Hirdetés

Elhúzódik a nyomozás a szexuális zaklatással gyanúsított nagybányai tanár ügyében

tanár

A Németh László Elméleti Líceum egyik diákja. A nagybányai oktatási intézmény felfüggesztette a szexuális zaklatással meggyanúsított történelemtanárt

Fotó: Haáz Vince

Három hónappal a Jenei-Nagy Zoltán nagybányai történelemtanár elleni büntetőeljárás elindítását követően is csupán a bizonyítékgyűjtés szakaszában tart a nyomozás. A szexuális visszaélések gyanújával zajló kivizsgálásban három személy érintett, és a pedagógus továbbra is tagadja az ellene megfogalmazott vádakat. Az ügy nagy visszhangot váltott ki Erdélyben, különösen azért, mert más hasonló esetekben a hatóságok rendszerint gyorsabban alkalmaztak kényszerintézkedéseket a gyanúsított pedagógusokkal szemben. A meggyanúsított tanár védőügyvédje szerint védence ellen nincs elegendő bizonyíték.

Kiss Judit

Makkay József

2026. május 12., 08:002026. május 12., 08:00

2026. május 12., 11:172026. május 12., 11:17

Csigalassúsággal halad a szexuális bűncselekményekkel gyanúsított nagybányai Jenei-Nagy Zoltán történelemtanár ellen ez év február 12-én indított büntetőeljárás. A nagybányai Németh László Elméleti Líceum felfüggesztett tanára ellen azt követően indult rendőrségi eljárás, hogy több egykori diáklány szexuális visszaélésekről számolt be az Átlátszó Erdély oknyomozó portálnak.

A három hónappal ezelőtt, Máramaros és Szatmár megyében egyszerre több helyszínen tartott házkutatást követően indult büntetőeljárásnak három gyanúsítottja van: a történelemtanár és két egykori diákja.

Hirdetés

A nyomozás nemi erőszak, folytatólagosan elkövetett szexuális erőszak és más, kiskorúakat érintő bűncselekmények gyanúja miatt zajlik.

Florina Matiș helyettes rendőrbiztos, a Máramaros megyei rendőr-főkapitányság szóvivője a három hónapja zajló bűnügyi eljárás részleteiről a Krónika érdeklődésére annyit mondott: az ügyirat feldolgozás alatt áll, jelenleg a bizonyítékok összegyűjtésének szakaszában tartanak a bűncselekmények bizonyítása érdekében. A szóvivő nem tudta megmondani, hogy a büntetőeljárásnak ez a szakasza még mennyi időt vehet igénybe. „Ez az ügy összetettségétől, illetve attól függ, hogy milyen bizonyítékokat kell még összegyűjteni. Az eljárás további sorsáról az ügyész dönt” – fogalmazott portálunknak a rendőrségi szóvivő.

korábban írtuk

Felfüggesztették a szexuális bűncselekményekkel gyanúsított nagybányai történelemtanárt a vizsgálat idejére
Felfüggesztették a szexuális bűncselekményekkel gyanúsított nagybányai történelemtanárt a vizsgálat idejére

A jogi eljárások lezárásáig nem tarthat órákat az a nagybányai magyar történelemtanár, akit szexuális bűncselekményekkel gyanúsítanak. A pedagógus felfüggesztéséről szóló döntést a Németh László Elméleti Líceum igazgatótanácsa hozta meg.

Lapunk telefonon megkereste Jenei-Nagy Zoltán történelemtanárt is, aki kérdésünkre csupán annyit mondott:

a büntetőeljárás során eddig semmilyen számottevő előrelépés nem történt, ezért egyelőre nincs miről beszélnie.

„Az ügy kivizsgálása csupán kezdeti szakaszában van” – fogalmazott a Krónikának a nagybányai pedagógus, akinek tanítási jogát a tanfelügyelőség kezdeményezésére a magyar középiskola vezetősége február közepén felfüggesztette.

Beperelnék a tanárról cikkező portálokat

Megkerestük Fehér Miklóst, Jenei-Nagy Zoltán védőügyvédjét is, aki úgy nyilatkozott: a rendőrségnek nincsenek kellő bizonyítékai védence ellen. „Ha a sajtóban megjelent híresztelések igazak volnának, akkor a tanár urat rég őrizetbe vették volna, sőt, ma már letartóztatásban várná a büntetőeljárás folytatását” – fogalmazott a védőügyvéd.

Fehér Miklós nem árult el részleteket az eddigi nyomozásról, de hangsúlyozta: ha bizonyítani tudják védence ártatlanságát, perbe fogják azokat a médiafelületeket, amelyek – állítása szerint – lejárató kampányt folytattak Jenei-Nagy Zoltán történelemtanár ellen, és valószínűleg bírósági úton kártérítést követelnek majd.

Idézet
Jó esélyt látok arra, hogy ezt a büntetőeljárást leállítsuk a kliensem ellen”

– nyomatékosította portálunknak Fehér Miklós védőügyvéd.

tanár Galéria

A nagybányai oktatási intézmény vezetősége együttműködik a hatóságokkal az igazság kiderítése érdekében

Fotó: Facebook/Németh László Elméleti Líceum, Nagybánya

Csak felfüggesztették, nem bontották fel a munkaszerződést

A nagybányai Németh László Elméleti Líceum vezetősége továbbra is figyelemmel kíséri az említett ügy alakulását. „Jelenleg az érintett pedagógus felfüggesztése érvényben van, és nem folytat oktatási tevékenységet, sem jelenléti, sem online formában” – közölte megkeresésünkre a tanintézet igazgatója, Ciorba Annamária, akit arról kérdeztünk, hogy vannak-e fejlemények a szexuális bűncselekményekkel gyanúsított pedagógus ügyében. „A hatályos jogszabályok értelmében senki sem tekinthető bűnösnek mindaddig, amíg bíróság jogerős ítéletben nem állapítja meg a felelősségét. Ennek megfelelően

Idézet
az intézmény munkaszerződést nem bonthat fel, ugyanakkor a tanügyi törvény által biztosított jogi lehetőségek alkalmazásával a gyermekek biztonságát minden esetben elsődleges szempontként kezeli.

Az iskola az eljárás során együttműködik az illetékes hatóságokkal. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a rendőrség nem szokott részletes tájékoztatást adni az intézményeknek a nyomozás állásáról, ezért mi is a hivatalos fejleményeket várjuk” – közölte az igazgatónő. Hozzátette, amint új, megerősített információk állnak rendelkezésre, azokat természetesen megosztják.

Mi vezetett a bűnvádi eljáráshoz?

Az Átlátszó Erdély hasábjain megjelent információk szerint a nagybányai történelemtanár a kilencvenes években alapított Turul–Sas Lovagrend elnevezésű hagyományőrző csoporton keresztül épített ki befolyást diákjai fölött. Több volt tanítványa azt állította, hogy a középkori és ősmagyar hagyományőrzésre, illetve spirituális elemekre épülő rendszerben érzelmi manipuláció, fizikai bántalmazás és szexuális visszaélés történt. A beszámolók szerint a fiatalokat fokozatosan izolálták, erős hierarchikus viszonyokat alakítottak ki, és egyes esetekben megalázó vagy kikényszerített szexuális cselekményekre is sor került.

A leírtak hatalmas megrökönyödést váltott ki a máramarosi megyeszékhely magyar közösségében. Az ügy kirobbanása után a Máramaros Megyei Tanfelügyelőség felszólította az iskola vezetőségét a szükséges jogi lépések megtételére. A Németh László Elméleti Líceum igazgatótanácsa ezt követően ideiglenesen felfüggesztette a pedagógust a tanítás alól, így jelenleg nem tarthat órákat, és nem kerülhet közvetlen kapcsolatba diákokkal.

A tanár minden ellene megfogalmazott vádat tagad.

Nyilatkozataiban „lejárató hadjáratnak” és „szervezett pletykának” nevezte az ellene felhozott állításokat, és azt állította, hogy nem követett el sem érzelmi, sem fizikai, sem szexuális visszaélést diákjaival szemben.

