthorys fiúcsapat lelkes, elhivatott és a munkát láthatóan komolyan vevő tagjai ottjártunkkor a 2009-ben tragikus körülmények közt elhunyt Jancsó Noémi költő, valamint iskolájuk nemrég elhunyt igazgatója, Tőkés Elek sírját indultak letakarítani.

A seprűket, gereblyéket, metszőollókat az egyik kriptában tartják, onnan veszik elő a diákok, akik elmesélték, sokszor magukban is járnak sírokat gondozni, irányítójuk vagy tanáraik nélkül.

Gergelyné Tőkés Erzsébet, a Házsongárd Alapítvány elnöke •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Gergelyné Tőkés Erzsébet, a Házsongárd Alapítvány elnöke

Fotó: Kiss Judit

„A Báthoryból mentem nyugdíjba fizikatanárként. Volt egy kezelhetetlen hetedikes osztályom, amelyet kihoztam egyszer az „oroszlános” sírokhoz, és a gyerekek csodálatosan viselkedtek, kihúztak minden gazt lelkesen, így indult a kegyeleti munka. A hetedikesek a Kendeffy-sírt gondozták (gróf Kendeffy Ádám erdélyi magyar főnemes [1795–1834] – szerk. megj.), aztán kitaláltuk, hogy leveleket írnak Kendeffy Mária grófnőnek, aki „válaszolt” a leveleikre, bűbájos szövegeket, verseket írtak hozzá. Én is fellelkesültem, elkezdtem idehívni, elhozni a többi báthorys osztályokat, aztán más iskolákból is gyerekeket” – mesélte a Házsongárd Alapítvány igazgatója.

Kendeffy Ádám sírja sok kegyeleti munkát végző diák kedvence: négy síró kőoroszlán látható a monumentális síremléknél, amelyet nemrég brassais diákok takarítottak ki.
Gergelyné Tőkés Erzsébet elmondta, a kegyeleti tevékenység tulajdonképpen osztályfőnöki munkából nőtt ki ezelőtt 25 évvel, és nyugdíjazása után is folytatódott, folytatódik, ő mozgósítja, vonja be a magyar iskolák történelemtanárait és a diákokat. Bár, mint mondja, nem mindig könnyű sok gyerekkel együtt dolgozni úgy, hogy az számukra élményszerű is legyen, ugyanakkor hasznos is. Három éve segíti a kezdeményezést Magyarország kolozsvári főkonzulátusa, a gyerekek méltatását, a díjkiosztást ott tartják. A kincses város öt magyar iskolája több-kevesebb rendszerességgel évek óta részt vesz a munkában, a tanárok közül többek közt Pócsai Sándor, Váradi Éva, Wolf Ágnes, Vajnár János, Korodi Alpár is bekapcsolódik.

Mester és tanítványok •  Fotó: Kiss Judit Galéria

Mester és tanítványok

Fotó: Kiss Judit

Átalakítani a helyzeti energiát

„Óriási a lelkesedés és persze a lehetőség is. Fizikatanárként úgy is fogalmazhatok: nagy a helyzeti energia, csak át kell alakítani mozgási energiává, ehhez pedig ember kell.

Idén 4-5 fős csapatokban dolgoznak a diákok, nemcsak ősszel, halottak napja előtt, hanem nyáron is. Az lenne a cél, hogy ez tanároktól független, önfenntartó mozgalommá váljék.

Ha a gyerekek már eligazodnak a temetőben, maguktól megtalálják a jeles személyiségek sírjait, „dadusok” nélkül, akkor talán már ők maguk adhatják át a stafétát a következő nemzedéknek” – fogalmazott a Házsongárd Alapítvány igazgatója. Kifejtette, így is nagyon jó érzés, hogy a diákok munkájának köszönhetően az elhagyatott síroknál gyertya gyúl halottak napján, ő pedig azt szeretné, ha nem szakadna meg a kegyeleti munka.

•  Fotó: Kiss Judit Galéria

Fotó: Kiss Judit

Biró Dániel, a Báthory tizenegyedikes diákja sírgondozás közben meséli, hogy fizikatanárnője, Káptalan Erna biztatására kapcsolódott be a projektbe, és nagyon szívesen vesz részt a munkában. Hasonlóképpen nyilatkozik Gál-Sémer Bálint és Lázár Emánuel is, akárcsak az éppen érkező apáczais csapat tagjai. A diákok elmondják, Gergely Erzsébettől megkapták a temető térképét, ezt használják, hiszen a Házsongárd tulajdonképpen labirintus, de persze azért el lehet igazodni. A történelem iránt érdeklődő fiatalok havonta egyszer-kétszer látogatnak ki a panteonba, vakációban és iskolaidőben is, letakarítják a sírokról a száraz leveleket, gazt, elviszik a szemetet, levágják a száraz ágakat, növényeket.

Szántó Dénes tizenegyedikes apáczais diák például nem a tanáraitól, hanem barátaitól értesült a kegyeleti munkáról, és önként kapcsolódott be, azért, hogy jobban megismerje Kolozsvárt és a múltat. „Ha lehet ilyet mondani, nekem a kedvencem iskolánk névadójának, Apáczai Csere Jánosnak a sírja. Egyébként a tanárnő azt mondta, bármelyik sírt gondozhatjuk, így elég sokat szoktunk sorra látogatni” – mondja Szántó Dénes. A fiatalok a Jósika-kriptából vették ki a szerszámokat, mint mondták, Erzsébet tanárnő átadta nekik a kulcsot, így amikor idejük van, eljönnek dolgozni. Nevetve hozzáteszik: kissé furcsa, de felemelő érzés belépni egy kriptába, de mivel nem este jönnek, nem félnek.

•  Fotó: Kiss Judit Galéria

Fotó: Kiss Judit

„A mi szégyenünk, ha nem gondozzuk a sírokat”

A Brassai Sámuel Elméleti Líceum lelkes csapatával a temető bejáratánál találkozunk, ők már az ősszel többször dolgoztak a Házsongárdban, az iskola névadójának síremlékén kívül a Jósika-kriptát, a Bethlen-kriptát, Jósika Miklós síremlékét is gyönyörűen kitakarították, nagyon tevékenyek és lelkesek tanárnőjükkel, Szász Enikővel együtt. Kiss Krisztina, a Brassai kilencedikes diákja elárulja, nagyon tetszik neki és csapatának az önkénteskedés, szeretnének segíteni, olyasmit tenni, ami jót tesz a lelküknek is.

A nemrég szépen felújított Biasini-kriptánál a János Zsigmond Unitárius Kollégium csapata szorgoskodik.

A Házsongárd Alapítvány által helyreállított kriptát tavaly adták át, a magyar kormány hatmillió forinttal támogatta a műemlék restaurálását.

Gaetano Biasinit (1790–1847) eredetileg vívóedzőnek hívták a kincses városba, az ő nevéhez fűződik a kolozsvári bérkocsi-szolgáltatás elindítása, és idén van a 200 éves évfordulója annak, hogy megnyitotta vívóintézetét a városban. Filip Borostyán, az unitárius iskola tizenegyedikes diákja kérdésünkre elmondta, számukra fontos, hogy gondozzák, tisztán tartsák az ősök sírják. „A mi szégyenünk, ha nem gondozzuk a sírokat, és általában a magyaroké, ha nem tartják tisztán” – mondta lelkesen, komolyan a diáklány.

A Brassai Sámuel Elméleti Líceum diákcsapata Szász Enikő tanárral •  Fotó: Kiss Judit Galéria

A Brassai Sámuel Elméleti Líceum diákcsapata Szász Enikő tanárral

Fotó: Kiss Judit

Gergelyné Tőkés Erzsébettől megtudjuk, bár nem kizárólagos szabály, azért odafigyelnek arra is, hogy az unitárius iskola diákjai unitárius püspökök, személyiségek sírját, a református iskola csapatai református személyiségekét, az apáczaisok és a brassaisok iskolájuk névadója sírjának a gondozását is vállalják, de ugyanígy odafigyelnek 1848-as hősök, költők, színészek, közéleti személyiségek, színészek nyughelyére is.

Idézet
A diákok választanak egy-egy személyiséget az iskola profiljának megfelelően, és egyet szívük szerint is, azt, akinek a munkássága a legjobban érdekli őket. A munka célja az is, hogy kiválasszanak vagy 4-5 sírt, amit visszajárnak gondozni. Reménykedünk, hogy ez majd továbböröklődik generációról generációra”

– tette hozzá a Házsongárd Alapítvány vezetője. Kiemelte, a Bethlen Gábor Alapnál pályáznak minden évben a kegyeleti munka támogatására, a pályázathoz versidézeteket választanak mottóul, idén például Illyés Gyula „őrzeni kincses temetőket” verssorát.

A támogatásból virágot ültetnek, koszorút, kertészeti szerszámokat vásárolnak, többek közt értékes könyvekkel díjazzák a gyerekeket. A versenyben résztvevők mindannyian kapnak emléklapot, és a Házsongárd Alapítvány létrehozott egy különdíjat, azt is átadják a főkonzulátuson a diákoknak.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
2026. június 25., csütörtök

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot

Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.

Lefújták az egyik partiumi város több mint egymilliárd lejbe kerülő körgyűrűjének megépítésére kiírt pályázatot
Hirdetés
Hirdetés