
„Nyitott lélekkel, tiszta szívvel és ferences testvériséggel várnak mindenkit a csíksomlyói búcsúba”
Fotó: Borbély Fanni
A csíksomlyói pünkösdi fogadalmi búcsú főcelebránsa és szónoka Exc. és Ft. dr. Székely János, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke lesz május 23-án, szombaton.
2026. május 13., 11:282026. május 13., 11:28
Amint Timár Sándor P. Asztrik OFM, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója szerdán szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében írta: „nyitott lélekkel, tiszta szívvel és ferences testvériséggel várunk mindenkit Csíksomlyóra”.
„Félévezrede hozzák ide szándékaikat és reményeiket a Szűzanya gyermekei.
Mindannyian ugyanazt látták, és mégis mindannyiukban más kép formálódott meg hitük és lelkük szerint. Mit láttak ők, és mit éreztek? Örök titok marad, de a megélt pillanataik itt lebegnek körülöttünk mindörökre, gazdagítva Csíksomlyó misztériumát” – álla a közleményben.
Idén is több ezer zarándokot várnak a csíksomlyói búcsúba
Fotó: Pinti Attila
A kegytemplom igazgatója rámutat, az idei liturgikus év eseményeire tekintve elmondható, hogy „gyakran fordulunk majd a távoli múlt felé, hogy megidézzük szentjeink életpéldáit és azokat a sorsfordító mozzanatokat, amelyek révén eljutottunk napjainkig. Tesszük ezt azért, hogy tudjuk, miként alakult ki mai életünk, és soha ne feledjük, mit kaptunk elődeinktől, mit kell őriznünk és mit kell továbbadnunk.”
CSÍKSOMLYÓI PÜNKÖSDI BÚCSÚ 2026 – PROGRAM
Mottó: „A keresztséggel Krisztus előttünk jár, hogy a keresztény nép hűségesen kövesse őt.” (Szent Maximus)
Május 22., péntek
– 18 órától nyitószentmise
Péntekről szombatra virradóan virrasztás lesz a kegytemplomban.
Május 23., szombat
Szombatról vasárnapra virradóan virrasztás lesz a kegytemplomban.
Május 24., pünkösdvasárnap, a Szentlélek eljövetele
Szentmisék sorrendje: 7.00, 8.00, 10.30 és 18.00.
Május 25., pünkösdhétfő
Szentmisék sorrendje: 8.00, 10.30 és 18.00.

Hamarosan teljesen elkészül a Mária-út félezer kilométeres szakaszának kijelzése, előkészítése, – mondta el a Krónika megkeresésére Péterfi Attila Csongor, a Romániai Mária Út Egyesület vezetője.
Timár Asztrik OFM úgy fogalmaz, hogy Csíksomlyó csodálatos természeti környezetével ma is vonzza a távoli vidékek zarándokait, az ideérkezők egy része azonban tanácstalanul keresi a templomban és környékén Csíksomlyó titkát. „Nem találja, és nem is fogja meglátni, mert amit érzékelni szeretne, nem a puszta falakban rejlik, hanem az itt élő emberek lelkében, hitéletében, szokásaiban és mindennapjaiban. Ezért különösen fontos, hogy a pünkösdi zarándokok csatlakozzanak a helyi plébániák keresztaljaihoz, és a helyiek ünnepi szokásain keresztül részesüljenek valamiféle beavatásban” – áll a közleményben.
Úton a csíksomlyói búcsúba, a Nyeregbe
Fotó: Pinti Attila
Mint Timár Asztrik OFM rámutat,
„Emlékezzünk a lelki készület idején tiszteletreméltó Márton Áron püspök úr intelmére is: minél nehezebb a „kereszt súlya”, annál szorosabban kell fogni a keresztet hordozó Krisztus kezét” – áll a közleményben. .
A fogadalmi búcsú főcelebránsa és szónoka Exc. és Ft. dr. Székely János, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke lesz.
A búcsúra való lelki felkészülésben segítenek a megjelent kiadványok:
megvásárolhatók a csíksomlyói kegyhely kegytárgyüzletében.
Folyamatosan frissülő információkat lehet találni a Csíksomlyó-kegyhely Facebook-oldalán.

Idén több medvét figyeltek meg a csíksomlyói pünkösdi búcsú helyszínének környékén, mint más években.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.
Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.
Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
1 hozzászólás