Hirdetés

Gyerek- és pedagógusfüggő az osztályismétlés: megoszlanak a vélemények az oktatási miniszter elsősökre vonatkozó elképzeléséről

Pedagógusi segítség. A szakemberek szerint kulcsfontosságú a gyengébben
teljesítő kisiskolások felzárkóztatása (képünk illusztráció) •  Fotó: Farkas Antal

Pedagógusi segítség. A szakemberek szerint kulcsfontosságú a gyengébben teljesítő kisiskolások felzárkóztatása (képünk illusztráció)

Fotó: Farkas Antal

Számos előnye és hátránya is lenne annak, ha a gyengébben teljesítő előkészítő és első osztályos kisdiákokkal osztályt ismételtetnének, ugyanakkor gyerek- és pedagógusfüggő, hogy ismételjen-e évet, vagy sem a kisiskolás – vélekedtek a Krónikának nyilatkozó szakemberek. Az illetékeseket annak kapcsán kérdeztük, hogy Ecaterina Andronescu oktatási miniszter azt nyilatkozta, felül kell vizsgálni, hogy a jelenlegi szabályok nem teszik lehetővé az évismétlést előkészítő és első osztályban, ha a diákoknak gyenge a teljesítményük.

Bíró Blanka

Kiss Judit

2019. január 22., 13:292019. január 22., 13:29

2019. január 22., 15:542019. január 22., 15:54

Gyerek- és pedagógusfüggő, hogy kell-e élni a lehetőséggel, és meg kell-e ismételtetni az évet egy első osztályos kisdiákkal, az osztályismétlésnek pedig megvannak az előnyei és a hátrányai is – vélik a lapunk által megszólaltatott szakemberek, akiket annak kapcsán kérdeztünk, hogy Ecaterina Andronescu oktatási miniszter azt nyilatkozta, hiba, hogy a jelenlegi szabályok nem teszik lehetővé az évismétlést előkészítő és első osztályban, ha a diákoknak gyenge a teljesítményük.

A tárcavezető azt mondta, változtatna ezen, felül kell vizsgálni a szabályokat, hiszen

Hirdetés

megtörténik, hogy az iskolások eljutnak nyolcadik osztályig úgy, hogy nem tudnak rendesen írni, számolni,

36 százalékuk pedig nem kapja meg az ötös átmenő jegyet a nyolcadikos képességvizsgán.

Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő emlékeztetett, hogy már tavaly az év elején úgy módosította az oktatási minisztérium a tanintézetek működését szabályozó rendeletet, hogy azokat a kisiskolásokat, akiket valamilyen okból nem lehetett lezárni, vissza lehetett íratni előkészítőbe vagy első osztályba. Erre azért volt szükség, mert évismétlőre buktatni ugyan nem volt szabad, de előfordult, hogy a tanév végén arra ébredtek a tanítók, az iskolák vezetői, hogy a beiskolázott gyerek egyáltalán vagy csak néhány napot járt iskolába. „Ezt a helyzetet tavaly orvosolták, most Ecaterina Andronescu tanügyminiszter valószínű arra utal, hogy azok a gyerekek ismételjék meg az évet, akik nem tanultak meg első osztály végére írni-olvasni, nem sajátították el a korosztályuknak megfelelő kompetenciákat” – mondta a főtanfelügyelő.

Kiss Imre rámutatott, a jelenleg is érvényben levő módszertan előírja, hogy

felzárkóztatóórákat kell tartani azoknak a gyerekeknek, akik nem tartják a lépést a társaikkal, ám ha ezek sem vezetnek eredményre, hasznosabb, ha megismétli az évet,

mintha csak azért engedik át, hogy a tiltó rendelkezéseknek eleget tegyenek. Hangsúlyozta, végső soron a tanító dönti el, mi a legjobb a gyereknek: folytatja a felzárkóztatást, vagy megismétli az évet. Kiss Imre szerint ezt csak úgy lehet jól kivitelezni, ha év közben mindent megtesznek a felzárkóztatásért, hogy a gyerek utolérje a társait, majd különböző felmérések után a tanító és egy szakmai csapat közösen javasolja, hogy inkább ismételje meg az első osztályt. Vannak olyan gyerekek, akikről időközben derül ki, hogy még nem iskolaérettek, számukra hasznosabb lehet, ha megismétlik az évet, hiszen ha az alapokat nem sajátítják el megfelelően, ez a hiányosság egész életükben végigkísérheti őket. A főtanfelügyelő szerint

az előkészítő és az első osztály ismétlését semmiképpen nem szabad bukásnak nevezni.

Nem büntetés, hanem újabb esély

Karp Ágnes, a marosvásárhelyi Szász Adalbert Sportlíceum tanítónője a Krónika megkeresésére hasonlóképpen vélekedett. Mint kifejtette, a javaslat nem rossz ötlet, hiszen attól függ, hogy az osztályismétlés kérdését hogyan közelítjük meg. „Ha a gyermek nem elég érett, és nem képes arra, hogy felzárkózzon a többiekhez, akkor sokkal nehezebb dolga van neki is és a tanítónak is. Eddig úgy volt, hogy az alapozó időszakban, vagyis másodikos koráig nem lehetett osztályismétlő a gyermek. Ez azt jelentette, hogy csak második végén lehetett pótvizsgára hagyni, és esetleg osztályt ismételhetett” – mondta a pedagógus. Mint kifejtette, véleménye szerint több szempontból kell megvizsgálni az osztályismétlés kérdését.

„Ha arra gondolunk, hogy valaki elsős korában nem tudja megtanulni a betűket, nem tud megtanulni olvasni, akkor a tanítónak egészen mást kell gyakorolnia később vele, mint a többiekkel. Normál körülmények közt kevés idő jut a gyengébben teljesítő gyerekre, arra, hogy a pedagógus külön vele foglalkozzék, holott általában ezek a gyerekek egész embert igényelnének. Nekem nehezebb lenne másodikban megtanítani a gyengébben teljesítő gyereket olvasni, értő olvasásra, mint ha megadatna neki az esély, hogy még egyszer elölről kezdje” – mutatott rá Karp Ágnes. Hozzátette,

általában azokkal a gyerekekkel van baj, akik nem járnak rendszeresen iskolába,

akiket otthonról nem támogatnak, ez nem elterjedt jelenség.

„A tavaly nagyon örültünk annak, amikor a tanügyi törvény kiegészítéseként megjelent az, hogy a szülő kérheti, hogy előkészítőből kivegye a gyerekét, vagy elsőből visszaírassa előkészítőbe, mert pont az ilyen típusú gyerekeket segítette, hiszen ők későbben érők, még nem tartanak ott a fejlődésben, hogy sikeresen felzárkózzanak. Az osztály-ismétlést ilyenformán nem büntetésként kellene felfogni, hanem egy újabb esélyként” – vélekedett a marosvásárhelyi pedagógus.

Esélyt kell adni a felzárkózásra

Negyedik osztályig esélyt kell adni a gyereknek, hogy felzárkózzék, akkor el lehet dönteni, eljutott-e arra a szintre, hogy megbírja az ötödik osztályt, vagy inkább ismételjen évet – vélekedett megkeresésünkre Cserei Hajnal sepsiszentgyörgyi tanítónő. Hangsúlyozta, előkészítőben még csak hangolódnak az iskolára a gyerekek, vannak, akik még első osztályban is nehezen teljesítenek, de aztán behozzák a lemaradást. „Volt olyan diákom, aki első osztályban még a ceruzát is nehezen fogta, aztán látványosan fejlődött” – mondta a pedagógus. Cserei Hajnal úgy véli, érzelmileg is megviselheti a 7–8 éves gyereket, ha hirtelen kikerül abból a közösségből, amelyet megszokott, ez hátráltathatja a fejlődését. Fontosnak tartja ugyanakkor, hogy

a tanító kérjen segítséget a felzárkóztatáshoz a szülőktől, logopédustól, pszichológustól.

„Ha külső segítséggel sem lehet negyedik osztályig felzárkóztatni egy gyereket, akkor már neki is el lehet magyarázni, hogy jobb, ha osztályt ismétel, és jobban felkészül az ötödik osztályra” – fejtette ki a tanítónő. Ugyanakkor attól sem zárkózott el, hogy van olyan gyerek, akinek jót tesz, ha évet ismétel. „Szívem szerint azt mondom, ne buktassunk meg senkit előkészítőben, első osztályban, ám racionálisan azt kell mondanom, minden gyerek és minden helyzet más” – összegezte Cserei Hajnal. Hozzátette,

a megoldás a tanítótól is függ, hiszen vannak, akik azt tartják szem előtt, hogy az osztály haladjon, és egy-egy diákkal nem foglalkoznak külön.

Bár sokat változott a szemlélet, most már a felsőbb évfolyamokon is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek a csoportfoglalkozásokra, a projektekre. Ez a nemzedék mást vár el a pedagógustól, nem lehet már csak kiállni a tábla elé egy krétával – fejtette ki Cserei Hajnal.

Intézkedések helyett nyilatkozatok

Kiss Imre az osztályismétlésre vonatkozó miniszteri elképzelés kapcsán arra is kitért, nyilatkozatok szintjén rengeteg módosítást kilátásba helyezett már a tárcavezető, ám a tanfelügyelőségek még egy esetben sem kaptak ezek gyakorlatba ültetéséről hivatalos tájékoztatást. „Minden héten előrukkolnak valami újdonsággal, amiből aztán mégsem lesz semmi. Arról is a sajtóból értesültünk, hogy 2300 kisbuszt vásárol a minisztérium, hogy táblagépeket, okostáblákat kapnak a diákok, az iskolák. Ez mind költségvetésfüggő, és még semmi konkrét intézkedés nem született” – részletezte Kiss Imre. Hozzátette, arról is vártak valamilyen utasítást, hogy a miniszter asszony nyilatkozata szerint a második félévtől felzárkóztató, felkészítő pluszórákat kell tartani. „A tanárok eddig is tartottak pluszórákat a szabadidejükben, de ők döntötték el, van-e értelme. Ha kötelező lesz, akkor kifizetik őket? Rengeteg a kérdés, és nincsenek válaszok” – mondta az oktatási szakember.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés