Hirdetés

Étteremnyitás visszafogott örömmel – óvintézkedések mellett fogadhatnak mától vendéget a vendéglátóipari egységek

Tisztes távolság. Lekerülnek a székek az asztalról, a vendéglők többsége már régóta várja a mai nyitást •  Fotó: Veres Nándor

Tisztes távolság. Lekerülnek a székek az asztalról, a vendéglők többsége már régóta várja a mai nyitást

Fotó: Veres Nándor

Mindenképp mentőövet jelent a romániai vendéglátóipari egységeknek az, hogy hosszas huzavona után mától végre megnyithatják benti helyiségeiket is. Igaz, a félház csak félbevétel, így sokan aggódnak. Akad ugyanakkor, aki szerint inkább kellemetlen veszteségként kell leírni az elmúlt időszakot, nem pedig katasztrófaként.

Bálint Eszter

Bíró Blanka

2020. szeptember 01., 08:062020. szeptember 01., 08:06

2020. szeptember 01., 11:092020. szeptember 01., 11:09

Mától újra kinyithatnak az éttermek és kávézók belső terei, újra fogadhatnak közönséget a színházak és mozik, nagyobb lehet a magánrendezvényeken résztvevők száma, a klubok és bárok viszont zárva maradnak. Ahogyan várható volt, ezeket a szabályokat fogalmazza meg a kormányhatározat, amelyet hétfői ülésén fogadott el az Orban-kabinet, és ami mától lép hatályba. A határozatban megtaláljuk az Országos Katasztrófavédelmi Bizottság által az elmúlt héten, a 43-as határozatban megfogalmazott ajánlásokat. Így

elsejétől kinyithatnak a vendéglők és kávézók belső terei – a szállodákban is –, viszont csak azokban a megyékben, ahol az elmúlt 14 napban a koronavírussal fertőzöttek száma nem haladta meg ezer lakosra számítva az 1,5-öt.

Hirdetés

A megyei katasztrófavédelmi bizottságok ugyanakkor a fertőzöttek számának alakulása függvényében eltérő szabályokat alkalmazhatnak a megye különböző településeivel szemben. A dolgok hétfői állása szerint nem voltak olyan megyék, amelyekben nem jöhetne szóba a nyitás, települések viszont szép számmal akadnak. Országos viszonylatban amúgy a lakosság 0,74 ezreléke fertőzött, az 1 ezrelék felett található viszont Ilfov, Buzău, Bihar, Buzău megye, Bukarest, és az 1,3 ezreléket is meghaladja a fertőzöttek száma Prahova megyében a Graphs.ro statisztikája szerint.

A vendéglők és kávézók vezetőinek úgy kell elrendezniük az asztalokat és székeket – a teraszon és a zárt terekben egyformán –, hogy minimum 2 méteres távolság legyen azok között, egy asztalnál pedig nem ülhet 6-nál több fő.

Mint ismeretes, ezt az engedményt a vendéglátósok kérték, tegnapig a teraszokon is csak legtöbb 4 személy tartózkodhatott egy asztalnál, amennyiben nem egy háztartásban élnek. A bárok, klubok zárva maradnak, a mozik, színházak és más kulturális intézmények félházzal nyithatnak meg.

Nagyobb lehet viszont azoknak a száma, akik magánrendezvényeken vehetnek részt:

zárt terekben legtöbb 50 személy, kültéren pedig maximum 100 személy gyűlhet össze,

betartva az egészségügyi minisztérium által elfogadott szabályrendszert. A drive-in típusú rendezvényeken az egy gépkocsiban ülő személyek száma nem haladhatja meg a hármat, ha nem ugyanazon család tagjai. Keddtől a szerencsejáték-termek is megnyithatnak azokban a megyékben, ahol az elmúlt két hétben jegyzett új megbetegedések számának összege ezer lakosra számolva nem haladja meg az 1,5-öt.

