
Az egészségügyi személyzet után az idősek és a kulcsfontosságú területek dolgozói jönnek
Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI
Csupán az erre jogosult alkalmazottak mintegy fele adatná be magának az új típusú koronavírus elleni vakcinát az oltási kampány második szakaszában. A prefektusok szerint hatékonyabb tájékoztatási kampányra lenne szükség sztárok, lelkészek bevonásával.
2021. január 14., 09:242021. január 14., 09:24
2021. január 14., 12:582021. január 14., 12:58
Bár pénteken indul az új típusú koronavírus elleni oltási kampány második szakasza, alulmúlja a várakozást a vakcina iránti érdeklődés. A Szabad Európa Rádió a prefektúráknak az országos vészhelyzeti bizottsághoz küldött összesítéseire hivatkozva arról számolt be, hogy
Bár az adatok nem véglegesek, nem várható nagy változás. Az összesítés egyébként csupán a kulcsfontosságú területeken dolgozókat tartalmazza, az idősek és a krónikus betegek nem szerepelnek benne.
A gyér hajlandóságot a prefektúrák a nem eléggé hatékony tájékoztatás számlájára írják, szerintük a kormány oltással kapcsolatos információs kampánya nem győzte meg az embereket arról, mitől lesz jobb nekik, ha beoltatják magukat.
– értékelte a Szabad Európa Rádiónak Mircea Băcală Temes megyei alprefektus, aki szerint a bánsági megyében mintegy 8000 alkalmazott jegyeztette elő magát a vakcinára. Úgy vélte, a bukaresti hatóságok tévéműsorokkal győzhetnék meg a lakosságot, akik akár be is telefonálhatnának, hogy eloszlassák kételyeiket.
Az erdélyi megyék egyébként a pohár tele felét láttatják, Szeben megyében például számottevő a magukat beoltani szándékozók aránya: nem végleges adatok szerint a kulcsfontosságú területeken dolgozó mintegy 4500 alkalmazott közül több mint 3200 beadatná a vakcinát. Más megyékben jóval kisebb az arány, a járvány első szakaszában nagy veszteségeket szenvedő Suceava megyében például alig éri el a 30 százalékot, és a déli megyék zömében is 50 százalék alatt van.
Stelian Dolha Beszterce-Naszód megyei prefektus szerint hasonlóan ragadós példára lenne szükség nálunk is, az észak-erdélyi megyében csak a jogosultak fele igényelte az oltást a második szakaszban, és hasonló volt az arány az egészségügyi dolgozók esetében is. A prefektus úgy vélte, a sztárok bevonása csodákat tehet, hiszen Elvis 1956-os vakcina melletti kiállása pár hónap alatt az egy százalék alattiról 70 százalékosra emelte a gyermekbénulás elleni oltás iránti hajlandóságot. „Ez kellene nekünk is tenni” – jelentette ki Dolha, aki szerint
De a prefektúrák a különböző felekezetek egyházi elöljáróit is kérték az oltási kampány propagálására.
Fotó: Kocsis B. János
Kolozs megyében a helyi sztárok bevonására is gondoltak, Emil Boc kolozsvári polgármester az év első napjaiban jelentette be, hogy a városháza helyi szintű tájékoztató kampányt tervez. A járvány által folyamatosan sújtott közép-erdélyi megyében a 12 500 egészségügyi dolgozóból több mint 7300 oltatta be magát, a háziorvosok, fogorvosok, magán- és iskolai rendelők személyzetét még oltják.
A kormány az oltási kampány pénteken kezdődő 2. szakaszában mintegy 4 millió személyt tervez beoltatni,
A kampány alacsony hatékonyságát mi sem jelzi jobban, minthogy míg az év első tíz napjában nálunk mintegy 108 ezer egészségügyi dolgozót oltottak be, Izraelben 1,8 milliót, Németországban és Olaszországban több mint 600 ezret immunizáltak. Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter szerint áprilisra 1,3 millió ember kaphatja meg a vakcinát.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
szóljon hozzá!