Hirdetés

Izsák Balázs üzent J. D. Vance-nek, és elárulta, miért nem szavaz Crin Antonescura

Izsák Balázs

Izsák Balázs és Tőkés László is kiemelte a székelyföldi, erdélyi, katalán, baszk és sziléziai autonómiamozgalmak együttműködését

Fotó: Orbán Orsolya

Bárhogy is alakul a világpolitika, a székelyek léteznek, és a gondjaikat nem lehet eltüntetni. A szuverenisták és globalisták európai küzdelmében helye van a nemzeti régióknak – jelentette ki lapunk kérdésére Izsák Balázs SZNT-elnök keddi kolozsvári sajtótájékoztatóján. A székely szabadság napi rendezvénnyel kapcsolatos eseményen Izsák kifejtette véleményét arról, hogy nem Maros megye első magyar prefektusa vette át az autonómiát követelő petíciójukat, Tőkés László EMNT-elnök pedig kifogásolta, hogy Erdélyben nem működik a NER. Katalán, baszk és lengyel meghívottaik nem tudtak napirendre térni a román erődemonstráció fölött.

Rostás Szabolcs

2025. március 11., 15:392025. március 11., 15:39

Nemzetközi sajtótájékoztatót tartottak az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács vezetői kedden Kolozsváron az egy nappal korábbi, Marosvásárhelyen rendezett székely szabadság napi megemlékezés kapcsán az esemény nemzetközi meghívottjaival közösen. A Vallásszabadság Házában tartott sajtóeseményen Izsák Balázs SZNT-elnök kiemelten fontosnak nevezte a Habsburg-ellenes székely szervezkedés vértanúira való megemlékezésre épülő székely szabadság napját, mivel ennek köszönhetően sikerült kapcsolatot teremteni három nyugat-európai régióval, Katalóniával, Baszkfölddel és Felső-Sziléziával.

Idézet
A regionális autonómiamozgalmak terén kijelöltünk egy helyet Marosvásárhelynek Barcelona, Bilbao és Katowice mellett; összeköt bennünket a regionális identitás szála” – állapította meg Izsák.

Aki annak ellenére is sikeresnek nevezte az idei székely szabadság napját, hogy helyszíni sajtóbeszámolók szerint a korábbi eseményekhez képest csökkent a részvevők száma. Az SZNT elnöke minderre úgy reagált: nem áll módjában bírálni azt a közösséget, amely nem képviseltette magát nagyobb számban a Székelyföld számára területi autonómiát követelő rendezvényen. Előrebocsátotta egyúttal: akkor is meg fogja tenni az utat a Székely vértanúk emlékművétől a Maros megyei prefektúráig, ha mindössze öten lesznek.

Hirdetés
Izsák Balázs Galéria

Tőkés László EMNT-, Izsák Balázs SZNT-elnök és Luke Uribe-Etxebarria, a Baszk Nemzeti Párt szenátora a kolozsvári sajtótájékoztatón

Fotó: Orbán Orsolya

Tőkés László EMNT-elnök kifogásolta, hogy a román joggyakorlat és a politikum – bár az 1918-as Gyulafehérvári nyilatkozat ígéretet tett rá – törvénybe ütközőnek tekinti a magyarság autonómiaigényét. A volt európai parlamenti képviselő abszurdnak nevezte, hogy miközben az egyesült Európa megannyi országában létezik kisebbségi, területi autonómia, Romániában a Székelyföld és a Partium puszta létezését is megkérdőjelezik, a magyarok alapvető kisebbségi jogait sem tartják tiszteletben. „Vörös posztónak számít az autonómia szó kiejtése is, emellett az autonómia intézményének kriminalizálása folyik” – jelentette ki Tőkés László.

A két nemzeti tanács katalán, baszk és lengyel meghívottja rendkívül furcsállta, hogy az előző napi marosvásárhelyi rendezvényen a román rendőrség és a csendőrség nagy számban képviseltette magát, a megemlékezés után pedig a prefektúráig vonuló részvevőket felparancsolták a járdára. Valamennyien elmondták, hogy náluk ilyesmi nem történhet meg egy békés demonstráción.

Lapunk azt kérdezte a sajtótájékoztató részvevőitől, mekkora esélyt látnak az erdélyi, székelyföldi autonómiamozgalomnak a holtvágányról való elmozdulására a jelenlegi geopolitikai helyzet, az Ukrajnában három éve dúló háború közepette, amikor sem a nagyhatalmak, sem az Európai Unió intézményei nem fogékonyak a nemzeti kisebbségek problémáira. Izsák Balázsnak minderről J. D. Vance jelenlegi amerikai alelnöknek évekkel ezelőtt megjelent, a fehér amerikai munkásosztály válságáról írt, Vidéki ballada az amerikai álomról című bestsellere jutott eszébe. Az SZNT elnöke elmondta, ha tehetné, szembesítené Donald Trump helyettesét azzal, hogy amióta világpolitikával foglalkozik, elfelejtette, hogy az Appalache-hegység „fehér szemétnek” nevezett munkásai közül jött.

Izsák Balázs Galéria

Toni Strubell, a Katalán Nemzeti Kongresszus tagja elmondta: meglepődött, mennyi román rendfenntartót látott a székely szabadság napján Marosvásárhelyen

Fotó: Orbán Orsolya

„Bárhogy is alakul a világpolitika, mi székelyek, katalánok, baszkok, létezünk, ez egy létező valóság. Gondjaikat meg kell oldani, nem lehet eltüntetni, hogy a világpolitika nem kíván ezzel foglalkozni. A nagy világpolitikai összefüggések nem számolják fel a mi gondjainkat, és J. D. Vance is tudja, mit jelent tartozni valahová” – állapította meg az SZNT vezetője, meggyőződésének adva hangot azzal kapcsolatban, hogy a szuverenisták és globalisták európai küzdelmében helye van a nemzeti régióknak. Tőkés László ennek kapcsán úgy fogalmazott, hogy az erdélyi magyarok és székelyek számára létkérdés az autonómia. „Veszélyeztetett nemzeti közösség vagyunk. Nincs más választásunk, úgy teszünk, mint a jó orvos, aki mindent megtesz, hogy megmentse a beteget, még ha meg is hal. Ezért vagyunk ilyen konokok” – válaszolta a Krónika kérdésére az EMNT elnöke.

Megkérdeztük azt is, miként vélekednek arról, ahogyan Marosvásárhely magyar polgármestere, Maros megye új, első magyar prefektusa, továbbá az RMDSZ alkotta bukaresti kormány viszonyul az autonómiát követelő székely szabadság napi rendezvényhez, az önrendelkezési igényhez.

Izsák Balázs jogszerűtlennek nevezte Soós Zoltán polgármester döntését, hogy a marosvásárhelyi rendezvény szervezőit második éve nem hívják meg a láttamozó bizottság ülésére, majd megváltoztatták a nyilvános rendezvény elemeit, a Székely vértanúk emlékművétől a prefektúráig tartó felvonulást „tömegoszlásnak” nyilvánították, és a részvevőket a rendfenntartók a járdára parancsolják. Az SZNT elnöke emlékeztetett, hogy miután pert vesztett a szervezettel szemben, Dorin Florea expolgármester mandátuma idején évekig az úttesten vonultak. (Ezen a ponton Toni Strubell, a Katalán Nemzeti Kongresszus nemzetközi bizottságának tagja kifogásolta, hogy a szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) hívei rendszeresen vonulhatnak Románia városainak utcáin).

Izsák Balázs Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Izsák úgy vélte, a korábbi prefektusok, de a múlt héten hivatalába beiktatott Barabási Antal Szabolcs is megtehette volna, hogy személyesen átveszi a nyilvános rendezvény autonómiakiáltványát. „Ez lenne a minimum, amit egy magyar nemzetiségű prefektustól el lehet várni. Ami nem jelentené, hogy beáll az autonomisták táborába. Sajnos ezen a szinten áll a román politika” – közölte Izsák.

Kész pereskedni Brüsszellel az SZNT
Az SZNT felkészült arra, hogy ismét megküzdjön az Európai Bizottsággal, és pert indítson, ha utóbbi elutasítaná a nemzeti régiókra vonatkozó polgári kezdeményezését – jelentette ki Izsák Balázs a kolozsvári sajtótájékoztatón. Március 4-én iktatták a Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért című európai polgári kezdeményezést, és ez immár sikeresként jelenik meg az EU honlapján. „De az esetleges elutasításra is fel vagyunk készülve, és készek vagyunk ez esetben pert indítani. A nyilvántartásba vétel miatt elindított korábbi perben hat év alatt számos ellenérv elhangzott az EB részéről, de ezeket mind megcáfoltuk, így nem tudom elképzelni, hogy mit tudnak még kitalálni a nemzeti régiók ellen” – szögezte le az SZNT elnöke.

Tőkés László egyenesen minősíthetetlennek nevezte az RMDSZ magatartását, egészen pontosan azt, hogy kormányzati szerepe ellenére az autonómiatörekvések esetében – a volt református püspök megfogalmazása szerint –„sehol semmi”, a kormányprogramban nemhogy az autonómia, a kisebbségi törvény sem szerepel. „A NER (Nemzeti Együttműködés Rendszere) itt Erdélyben nem működik. Nagyon fontos, hogy egy tízmilliós autonóm régió támogatja a mi székely-magyar törekvéseinket, ajtót nyitva Európára” – utalt a Spanyolországban autonómiával rendelkező Katalóniára a volt református püspök, hozzátéve: a várt békekötés alkalmával óhatatlanul rendezni kell a multietnikus Ukrajnában élő nemzeti kisebbségek helyzetét is.

Izsák Balázs Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Luke Uribe-Etxebarria, a Baszk Nemzeti Párt szenátora a kolozsvári sajtótájékoztatón úgy vélekedett, hogy többletjogokkal kell felruházni a helyi és regionális intézményeket, rámutatva: Európában az autonómia gyakorlata már sikeresnek bizonyult egyes őshonos kultúrák fenntartásában. A katalán Toni Strubell kiemelte, hogy az európai őshonos kisebbségek nem rendelkeznek megfelelő képviselettel az EU-ban, márpedig szerinte Európa jövője a régiók és a nemzetiségi jogok tiszteletben tartásán múlik. Jerzy Gorzelik, a Sziléziai Autonómiamozgalom (Silesian Autonomy Movement) elnöke is úgy vélekedett, hogy az EU-nak védenie kell a kulturális sokszínűséget, és az autonómia univerzális megoldás lehetne az európai régiók számára.

Izsák Balázs nem szavaz Crin Antonescura
A kolozsvári sajtótájékoztatón megkérdezték Izsák Balázst, az SZNT melyik államfőjelöltet támogatja a májusban rendezendő romániai államfőválasztáson. A nemzeti tanács elnöke felidézte, hogy Crin Antonescu, a jelenlegi – többek között az RMDSZ alkotta – kormánykoalíció jelöltje 2013-ban közölte: az akkoriban is napirenden lévő közigazgatási átszervezés nyomán nem lesz magyar többségű régió. „Ma is ki vagyunk téve a közigazgatási reform veszélyének, ezért nem értünk egyet a tervezett átszervezéssel. Nem szavazok olyan jelöltre, aki szerint nem lesz magyar többségű régió, hiszen ilyen régió létezik, ez pedig a Székelyföld” – szögezte le Izsák Balázs.

korábban írtuk

Jogai korlátozásával vádolja az SZNT Marosvásárhely magyar polgármesterét
Jogai korlátozásával vádolja az SZNT Marosvásárhely magyar polgármesterét

A Székely Szabadság Napján ismét korlátozzák a szólásszabadságot – szögezi le a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) Izsák Balázs elnök által aláírt, csütörtöki közleménye.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés