Hirdetés

Elmaradhatnak az ezreket vonzó magyar napok

Felkel a napunk? A Kolozsvári Magyar Napok szervezői május közepéig döntenek az idei fesztiválsorozat sorsáról •  Fotó: KMN

Felkel a napunk? A Kolozsvári Magyar Napok szervezői május közepéig döntenek az idei fesztiválsorozat sorsáról

Fotó: KMN

Számos kérdés övezi a nyárra tervezett, ezreket vonzó szórakoztató rendezvényeket, fesztiválokat. Ha augusztusban nem tarthatják meg, idén elmarad a Kolozsvári Magyar Napok, de több helyen városnapokat sem tartanak. Nagyváradon ellenben a nyári programok őszre halasztásával próbálkoznak, és a marosvásárhelyi Forgatag „gazdái” is egy visszafogottabb fesztivál későbbi megszervezésében bíznak.

Pap Melinda

Szucher Ervin

2020. április 27., 13:412020. április 27., 13:41

2020. április 27., 14:192020. április 27., 14:19

Többismeretlenes egyenlethez hasonlít egyelőre az a feladvány, amellyel a nyári rendezvények, fesztiválok szervezőinek kell szembenézniük. Bár a kormány bejelentette, hogy május 15-étől feloldja a kijárási tilalmat, még nem tudni, hogy a többi korlátozáson mikor enyhítene – engedélyezi-e például a százakat, ezreket vonzó szabadtéri rendezvényeket, és ha igen, mikortól. Így az erdélyi városok „magyar napjai” is kérdésessé váltak.

„Nagyon sok kérdéssel kell most szembenézni, olyan ez, mint egy kitalálós játék” – mutatott rá a Krónika kérdésére Gergely Balázs, a Kolozsvári Magyar Napok (KMN) főszervezője, aki szerint a rendezvényt immár több mint egy évtizede szervező csapatnak a következő három hétben el kell döntenie, mi legyen.

Hirdetés
Idézet
Ha látjuk, hogy biztosan meg lehet tartani, megtartjuk. Jelen pillanatban erre készülünk. Ha azonban ez bizonytalan, akkor nem tudjuk bevállalni a kockázatot, hogy leszerződünk, előlegeket fizetünk, és utána ne lehessen megtartani. Ha hazardírozunk, annak olyan következményei lehetnek, melyek hosszú távon ártanak a rendezvénynek”

– fogalmazott lapunknak a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke. Gergely Balázs szerint ha kijön egy hatósági rendelet, miszerint a nyáron, vagy akár ősszel sem lehet több ezer fős rendezvényeket tartani, alkalmazkodni fognak a hatósági elváráshoz.

•  Fotó: KMN Galéria

Fotó: KMN

Családiasabb lesz, ha lesz

„Halasztani biztosan nem fogunk. Ennek a rendezvénysorozatnak indulástól augusztus 19., Kolozsvár városi rangra emelésének az évfordulója, illetve augusztus 20., nemzeti ünnepünk az apropója, és nem szeretnénk elmozdítani” – jelentette ki a főszervező. Gergely Balázs szerint az őszi időszak nem is lenne alkalmas a KMN megtartására, hiszen ha újraindul az élet a városban, nehézségekbe ütközne a szervezőcsapat. „Nem véletlenül került augusztusra a rendezvénysorozat, így tudjuk igazából kidomborítani, év közben nem lenne erre lehetőség. Magyarán vagy az augusztus 19–20. körüli héten lesz, vagy jövőre” – mondta határozottan a főszervező.

A szervezőcsapat mindenképp arra készül, hogy egy családiasabb KMN lesz idén, inkább a saját erőkre, a kolozsvári és környékbeli, erdélyi kulturális „termékekre” fektetnék a hangsúlyt.

Főleg, hogy jelenleg még nem tudni, megnyitják-e addig a határokat, lehet-e egyáltalán magyarországi előadókat, együtteseket hívni. Gergely Balázs személyes véleménye, hogy a járványban elhunyt, illetve egzisztenciálisan nehéz helyzetbe került több ezer emberre való tekintettel nem is lenne etikus idén „hű de nagy bulit” csapni. „Nemcsak anyagi és szervezési, de erkölcsi dimenziója is van a dolognak. Az eddigi tragédiák után, azok után, hogy rengeteg ember nehéz anyagi helyzetbe, az egzisztenciális ellehetetlenülés szélére kerül, nem biztos, hogy etikus hirtelen hű de nagy bulit szervezni. Nem hiszem, hogy az idei nyárnak a felhőtlen buliról, zabolázatlan szórakozásról kellene szólnia, mintha mi sem történt volna” – vélte.

Épp ezért, ha megszervezhetik, az idei Kolozsvári Magyar Napokon arra fektetnék a hangsúlyt, ami elejétől a fő cél: tartalmas kulturális programsorozatot nyújtani a kolozsvári, erdélyi magyarságnak. „Ez működhet, és működni is fog, ha engedélyezik a rendezvényt” – összegzett Gergely Balázs, aki szerint a szervezőcsapat május közepéig mindenképp eldönti, lesznek-e idén Kolozsvári Magyar Napok, vagy sem. A rendezvény kitalálója szerint a hatóságoknak is minél hamarabb be kell jelenteniük, mit terveznek e téren. „Van egy ilyen típusú felelőssége is az ország vezetésének, hiszen emberek egzisztenciájáról, életéről van szó, rengeteg nagy- és kisrendezvény tönkremehet, sok előadó, együttes ellehetetlenülhet” – hívta fel a figyelmet.

Kolozsváron – ahol nyaranta egymást érik a kisebb-nagyobb szabadtéri szórakoztató rendezvények – egyelőre kivárnak a szervezők: eddig csak a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) vezetése jelentette be, hogy a május végi, június eleji eredeti dátum helyett későbbi időpontban szervezik meg a szemlét. Emil Boc polgármester legutóbb úgy nyilatkozott, hogy

a kincses város lakóinak a kijárási tilalom feloldása után is szociális távolságtartásra kell felkészülni, és idén a városnapokat is el kell felejteniük, az erre szánt összeget ugyanis az egészségügynek adták.

Arról, hogy mi lesz például a városba több százezer fiatalt csábító, augusztus elején esedékes Untold fesztivállal – melynek az elöljáró is nagy rajongója –, nem esett szó.

Kilátások. Ha meg lehet tartani, mindenképp megpróbálják megszervezni a Szent László Napokat •  Fotó: Szent László Napok/Molnár Ferenc Galéria

Kilátások. Ha meg lehet tartani, mindenképp megpróbálják megszervezni a Szent László Napokat

Fotó: Szent László Napok/Molnár Ferenc

Váradon halasztanának

Nagyváradon a halasztásban bíznak: a június 27-ei László-nap körüli hagyományos időpont helyett idén szeptemberben szerveznék meg a város magyarságának ünnepét, a Szent László Napokat – mondta el a Krónikának Zatykó Gyula. A főszervező szerint kérelmezték a támogatóknál a várbeli rendezvény halasztását, de egyelőre nem kaptak választ. „Még bizonytalan, hogy másik időpontra jár-e finanszírozás, illetve az is, hogy szeptembertől lehet-e majd rendezvényeket szervezni. Semmiképp nem akarunk az emberek egészségével játszani” – mutatott rá a számos kérdőjelet felvető helyzetre a főszervező. Elmondta,

sok múlik a romániai hatóságok döntésén, de a támogatókon is, hiszen mivel a rendezvényt nem lehet az eredeti időpontban megtartani, már nem teljesítik a pályázat feltételeit, ezért kérelmezték az átütemezést.

„Nagyon kellemetlen ez a helyzet, mert sok munkánk benne volt. 80 százalékban már meg volt szervezve az idei kiadás, és most minden borult” – mutatott rá Zatykó. A Szent László Napok főszervezője szerint még ha sikerül is átütemezni, nem lesz könnyű később megszervezni a rendezvényt, hiszen miután az előadók naptárából a tavasz és nyár kiesik, utána várhatóan nagy lesz az igény rájuk. „Azt sem tudom, hogy milyen előadókat hívhatnánk, ez már nem kívánságműsor lesz a részünkről. Biztos vagyok benne, hogy el fogják kapkodni őket. Elég sok nehézség lesz, de bízunk a jövőben. Ha meg lehet tartani, mindenképp megpróbáljuk, még ha rövidebb is lesz, mint szokott” – mondta az egyébként egyhetes rendezvény főszervezője. Zatykó Gyula szerint Nagyváradon, ahol az önkormányzat is számos szórakoztató rendezvényt szervez a jazzfesztiváltól a filmnapokig, a szabadtéri események egy részét lemondták, vagy átütemezték szeptemberre.

•  Fotó: Szent László Napok/Molnár Ferenc Galéria

Fotó: Szent László Napok/Molnár Ferenc

A halasztás mellett döntöttek a Festum Varadinum szervezői is: a rendezvénysorozat Facebook-oldalán közzétett bejelentés szerint a hagyományosan a Szent László-búcsú köré szerveződő kulturális programokat idén késő nyáron, kora ősszel szerveznék meg, amikor a járványügyi rendelkezések lehetővé teszik. Más városokban a lemondás mellett döntöttek: például

elmarad Erdély legrégebbi városünnepe, a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok,

de Csíkszeredában sem szerveznek városnapokat idén.

Nem mondtak le a Forgatag megszervezéséről

Eközben mérsékelt derűlátást tanúsítanak a marosvásárhelyi magyar napokként ismert Forgatag szervezői, akik nem tettek le a kulturális fesztivál megrendezéséről. Abban viszont biztosak, hogy ha sikerül is megszervezni az idei Forgatagot, azt nem augusztusban, hanem szeptember közepén, az eddigieknél szolidabb körülmények között tehetik meg. Ez elsősorban a kínálat visszafogását és a nézőszám korlátozását jelentené.

Idézet
Egy ilyen időszak után, amely az emberi kapcsolatokat komolyan próbára teszi, nagyon fontosnak tartom, hogy ne mondjunk le egy olyan rendezvény megszervezéséről, amely éppen a kapcsolatok erősítése érdekében jött létre”

– fejtette ki lapunknak Portik Vilmos.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A főszervező sietett hozzátenni, hogy az idei terveket mindenekelőtt a világjárvány fejleményei, valamint az ebből adódó hatósági intézkedések és a költségvetés alakulása határozza meg. „Amikor a bajorok lemondják az Oktoberfestet, ami a világtörténelemben először fordul elő, nehéz lenne most, április végén azt mondani, hogy kies vidékünkön a Forgatagot biztos megszervezzük. De addig, amíg látjuk a lehetőségét annak, hogy ha visszafogottabban is, de megrendezhetjük, akkor nem mondunk le róla” – vetítette előre Portik.

Arról is beszélt, hogy ugyan nagyon jó kapcsolatot ápolnak a Kolozsvári Magyar Napok szervezőivel, akiktől az elmúlt években sokat tanultak, és folyamatosan konzultálnak velük, a Vásárhelyi Forgatag idei programja nem függ sem a kincses városiak, sem más erdélyi települések fesztiválszervezőinek döntéseitől.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Kérdésünkre, hogy az előre leszögezett program felrúgása okozhat-e gondot bizonyos nagyzenekarokkal, sztárfellépőkkel fennálló viszonyukban, a főszervező nemmel válaszolt. Egyrészt a tavaly, illetve a 2020 elején született megállapodások nem kerültek szerződés formájában papírra. Másrészt nyitottságot és megértést lehet tapasztalni a művészek részéről.

„Nem a kárpótlás lehetőségét keresik egy-egy lemondott vagy elhalasztott koncert esetén, hanem a jövőbeni együttműködésre gondolnak. Egy ilyen helyzetben, mint a mostani, a szervezők, fellépők és a közönség egy olyan szimbiózisban kell hogy mozogjon, amely mindhárom részről engedményeket követel. A konszenzus megvalósításához kompromisszumokra van szükség. Csak így kerülhetünk vissza a normális kerékvágásba” – vélekedett a népszerű rendezvény főszervezője.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek

Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.

Medveveszély: súlyosbodik a helyzet Hargita megyében, brüsszeli fellépést sürgetnek
2026. június 26., péntek

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép

A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.

Tusványos: a Tisza politikusai elutasították a meghívást, román együttes is fellép
2026. június 25., csütörtök

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra

Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.

Németh Zsolt megüzente Magyar Péternek, miért nem hívják Tusványosra
Hirdetés
Hirdetés