Hirdetés

Hirdetőik szerint jól terjednek Erdélyben a transzilvanista gondolatok

A kerekasztal-beszélgetés részvevői szerint ahhoz, hogy Románia gyorsan fejlődhessen a következő 20-30 évben, meg kell szüntetni a központi irányítást •  Fotó: Gazda Árpád

A kerekasztal-beszélgetés részvevői szerint ahhoz, hogy Románia gyorsan fejlődhessen a következő 20-30 évben, meg kell szüntetni a központi irányítást

Fotó: Gazda Árpád

Derűlátók a regionalizmus térnyerése tekintetében a TEUS – Transilvania Noastră – Erdélyünk – Unser Siebenbürgen regionalista egyesület tagjai. A Tudor Duică által irányított szervezet több prominens tagja a Kolozsvári Magyar Napok keretében fejtette ki véleményét a transzilvanizmusról a hétfő délelőtt tartott pódiumbeszélgetésen. Megállapították: a Kós Károly által elmélyített transzilvanista eszmét egyre több fiatal érzi sajátjának. Szerintük csak Románia régiósítása, a központosított nacionalista állam lebontása biztosítaná az ország gyors fejlődését, és a jólétet az ország polgárai számára. Mint elhangzott: a TEUS nem törekszik kizárólagosságra: abban érdekelt, hogy minél több hasonló regionalista szervezet működjön.

Gazda Árpád

2024. augusztus 19., 17:112024. augusztus 19., 17:11

2024. augusztus 19., 18:382024. augusztus 19., 18:38

A transzilvanizmus terjedő eszméjét hirdette némiképp, hogy a Művészeti Múzeumként működő Bánffy-palota Tonitza-termében mintegy ötvenen voltak kíváncsiak a beszélgetésre, és nehéz lett volna megállapítani, hogy az érdeklődők között a románok vagy a magyarok vannak többen. A transzszilvanizmus történetéről Tudor Duică tartott rövid előadást. Felidézte, a történelem során az erdélyi elitek elsősorban erdélyinek tartották magukat, és csak másodlagosan merült fel az etnikai hovatartozásuk, ez az erdélyiség az osztrák, a magyar vagy a román nacionalizmust ellensúlyozó eszményként máig megmaradt.

Felidézte: az 1867-es kiegyezéstől az első világháborúig az erdélyi románok voltak a transzilvanizmus leghangosabb szószólói, ők követelték Erdély autonómiáját, és kértek egyre több jogot Erdély nem magyar közösségeinek.

Hirdetés

A román nacionalizmus azonban a magyarral szemben edződött, és egy idő után már nem transzszilvanizmust akart, hanem csak a románok követeléseit képviselte. Az első világháború után azonban a kisebbségi sorba, és egy ellenségesen viselkedő román állam kötelékébe került magyarok lettek a transzilvanizmus szószólói.

Kós Károlyt idézve állapította meg, hogy az erdélyi románok, magyarok és szászok nemzeti identitása hatott egymásra, és nincsen közöttük semmi összeegyeztethetetlen. Úgy vélte: a transzilvanizmusnak közelítenie kell egymáshoz a nemzeteket, és olyan felépítményt kell létrehoznia, ami nem korlátozza a magyar, a román, a szász vagy akár a zsidó identitást.

Előzményekként idézte fel a Krónika és a Ziua de Cluj mellékleteként a 2000-es évek elején megjelent Provincia folyóiratot, mely az erdélyiség eszményét hirdette, valamint Sabin Gherman televíziós újságíró nagy hatású: „Elegem van Romániából” című röpiratát.

Horațiu C. Damian történész azért tartja fontosnak a transzszilvanizmust, mert harmonikusan, interetnikus ellentétek nélkül fejlesztené a régiót •  Fotó: Gazda Árpád Galéria

Horațiu C. Damian történész azért tartja fontosnak a transzszilvanizmust, mert harmonikusan, interetnikus ellentétek nélkül fejlesztené a régiót

Fotó: Gazda Árpád

Elmondta: a TEUS egyesület 2023 tavaszán alakult, hogy újra zászlóra tűzze a regionalizmus eszméjét. Kijelentette, ma már sokkal nagyobb a nyitottság a társadalomban a transzszilvanizmus eszméje iránt, mint 7-8 éve volt, sok erdélyi értelmiségit és vállalkozót sikerült megszólítani.

A mai transzilvanista mozgalomnak a legfontosabb célja a román politikai elit meggyőzése a regionalizmus fontosságáról. Kifejtette: ahhoz, hogy Románia gyorsan fejlődhessen a következő 20-30 évben, meg kell szüntetni a központi irányítást, érvényt kell szerezni a regionalizmus, a szubszidiaritás elvének.

„Erdély jövője Európában, a régiók Európájában van, ahol a központosított nacionalista államoknak már ne legyen a gyakorlatban semmilyen hatásuk. Erdély és a lakói megérdemlik ezt” – zárta előadását Tudor Duică.

Horațiu C. Damian történész és filozófus, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) tanára úgy vélte: Erdély megannyi olyan hagyománnyal rendelkezik, amelyek megismerése, felélesztése ellenállóbbá teszi a régiót a jövő kihívásaival szemben. Ezek között említette: hogy itt a fejedelemség idejében sem volt teljhatalma az uralkodóknak. Fölöttük állt az erdélyi országgyűlés, amelynek a határozataihoz mindenkinek igazodnia kellett. A régióban tehát több évszázados hagyománya van a vezető hatalma korlátozásának. Példaértékűnek tekintette ugyanakkor azt, ahogy a szászok a középkortól megszervezték a közösség oktatását, hogy a befolyásos magyarok értékes könyvtárakat hoztak létre, amilyen a Batthyáneum vagy a Teleki Téka, de azt is, hogy az erdélyi románok saját bankokat működtettek, a zsidók pedig példásan gondját viselték a közösségük tagjainak, kórházakat létesítettek. A történész kitért arra, hogy a Kárpátokon túl hiányoznak ezek a hagyományok.

Horațiu C. Damian szerint olyan gyorsan változó világban élünk, amikor aligha jósolható meg, hogy mi lesz tíz vagy húsz év múlva. Úgy vélte azonban, hogy Erdélyben megvannak azok a hagyományok, amelyek az élet minden területére kiterjednek, és amelyek kiutat mutathatnak a bizonytalanságban.

Azért tartotta fontosnak a transzilvanizmust, mert harmonikusan, interetnikus ellentétek nélkül fejlesztené a régiót, és az itt lakók életminőségét javítaná.

Paul Borde közölte: az erdélyiek méltán lehetnek büszkék régiójukra, mert Erdély mára divatos márkanévvé vált •  Fotó: Gazda Árpád Galéria

Paul Borde közölte: az erdélyiek méltán lehetnek büszkék régiójukra, mert Erdély mára divatos márkanévvé vált

Fotó: Gazda Árpád

Mind Tudor Duică, mind Horațiu C. Damian hangsúlyozták, hogy a decentralizáció, de még a föderalizmus sem jelentené azt, hogy Erdély elszakad Romániától. Románián belül szeretnének jobb esélyeket biztosítani Erdély felemelkedéséhez. Kifejtették: a gondolat immár a politikába is beszivárog. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sok erdélyi politikusa vallja, de Alin Tișének, a Kolozs megyei önkormányzat nemzeti liberális elnökének, és Vasile Dîncunak, a Szociáldemokrata Párt (PSD) választmányi elnökének a megnyilvánulásaiban is fel-felbukkan.

Lucian Fleser vállalkozó a román statisztikai hivatalos adatokat felhasználva bizonyította, hogy a jelenlegi centralizmus torzulásokat idézett elő a román gazdaságban: míg Bukarest, és a fővárost körülvevő Ilfov megye fejlődése felgyorsult, és felülmúlta az európai átlagot, Románia más régiói leszakadtak. Úgy vélte: ha nem történik meg a régiósítás, a szakadék tovább fog nőni.

Lucian Nastasă-Kovács, a Kolozsvári Művészeti Múzeum igazgatója (állva) úgy vélte, történelmi szemléletváltásra lenne szükség •  Fotó: Gazda Árpád Galéria

Lucian Nastasă-Kovács, a Kolozsvári Művészeti Múzeum igazgatója (állva) úgy vélte, történelmi szemléletváltásra lenne szükség

Fotó: Gazda Árpád

Az erdélyi identitást erősítő példaként Paul Borde mutatta be a Tășuleasa Social Egyesület Via Transilvanica projektjét. Az egyesület számtalan önkéntes bevonásával mintegy öt év alatt hozott létre egy 1400 kilométeres útvonalat a gyalogos, lovas, vagy kerékpáros turisták számára, mely a bukovinai Putnától a Vaskapu közelében levő Drobeta Turnu Severinig vezet, és minden kilométerköve egy-egy gránittömbből faragott egyedi műalkotás. Hozzátette: jelenleg az útvonal 200 kilométeres Brassó környéki kiterjesztésén dolgoznak, és azt is tervezik, hogy minden érintett település rövid történetét leírják románul, magyarul és más nyelveken is, hogy az útvonalon vándorló turisták jobban megismerhessék a régiót.

Úgy vélte: az erdélyiek méltán lehetnek büszkék régiójukra, mert Erdély mára egy divatos márkanévvé vált.

Kevésbé volt optimista a regionalizmus eszme győzelmi esélyei tekintetében Lucian Nastasă-Kovács, a Kolozsvári Művészeti Múzeum igazgatója. A történész hozzászólásában azokról a nehézségekről beszélt, amelyekkel az új eszmék hirdetői szembetalálják magukat. Úgy vélte, a történelmi szemléletváltásra lenne szükség, de a történelmi kutatás finanszírozását továbbra is a nacionalista centralizmus képviselői tartják a kezükben.

Tudor Duică szerint a transzszilvanizmusnak közelítenie kell egymáshoz a nemzeteket •  Fotó: Gazda Árpád Galéria

Tudor Duică szerint a transzszilvanizmusnak közelítenie kell egymáshoz a nemzeteket

Fotó: Gazda Árpád

Az eseményre Románia régióinak a zászlaival, Kolozsvár hagyományos, régi címerével, díszítették ki a termet, a végén pedig Erdély címerét ábrázoló, a Via Transilvanica túraútvonalat reklámozó, vagy az erdélyi régiót jelképező TS feliratú, autóra ragasztható matricákat kaphattak a résztvevők. A közismert Erdély-zászló és székely zászló mellett először vehettük szemügyre Bánság zászlaját, mely élénkzöld alapon fehér kereszt. A pódiumbeszélgetésről családi okok miatt az utolsó pillanatban távol maradt a magyar résztvevő: Bakk Miklós politológus, így az elsősorban a TEUS egyesület által vallott transzilvanizmus-eszményről szólt.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
Hirdetés
Hirdetés