Hasonló gyanú esetén őrizetbe vették a pedagógust

A Jenei-Nagy Zoltán ellen zajló büntetőeljárás több szempontból eltér más hasonló romániai esetektől, amikor pedagógusok ellen indult eljárás szexuális visszaélés, zaklatás vagy kiskorú veszélyeztetése miatt. Ezek közös jellemzője, hogy a legtöbb esetben őrizetbe vették a gyanúsított tanárt.

Íme néhány példa. A Dâmbovița megyei Târgoviștén tavaly indult eljárás egy testnevelő tanár és röplabdaedző ellen, akit azzal gyanúsítottak, hogy hónapokon keresztül szexuális kapcsolatot tartott fenn egy 16 éves diáklánnyal, aki az iskola röplabdacsapatának tagja volt. A pedagógust őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásba helyezték.

Nagyváradon szintén 2025-ben egy testnevelő tanárt azzal gyanúsítottak, hogy az iskola folyosóján szexuálisan zaklatott egy kilencéves kisfiút. Az esetet biztonsági kamerák is rögzítették.

A tanárt őrizetbe vették, majd hatósági felügyelet alá helyezték, és megtiltották számára a tanítást, illetve az áldozat megközelítését.

Bánffyhunyadon szintén 2025-ben került reflektorfénybe egy középiskolai biológiatanár ügye, akit diáklányok fogdosásával és szexuális célzású megjegyzésekkel vádoltak. A rendőrségi vizsgálat az iskola jelzése alapján indult el, a tanárt pedig előzetes letartóztatásba helyezték.

Alfred Bulai nagy sajtónyilvánosságot kapott ügye 2024 nyarán robbant ki. Az ismert bukaresti szociológus, egyetemi oktató ellen akkor indult büntetőeljárás, amikor több volt és jelenlegi diáklány arról beszélt a sajtónak, hogy a professzor éveken át visszaélt oktatói és intézményi tekintélyével.

A vádak között szerepelt:

  • szexuális zaklatás,

  • pszichológiai nyomásgyakorlás,

  • a tanár–diák alárendeltségi viszony kihasználása,

  • valamint szexuális jellegű „szívességek” követelése.

Az ügyészség 2024 júliusában indított bűnvádi eljárást, majd 2024 szeptemberében őrizetbe vették a professzort, lakásán pedig házkutatást is tartottak. A büntetőeljárás jelenlegi állása szerint az ügyészek idén áprilisban vádat emeltek ellene: két rendbeli szexuális bántalmazással és hivatali helyzettel való szexuális visszaéléssel vádolják. Bulai egy ideig előzetes letartóztatásban volt, majd házi őrizetbe, később pedig hatósági felügyelet alá került.

korábban írtuk

Diákjai ellen elkövetett nemi erőszak és szexuális bűncselekmények miatt nyomoznak egy nagybányai magyar tanár ellen
Diákjai ellen elkövetett nemi erőszak és szexuális bűncselekmények miatt nyomoznak egy nagybányai magyar tanár ellen

Hat házkutatást tartott a rendőrség Máramaros és Szatmár megyében egy szexuális bűncselekmények gyanúja miatt indult ügyben; a nyomozás három személyt érint, köztük egy pedagógust.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Ilyennek látják Erdélyt: több okból is népszerű a külföldi hallgatók körében a kolozsvári orvosi

Miért költözik egy külföldi diák több ezer kilométerre otthonától, hogy Kolozsváron tanuljon orvoslást? A kolozsvári orvosisokat, azaz a Iuliu Hațieganu Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (UMF) diákjait kérdeztük tapasztalataikról.

Ilyennek látják Erdélyt: több okból is népszerű a külföldi hallgatók körében a kolozsvári orvosi
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
2026. június 15., hétfő

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk

Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket

Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket
2026. június 15., hétfő

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét

A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét
2026. június 14., vasárnap

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron

Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron
Hirdetés
Hirdetés