Marcel Vela belügyminiszter a kormányülést követő sajtótájékoztatóján ugyanakkor bejelentette: még a hétfői nap folyamán kidolgozzák az egészségügyi, a gazdasági és a kulturális miniszter közös rendeletét a vendéglátóipar, a színházak és a mozik tevékenységének újraindításáról.

Az éttermek jó részének mentőövet jelent , hogy végre a benti helyiségekben is fogadhatnak vendégeket •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Az éttermek jó részének mentőövet jelent , hogy végre a benti helyiségekben is fogadhatnak vendégeket

Fotó: Veres Nándor

A hiány nagy, de nem katasztrofális

Már a múlt héten megkezdték az előkészületeket a nagyváradi Spoon vendéglőben. Mint Zsupon György, a Sebes-Körös partján található vendéglátóhely menedzserasszisztense hétfőn a Krónika megkeresésére elmondta, az asztal- és székkészletük felét eltávolították az étterem belső teréből, kimérték a kétméteres távolságokat. „Rendesen szellős lett a hely” – állapította meg a vendéglátóipari szakember. Kézfertőtlenítő berendezéseket eddig is biztosítottak a teraszra betérő vendégeknek, most gondolkodnak azon, hogy beszerezzenek-e még egyet.

Kérdésünkre, hogy mennyire sínylette meg az étterem a többhetes kényszerszünetet, majd azt, hogy mostanáig csak a teraszon fogadhattak vendégeket, Zsupon György úgy fogalmazott, túlzás lenne azt állítani, hogy megsínylették volna az elmúlt időszakot.

Idézet
Nem akarok sem panaszkodni, sem dicsekedni. Inkább úgy mondanám, hogy a két hónapnyi zárás nagy hiányt jelent, amit nincs ahogy visszaszerezni. Ellenben a város marketingjének köszönhetően rengeteg a belföldi turista. Hangsúlyozom, nem panaszkodunk, de nem is vigadunk.

Mint minden történésnek, ennek az érmének is két oldala van. Összegezve: inkább kellemetlen veszteségként kell leírni ezt, nem pedig katasztrófaként” – osztotta meg velünk tapasztalatait a vendéglátós.

Csökkent kapacitás, teljes bérköltség

A kolozsvári Mikó étterem kapacitása szinte a felére csökken, hogy be tudják tartani a járványügyi óvintézkedéseket – mutatott rá megkeresésünkre Kovács Zsolt tulajdonos. Ugyanakkor hangsúlyozta, mentőöv volt a nyitás lehetősége, hiszen a teraszszezon egy-másfél hónap múlva lejár. A vállalkozó tapasztalatai szerint amúgy

az utóbbi időben sokat változtak a fogyasztói szokások, így az ágazat még messze áll attól, hogy visszatérjen a rendes kerékvágásba.

„A teraszokon is tarthattak volna a vendéglátóipari egységek nagyobb rendezvényeket, ha tudták biztosítani a két méter távolságot az asztalok között, ám erre már alig volt igény. Ha a járvány előtt 60-70 fős polgári esküvőket, keresztelőket tartottak, most már ezeket szűk családi körben, legtöbb húsz meghívott részvételével szervezik” – irányította rá a figyelmünket Kovács Zsolt, aki szerint az emberek visszafogottan költekeznek, és nincs kedvük hosszú mulatságokhoz.

Idézet
Tavaly már délben megkezdődött egy keresztelő, és késő estig tartott, ma már délután hazamennek a vendégek, hiába van élő zene”

– részletezte az étterem-tulajdonos. Kérdésünkre beszélt ugyanakkor arról is, hogy aggódik, hiszen szeptember 1-től az állam már nem támogatja a kényszerszabadság intézményét, nem folyósítja az alkalmazottaknak az átlagbér 75 százalékát. „Magukra hagyták a vendéglátásban vállalkozókat: a szabályok miatt korlátozott kapacitással kell dolgoznunk, és így kellene kitermelnünk a költségeket, az alkalmazottak bérét” – ecsetelte az üzletember. Fájlalja, hogy

a kilenc éve gondosan felépített csapatát „verhetik szét” ezek az új körülmények.

A Mikó étterem saját ingatlanban működik, ez megkönnyíti valamelyest a helyzetüket, mert amint Kovács Zsolt elmondta, azok közül, akiknek bérleti díjat kell fizetniük, sokan már korábban kénytelenek voltak bezárni.

•  Fotó: Facebook/Mikó Étterem Galéria

Fotó: Facebook/Mikó Étterem

Mentőöv az őszi hidegek közeledtével

A székelyföldi vendéglátóipari vállalkozóknak is mentőövként jött a nyitás, hiszen hegyvidéken még a nyári hónapokban is hidegek az esték, nem megoldás a terasz. „Már most fáztak a vendégeink, fél tízkor mindig kiürült a terasz, holott még nem volt záróra” – osztotta meg velünk tapasztalatait Daragus Attila, a bálványosi Vár panzió és étterem tulajdonosa. A terasz másik hátránya elmondása szerint az volt, hogy a kinti élő zene zavarta azokat, akik korábban lepihentek. A vállalkozó ugyanakkor rámutatott,

a szezonból már csak egy-két hetet tudnak megmenteni. Ha kezdődik a tanév, csökken a forgalom, legfentebb a hétvégeken számíthatnak több vendégre.

Bálványoson különben már június elején felkészültek a vendéglők belső tereinek a megnyitására, most a szezon végén már nem számítanak akkora forgalomra, hogy ne tudnák betartani az előírásokat, a távolságot. Daragus Attila azért aggódik, mert a téli időszakban általában növekszik a felső légúti megbetegedések száma, és félő, hogy újra korlátozásokat vezetnek be, márpedig szerinte ha a téli szezonba újra elrendelik a vendéglők bezárását, az beláthatatlan következményekkel járhat az ágazatra nézve.

Lassan indul csak be a forgalom

Megkésettnek tartja a kormány intézkedését Kovács István, a Sepsiszentgyörgyi Vendéglátósok Egyesületének (SVESZ) elnöke, a Park szálloda és étterem tulajdonosa. Kifejtette,

egy rendezvényre hetekig, sőt hónapokig készülnek, a szeptemberieket már mind visszamondták a bizonytalanság miatt.

„A nyitás nem azt jelenti, hogy jövő szombaton már esküvőt szerveznek az étteremben. Lassan, hónapok alatt indul be a forgalom, addig valahogy át kell vészelni” – részletezte Kovács István. Ezért is logikátlannak tartja, hogy a kormány szeptember 1-től már nem támogatja a kényszerszabadság intézményét. Hangsúlyozta, sokkal biztonságosabb egy étteremben, ellenőrzött körülmények között tartott rendezvény, mint amit vidéki házak udvarán tartottak kényszermegoldásként.

Idézet
A vendéglátóiparban dolgozók betartják a szabályokat, az óvintézkedéseket, ezt az is bizonyítja, hogy a teraszokon sem ütötte fel a fejét a fertőzés. Hagyjanak bennünket dolgozni”

– összegzett Kovács István.

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

Van, aki még kivár

A kolozsvári Cuib (Fészek) étterem eközben még nem nyitja ki a belső tereit a lazítás napján, legalább egy hetet kivárnak. Tímár Krisztina társtulajdonos lapunknak elmondta, a kormány utolsó pillanatban szögezte le a szabályokat, ám még mindig nem egyértelmű, négyzetméterre számolva hány asztalnál lehet vendéget fogadni. Az sem biztos meglátása szerint, hogy ilyen körülmények között az embereknek lesz-e kedvük bemenni az étterembe. A Cuib terasza amúgy úgy működik, hogy előre kell asztalt foglalni, így tudják, hány vendégre számítanak, és biztosítani lehet a szabályok, a távolság betartását. Ezt a rendszert továbbra is fenntartják: ha több lesz a vendég, és foglalás nélkül is be szeretnének ülni az étterembe, akkor erre bent lesz lehetőség.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés