Hirdetés

Időzített bomba: menekülnek a kórházból a koronavírusos fertőzöttek

•  Fotó: MTI/Árvai Károly

Fotó: MTI/Árvai Károly

Szakemberek szerint jelentősen megnőtt a koronavírussal való megfertőződés veszélye azáltal, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán egyre több bizonyított vagy potenciális beteg hagyja el a kórházakat, karanténközpontokat.

Pap Melinda

2020. július 07., 19:282020. július 07., 19:28

Tucatjával hagyják el a kórházakat az új típusú koronavírussal fertőzött betegek, fertőzésgyanús személyek, de a karanténközpontok is kiürültek az Alkotmánybíróság döntése nyomán.

Az erdélyi megyékben is egyre többen választják az otthoni elkülönítést és távoznak saját felelősségre a kórházból, mióta a kormány nem tudja bennfekvésre kötelezni a Covid-19-ben szenvedőket.

Hirdetés

korábban írtuk

Az alkotmánybíróság elnöke szerint törvénybe kell foglalni a jogkorlátozó intézkedéseket
Az alkotmánybíróság elnöke szerint törvénybe kell foglalni a jogkorlátozó intézkedéseket

A taláros testület elnöke, Valer Dorneanu a Digi24 műsorában jelentette ki szombaton, hogy az olyan jogkorlátozó intézkedéseket, mint például a kórházi beutalásra való kötelezés, törvény formájában kell szabályozni.

Szeben megyében például a koronavírusos betegek ápolására átállt nagyszebeni TBC kórházban kezeltek több mint felének lett elege a bennfekvésből, és döntött úgy, hogy saját felelősségre otthon folytatja a kezelést. A helyi sajtó szerint 28 bizonyítottan fertőzött személy kérte, hogy hazaengedjék, és újabb négy fertőzött távozott a megyei sürgősségi kórházból is.

A prefektúra közölte: a megyében jelenleg 73 Covid-19 betegséggel diagnosztizált személyt ápolnak kórházban, ezek közül 48-at a megyei sürgősségi kórház több részlegén, illetve az intenzív osztályon.

Nem kértek a váradi kórházból a szalontai asszisztensek

Bihar megyében a nagyszalontai kórházban keletkezett góc asszisztensnői voltak az elsők, akik nemet mondtak a nagyváradi városi kórház fertőző részlegére való beutalásra.

A szalontai kórház rehabilitációs részegén megfertőződött hat alkalmazottból négyen – három asszisztens és egy ápoló – azután döntött az otthoni kezelés lehetősége mellett, hogy „meglátogatta” a váradi egészségügyi intézményt. A Bihoreanul.ro beszámolója szerint az asszisztenseket vasárnap gépkocsival vitték a váradi kórházba, ahol a hivatalos dokumentumok kitöltésekor négyen visszautasították a kórházi kezelést.

•  Fotó: FCSB/Facebook Galéria

Fotó: FCSB/Facebook

Adrian Haţegan, az egészségügyi alkalmazottakat foglalkoztató szalontai kórház menedzsere szerint az amúgy tünetmentes betegek önkéntesen vállalták az otthoni elkülönítést, bár az Alkotmánybíróság döntése értelmében erre sem lehet kötelezni őket.

Az egyik asszisztens lánya a lapnak azzal indokolta a szalontaiak döntését, hogy a váradi egészségügyi alkalmazottak „rosszul bántak velük”, nem engedték őket mosdóba, és hogy a várakozási idő alatt kimenjenek az intézmény udvarára.

Ráadásul, állította a nyilatkozó, nem is tájékoztatták őket, hogy kórházba akarják utalni őket, ez csak a helyszínen derül ki, azt hitték, újratesztelés miatt kell Váradra menniük.

Kiürültek a karanténközpontok

Az Alkotmánybíróság döntése Bihar megye egyetlen még aktív karanténközpontját is kiürítette, a feketeerdei létesítményből 7, nagy kockázatú országból érkezett személyt tartottak elszigetelve a hatóságok, miután korábban megszegték az otthoni elkülönítés szabályait. Már következmény nélkül megtehetik, és a taláros testület döntése óta a rendőrség a több mint hatszáz otthonában leszigetelt személyt sem ellenőriz.

Nincs senki intézményes karanténban, illetve otthoni elszigetelésben Hunyad megyében sem, az egyetlen intézmény, mely egy petrozsényi szállóban működött, bezárta kapuit, a lakók ugyanis a csendőri őrizet megszűnte után hazamentek.

A prefektúra közlése szerint Hunyad megyében pénteken még 914 fertőzésgyanús személyt tartottak megfigyelés alatt. Hasonló a helyzet az ország déli részén is, számolt be a G4Media, Dolj és Teleorman megyében is kiürültek a karanténközpontok, de a több mint 1200 fertőzöttet regisztrált Botoșani megyében sem ellenőrzik már a betegek kontaktjait és más fertőzésgyanús személyeket.

Orvosok: nőtt a kockázat

Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy az Alkotmánybíróság döntése nyomán a bizonyítottan vagy potenciálisan fertőzött személyek oda mehetnek, ahova akarnak, így amennyiben vírushordozók, nagy a veszélye, hogy másokat is megfertőzzenek.

Ezért a szakemberek szerint ebben az időszakban az eddiginél is fontosabbak az óvintézkedések, a maszkviselés, a fizikai távolságtartás és a higiéniai szabályok betartása.

•  Fotó: MTI/Balázs Attila Galéria

Fotó: MTI/Balázs Attila

Mint arról beszámoltunk, Romániában egy alkotmánybírósági döntés nyomán megszűnt a koronavírus-járvány megfékezését célzó karanténintézkedések jogalapja, így a hatóságok már csak ajánlhatják a fertőzötteknek, vagy a járvány sújtotta országokból érkezőknek, de nem kényszeríthetik őket, hogy legalább két hétig ne érintkezzenek senkivel.

Az alkotmánybíróság június 25-i – csütörtökön hatályba lépett – döntése által előidézett joghézagra csak a hétvégén derült fény,

eszerint nem lehet miniszteri rendelet szintjén karanténintézkedéseket hozni, de a kormány eddig nem ismerte el nyilvánosan, hogy a rendelkezés következményeként senkit sem lehet már akarata ellenére kórházban, vagy karanténban tartani Romániában.

Az Orban-kabinet hétfőn elfogadta a járványhelyzetben vagy biológiai veszély esetén elrendelhető közegészségügyi intézkedésekre vonatkozó törvénytervezetet, ezt azonban még a parlamentnek is jóvá kell hagynia.

korábban írtuk

Elfogadta a kormány a karanténtörvény tervezetét – Ötszáz fertőzött elhagyta a kórházat
Elfogadta a kormány a karanténtörvény tervezetét – Ötszáz fertőzött elhagyta a kórházat

A járványhelyzetben vagy biológiai veszély esetén elrendelhető közegészségügyi intézkedésekről fogadott el hétfői rendkívüli ülésén törvénytervezetet a bukaresti kormány, miután a múlt héten megszűnt a koronavírus-járvány megfékezését célzó karanténintézkedések jogalapja.

 

Hirdetés
2 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés