Kovászna, Kolozs és Bihar megyében is egyre nagyobb gondot okoz, hogy a tervezett árcsökkentés miatt fokozatosan tűnnek el az olcsó orvosságok. A krónikus betegek a legérintettebbek.
Egyre nagyobb gondot okoz Erdély- és Partium-szerte, hogy a gyógyszertárak polcairól folyamatosan tűnnek el az olcsó orvosságok annak nyomán, hogy az egészségügyi minisztérium még év elején közölte, hónapokon belül átlagosan 35 százalékkal csökkentik a készítmények árát.
Szabó Péter, a gyógyszerészkamara Kovászna megyei elnöke a jelenség kapcsán úgy fogalmazott: hiába olcsó a gyógyszer, ha nem lehet kapni. A szakember rámutatott: noha még nem történt meg a tényleges drasztikus árcsökkentés, máris rengeteg gyógyszer eltűnt a polcokról. A gyártók egy része az előírt, az ő szempontjukból már most is túlságosan alacsony ár miatt be sem hozza az országba termékeit, akik pedig mégis importálnak, azok készítményeit a párhuzamos export révén két-háromszoros áron adják tovább külföldre a forgalmazók. „A nagy lerakatok és kereskedők eurómilliókat keresnek ezzel, a kis patikák és a betegek pedig kínlódnak, hogy beszerezzék a szükséges orvosságot” – magyarázta lapunknak a főgyógyszerész.
Nem vették figyelembe a gyógyszerészek ajánlásait
Szabó Péter nehezményezi, hogy az egészségügyi minisztérium egyáltalán nem vette figyelembe a gyógyszerészkamara ajánlásait. A szaktárca egyszerűen kiküldte a szeptember elsejétől életbe lépő új számítási módszertant, amely szerint 30–35 százalékos árcsökkenés következik, bár biztosat csak az árlista összeállítása után lehet tudni. „Ezt a kérdést nem szabadna populista módon kezelni. A szakma stabil, fenntartható árrendszert akar, csakhogy erre nincs meg a politikai akarat” – panaszolta a háromszéki szakember.
Szabó rámutatott: számos készítmény Romániában két és félszer, akár háromszor olcsóbb, mint például Magyarországon. „Nemrég egy magyarországi konferencián csodálkoztak a magyar gyógyszerészek, hogy ilyen körülmények között mégis miért próbálja számos román állampolgár náluk beszerezni a készítményt. Előfordult, hogy Konstancáról akartak Magyarországon kiváltani egy receptet. Elmagyaráztuk: ennek oka, hogy olcsó ugyan a gyógyszer, de nem lehet megkapni” – részletezte a szakember.
Csak árucsatolással kapják meg az olcsó készítményeket
Kolozs megyében is hasonló a helyzet, a patikáknak óriási gondot okoz beszerezni egy-egy orvosságot – nyilatkozta a Krónikának Dana-Raluca Arbore, a gyógyszerészkamara megyei elnöke. Hiánycikk például a cukorbetegek számára elengedhetetlen inzulin, de az epilepsziát, bizonyos rákos megbetegedéseket vagy az asztmát kezelő készítményekhez is nehéz hozzájutni, mert az árcsökkenés miatt hiányoznak a beszállítók kínálatából. Ha mégis meg lehet rendelni ezeket egy-egy gyártótól, azonban azzal a feltétellel adják, ha más termékből óriási mennyiségű készletet vásárolunk.
A szakember úgy értékelt: a minisztériumi döntés nyomán kialakult helyzet a gyógyszerészek számára is frusztráló, hiszen nem tudják hatékonyan végezni a munkájukat, nem beszélve a betegekről, akik orvosság nélkül maradhatnak. „Igaz ugyan, hogy bizonyos gyógyszereket lehet más készítményekkel helyettesíteni, de a szervezetnek időbe telik, amíg megszokja az új orvosságot. A beteg kezelésének szempontjából ez bizony komoly gondot jelent” – magyarázta Dana-Raluca Arbore.
Külföldön is nehéz beszerezni az orvosságot
Bihar megyében is szinte egyik napról a másikra tűnnek el az olcsó készítmények. Az Ebihoreanul.ro hírportálnak egy édesanya arról számolt be: kisfiának bizonyos fajta nyugtatót írtak fel, amely nélkül a gyermeknek fulladásos rohamai vannak, és alvászavarral küszködik. A 30 tablettát tartalmazó doboz 6 lejbe került, két-három hónapja azonban már a város egyik patikájában sem lehet megvásárolni. Férje Magyarországon próbálta beszerezni az orvosságot, de nem járt sikerrel, mivel csak helybéli orvos által felírt recepttel lehet kiváltani a készítményt. Végül az interneten, egy magánszemélytől vásárolták meg a gyógyszert, az ilyen eljárás törvényessége azonban megkérdőjelezhető.
Sebastian Nemeth, a Bihar megyei gyógyszerészkamara elnöke megerősítette, hogy a megye 322 patikájában folyamatosan, egyre gyorsabb ütemben tűnnek el az olcsó készítmények, például a szívzavarokra felírt szérumok.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.