
Fotó: Rostás Szabolcs
A decemberben esedékes parlamenti választásra szóló esetleges együttműködésről folytattak megbeszélést csütörtökön Kolozsváron az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) vezetői. Megegyezés még nem született, szerdán következik a második tárgyalási forduló.
2020. október 08., 14:132020. október 08., 14:13
2020. október 08., 16:102020. október 08., 16:10
A csütörtöki találkozó előzménye, hogy az EMSZ társelnökei, Csomortányi István és Mezei János a múlt héten együttműködést ajánlott az RMDSZ-nek a közelgő parlamenti választásokra. Négy évvel korábban a Magyar Polgári Párt (MPP) két politikusa, Biró Zsolt és Kulcsár-Terza József jutott képviselői mandátumhoz az RMDSZ jelöltlistáján a két politikai alakulat közti megállapodás alapján. Lapunk értesülései szerint az EMSZ ismét két befutó helyre tartana igényt a tulipános listán.
RMDSZ: jó hangulatú volt az első találkozó
Elmondta, a kolozsvári találkozón az RMDSZ részéről Porcsalmi Bálint ügyvezető elnök, Cseke Attila szenátusi frakcióvezető, Székely István ügyvezető alelnök, Tamás Sándor háromszéki, illetve Barti Tihamér gyergyószéki RMDSZ-elnök volt jelen. Kelemen Hunor szövetségi elnök nem vett részt a megbeszélésen. „Egyelőre annyit tudok mondani, hogy egy jó hangulatban lezajlott megbeszélés volt, és valószínű, hogy egy másik is fogja majd követni jövő héten” – fogalmazott a Krónika kérdésére Hegedüs Csilla. Az RMDSZ szóvivője hozzátette, egyelőre csupán ennyit árulhat el az RMDSZ kolozsvári Szövetségi Elnöki Hivatalában rendezett csütörtöki találkozóról.
A csütörtöki megbeszélésen az Erdélyi Magyar Szövetség részéről jelen volt Mezei János társelnök, a Magyar Polgári Párt elnöke, Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Szövetség Országos Bizottságának tagja, az EMNP ügyvezető elnöke, Sorbán Attila Örs, a Magyar Polgári Párt ügyvezető elnöke és Zakariás Zoltán, az Erdélyi Magyar Néppárt Önkormányzati Tanácsának elnöke.
Toró T. Tibor a Krónika kérdésére elmondta, az általuk kezdeményezett egyeztetésen egyértelművé tették, fontosnak tartanák az együttműködést a parlamenti megmérettetés előtt, de ezt egy tágabb együttműködés keretében képzelik el. Az EMNP ügyvezető elnöke közölte, e téren az önkormányzatokban való közös munka az együttműködés egyik formája. „Fontosnak tartjuk, hogy az EMSZ és az RMDSZ tisztségviselői – a teljes erdélyi magyar közösség érdekében – együtt tudjanak működni az önkormányzati munka során, valamint az erdélyi magyar érdekérvényesítés egyéb területein is. Békeidőben az együttműködésre kell koncentrálni” – fogalmazott lapunknak Toró.
Toró közölte, úgy érzékelte, hogy van fogadókészség az RMDSZ-nél az együttműködésre, a jövő heti megbeszélésig papírra vetik a konkrét elképzeléseket, és megpróbálnak közös nevezőt kialakítani. Az EMNP ügyvezető elnöke egyébként 2000–2008 között két ciklusban parlamenti képviselő volt az RMDSZ színeiben Bukarestben, és lapunk értesülései szerint a néppárt most is őt látná szívesen a befutó helyek egyikén, amennyiben az RMDSZ átenged pozíciókat az EMSZ-nek.
Értesüléseink szerint ugyanakkor az MPP Mezei Jánost látná szívesen a képviselőlista befutó helyén, e téren azonban némi kockázatot jelent a polgári párt hétvégén esedékes választmányi ülése, mivel az alakulaton belül egyre több bírálat éri a pártelnököt.
Általános megállapodásról beszéltek az Erdélyi Magyar Szövetség és az RMDSZ képviselői a csütörtöki kolozsvári találkozón – mondta el lapunknak Mezei János, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnöke, a Magyar Polgári Párt elnöke. „Az általános megállapodás sarokköveit fektettük le, mind a két alakulat kifejtette álláspontját. Hétfőig ezeket a javaslatokat mind a két fél összerakja, írásba foglalja. Ezek mentén újabb egyeztetésre kerül sor, majd szerdán személyes találkozón véglegesítjük” – ismertette a forgatókönyvet Mezei János. Kifejtette,
„A legfontosabb, hogy a közösségünknek miként tudunk hasznára lenni” – szögezte le a politikus. Kérdésünkre kifejtette, a parlamenti választások kapcsán elvi együttműködésről beszéltek, ám egyelőre konkrétumok nem kerültek szóba. Mezei János emlékeztetett, most is fenntartották korábbi álláspontjukat, hogy az önkormányzatiságban a verseny, a parlamenti választásokon, a magyar közösség ügyeinek képviseletében az együttműködés hívei. A politikus úgy értékelte, az RMDSZ részéről pozitív volt a hozzáállás, ők pedig folyamatosan nyitottak a tárgyalásokra.
Egyébként Kelemen Hunor szövetségi elnök egy nappal korábban Bukarestben úgy nyilatkozott, az RMDSZ a 2016-os parlamenti választáson is megteremtette a magyar összefogást, ez most sem rajta fog múlni. A politikus azt mondta: fontos, hogy legyen párbeszéd, magyar összefogás, ezért kész meghallgatni az MPP és az EMNP javaslatait, a jelöltállítással kapcsolatos végső döntést pedig az önkormányzati választásokon elért eredmények figyelembe vételével legkésőbb október 20-ig kell meghozniuk.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a 2016-os parlamenti választáson is megteremtette a magyar összefogást, ez most sem rajta fog múlni – jelentette ki Kelemen Hunor szerdán Bukarestben, miután a szövetség iktatta a jelöltállításhoz szükséges támogató aláírásokat a központi választási bizottságnál (BEC).
A Hunyad megyei törvényszék hétfőn elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal négy emberre lőtt Lupényben. A bíróság döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A NASA űrbéli mezőgazdasági kísérletei által inspirált aeroponikus, azaz talaj nélküli növénytermesztő rendszerrel kísérleteznek Kolozsváron.
Az 1930-as évek elején hagyományos székely népi motívumokkal díszített, élénk virág- és madármintás, jellegzetes kék színű bútorokat adományoztak a marosvásárhelyi Vártemplomnak a város, a gyülekezet neves személyiségei.
A Kolozsvár–Nagyvárad vasútvonal korszerűsítési munkálatai gyors ütemben haladnak, és a 67 kilométer hosszú Kolozsvár–Kissebes szakaszon már közlekednek munkavonatok – számolt be a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Mintegy félmillió euró értékű hamis bankjegyet foglaltak le vasárnap délután a Szatmár Megyei Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat rendőrei. A két nagyváradi gyanúsítottat hétfőn a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte.
A medvék által nagyon sűrűn látogatott Transzfogarasi úton a Romsilva állami erdészet Argeș megyei igazgatósága az incidensek megelőzését szorgalmazza és az óriási összegű bírságokra hívja fel a figyelmet.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Felújítják Dés és környéke egyik legfontosabb turisztikai és közösségi vonzerejét, a Torok fürdőt. A 4,5 millió eurós fürdőberuházás több látogatót, erősebb helyi gazdaságot és korszerűbb rekreációs lehetőségeket ígér.
Nicușor Dan államfő óriásit tévedett, amikor megtámadta az alkotmánybíróságon a medvék vadászati kvótájának megduplázását célzó törvénytervezetünket – jelentette ki hétfőn Csoma Botond.
Elindult a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány kutatói pályázati programja, melynek célja az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárása állambiztonsági források alapján – tájékoztatott hétfőn a budapesti székhelyű alapítvány.
szóljon hozzá!