Kovászna, Kolozs és Bihar megyében is egyre nagyobb gondot okoz, hogy a tervezett árcsökkentés miatt fokozatosan tűnnek el az olcsó orvosságok. A krónikus betegek a legérintettebbek.
Egyre nagyobb gondot okoz Erdély- és Partium-szerte, hogy a gyógyszertárak polcairól folyamatosan tűnnek el az olcsó orvosságok annak nyomán, hogy az egészségügyi minisztérium még év elején közölte, hónapokon belül átlagosan 35 százalékkal csökkentik a készítmények árát.
Szabó Péter, a gyógyszerészkamara Kovászna megyei elnöke a jelenség kapcsán úgy fogalmazott: hiába olcsó a gyógyszer, ha nem lehet kapni. A szakember rámutatott: noha még nem történt meg a tényleges drasztikus árcsökkentés, máris rengeteg gyógyszer eltűnt a polcokról. A gyártók egy része az előírt, az ő szempontjukból már most is túlságosan alacsony ár miatt be sem hozza az országba termékeit, akik pedig mégis importálnak, azok készítményeit a párhuzamos export révén két-háromszoros áron adják tovább külföldre a forgalmazók. „A nagy lerakatok és kereskedők eurómilliókat keresnek ezzel, a kis patikák és a betegek pedig kínlódnak, hogy beszerezzék a szükséges orvosságot” – magyarázta lapunknak a főgyógyszerész.
Nem vették figyelembe a gyógyszerészek ajánlásait
Szabó Péter nehezményezi, hogy az egészségügyi minisztérium egyáltalán nem vette figyelembe a gyógyszerészkamara ajánlásait. A szaktárca egyszerűen kiküldte a szeptember elsejétől életbe lépő új számítási módszertant, amely szerint 30–35 százalékos árcsökkenés következik, bár biztosat csak az árlista összeállítása után lehet tudni. „Ezt a kérdést nem szabadna populista módon kezelni. A szakma stabil, fenntartható árrendszert akar, csakhogy erre nincs meg a politikai akarat” – panaszolta a háromszéki szakember.
Szabó rámutatott: számos készítmény Romániában két és félszer, akár háromszor olcsóbb, mint például Magyarországon. „Nemrég egy magyarországi konferencián csodálkoztak a magyar gyógyszerészek, hogy ilyen körülmények között mégis miért próbálja számos román állampolgár náluk beszerezni a készítményt. Előfordult, hogy Konstancáról akartak Magyarországon kiváltani egy receptet. Elmagyaráztuk: ennek oka, hogy olcsó ugyan a gyógyszer, de nem lehet megkapni” – részletezte a szakember.
Csak árucsatolással kapják meg az olcsó készítményeket
Kolozs megyében is hasonló a helyzet, a patikáknak óriási gondot okoz beszerezni egy-egy orvosságot – nyilatkozta a Krónikának Dana-Raluca Arbore, a gyógyszerészkamara megyei elnöke. Hiánycikk például a cukorbetegek számára elengedhetetlen inzulin, de az epilepsziát, bizonyos rákos megbetegedéseket vagy az asztmát kezelő készítményekhez is nehéz hozzájutni, mert az árcsökkenés miatt hiányoznak a beszállítók kínálatából. Ha mégis meg lehet rendelni ezeket egy-egy gyártótól, azonban azzal a feltétellel adják, ha más termékből óriási mennyiségű készletet vásárolunk.
A szakember úgy értékelt: a minisztériumi döntés nyomán kialakult helyzet a gyógyszerészek számára is frusztráló, hiszen nem tudják hatékonyan végezni a munkájukat, nem beszélve a betegekről, akik orvosság nélkül maradhatnak. „Igaz ugyan, hogy bizonyos gyógyszereket lehet más készítményekkel helyettesíteni, de a szervezetnek időbe telik, amíg megszokja az új orvosságot. A beteg kezelésének szempontjából ez bizony komoly gondot jelent” – magyarázta Dana-Raluca Arbore.
Külföldön is nehéz beszerezni az orvosságot
Bihar megyében is szinte egyik napról a másikra tűnnek el az olcsó készítmények. Az Ebihoreanul.ro hírportálnak egy édesanya arról számolt be: kisfiának bizonyos fajta nyugtatót írtak fel, amely nélkül a gyermeknek fulladásos rohamai vannak, és alvászavarral küszködik. A 30 tablettát tartalmazó doboz 6 lejbe került, két-három hónapja azonban már a város egyik patikájában sem lehet megvásárolni. Férje Magyarországon próbálta beszerezni az orvosságot, de nem járt sikerrel, mivel csak helybéli orvos által felírt recepttel lehet kiváltani a készítményt. Végül az interneten, egy magánszemélytől vásárolták meg a gyógyszert, az ilyen eljárás törvényessége azonban megkérdőjelezhető.
Sebastian Nemeth, a Bihar megyei gyógyszerészkamara elnöke megerősítette, hogy a megye 322 patikájában folyamatosan, egyre gyorsabb ütemben tűnnek el az olcsó készítmények, például a szívzavarokra felírt szérumok.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
Miután az elmúlt években több helyszín is kudarcot vallott, a csütörtöki bejelentés szerint végül a Váradszentmárton községhez tartozó Váradcsehi erdejébe költöztetik a nagyváradi állatkertet.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.