Hirdetés

Csúcsminőséget kínálnak – magyar állami támogatással indult el Közép-Kelet-Európa legmodernebb takarmánykeverő üzeme

A magyar állami támogatással felépült kerelőszentpáli gyár éves termelése 220 ezer tonnára rúg •  Fotó: Makkay József

A magyar állami támogatással felépült kerelőszentpáli gyár éves termelése 220 ezer tonnára rúg

Fotó: Makkay József

Az éves romániai takarmányfogyasztás mintegy tíz százalékát fedező nagyüzemi takarmánygyártásba fogott a múlt héten felavatott kerelőszentpáli keverőüzem, az UBM Feed Romania Kft. A magyar állami pénzből meghitelezett nagyvállalkozás a közép-erdélyi kisgazdáktól a nagyüzemekig minden állattenyésztőnek csúcsminőségű takarmányt kínál.

Makkay József

2019. május 18., 07:592019. május 18., 07:59

2019. május 18., 08:502019. május 18., 08:50

Kelet-Közép-Európa legkorszerűbb takarmánykeverő üzemét avatták fel egy héttel ezelőtt Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében a Maros megyei Kerelőszentpálon. A 15,6 millió euró beruházással felépült gyár a magyarországi East Csoport, az UBM Csoport, valamint a Maros megyei Oprea Avicom Kft. részvételével jött létre, a magyar kormány pedig az Exim Bankon keresztül támogatta a közép-erdélyi befektetést.

A takarmánygyártásban ma világszínvonalon elérhető legújabb csúcstechnológiát építették be a nyolcemeletes kerelőszentpáli üzembe.

Hirdetés

A gyáravató alkalmával a vállalat mérnökei szervezett csoportokban vezették körbe a látogatókat a keverőüzem számítógép-vezérlésű részlegein, ahol a takarmány-alapanyagnak – a különböző gabonaféléknek – a tárolókból (silókból) történő elszállításától, őrlésétől a keveréséig, pelletálásáig és a végtermék tárolásáig minden automatizált rendszerben történik. Sőt még az üzemi vásárlók kiszolgálására is elektronikus rendszerben kerül sor, önkiszolgálás formájában.

Laczkó Dénes, az UBM Feed Romania Kft. nevű kerelőszentpáli keverőüzem ügyvezető igazgatója a Krónikának elmondta, a beruházók olyan új, forradalmasított technológiával látták el a takarmánygyárat, hogy a személyzetet nem volt hová elküldeni tapasztalatcserére sem Magyarországon, sem máshova. „Mindenki jóval az átadás előtt került az üzembe, így az építkezés és a gépi berendezések beszerelése során megbarátkozhattak az új technológiával, miközben kijártunk a magyarországi UBM Csoport üzemeibe. Ezek együttes tapasztalatával vághattunk neki az új gyár beüzemeléséhez” – magyarázza az igazgató, akinek nem kis fejtörést okozott a megfelelő személyzet kiválasztása, hiszen egy ilyen üzem működtetése elsősorban tapasztalt szakembereket kíván, akik szervizeléshez és a különböző technológiai hibák elhárításához egyaránt értenek.

Laczkó szerint szerencsés helyzetben vannak, hiszen

sikerült minden szakterületre megfelelő szakembereket toborozni.

Voltak, akik jó nevű magyarországi üzemekből tértek haza Erdélybe, hogy a kerelőszentpáli csapat tagjaivá váljanak. A 35 fősre tervezett alkalmazottgárdából egyelőre 20 szakemberük van, de a június elsejétől gőzerővel beinduló termeléshez folyamatosan alkalmaznak újabb munkaerőt.

Import helyett hazai gyártás

A romániai takarmánypiac éves szükséglete mintegy 2,7 millió tonna táptakarmány baromfi, sertés, kérődzők és nyulak számára. Ennek kilencven százalékát több száz hazai takarmánykeverő üzem állítja elő, és mintegy 10 százalékát importálják, zömében Magyarországról.

A kerelőszentpáli cég éves termelése mintegy 220 ezer tonna, tehát a közép-erdélyi üzem gyakorlatilag a magyarországi importot helyettesíti.

Tulajdonképpen így született meg az üzem létrehozásának ötlete is. Az East Csoport az UBM magyarországi üzemeiből látta el folyamatosan táptakarmányokkal a csirkeneveléssel foglalkozó Maros megyei Oprea Avicom üzemet, mígnem a három üzleti szereplő egy napon közös asztalhoz ült, és elhatározta, hogy többé nem szállítják 400 kilométeres távolságról a takarmányt, hanem helyben állítják elő. Erre már van precedens Romániában, hiszen a nagy csirkenevelő és disznóhizlaló telepek belső rendszerben működtetik takarmánykeverő üzemeiket. Az új UBM-vállalkozás azonban túl akart lépni ezen a gyakorlaton, és olyan független takarmánygyárat hozott létre, amely nem egy-két üzemet szolgál ki, hanem a kistermelőktől, a báránynevelő farmoktól a húscsirke- és tojótyúktelepekig, illetve a sertésfarmokig valamennyi vállalkozó számára megfelelő minőségű takarmányt kínál.

Ha van „titok” a takarmánygyártásban, az a minőségi alapanyag •  Fotó: Haáz Vince Galéria

Ha van „titok” a takarmánygyártásban, az a minőségi alapanyag

Fotó: Haáz Vince

Laczkó Dénes szerint a közép-erdélyi régióba importálták Magyarországról a legtöbb tápot – itt van ugyanis a legkevesebb takarmánykeverő kisüzem –, másrészt a jelenlegi romániai üzemek többségének korlátozott a kapacitása és hatékonysága. A kerelőszentpáliak

elsősorban a minőség terén szeretnék megnyerni a piaci versenyt.

A június elejéig tartó időszakban a piacra kerülő valamennyi takarmányukból elkezdték már a gyártást, amit alaposan tesztelnek, hogy az áru minden szempontból megfeleljen a maguk által támasztott szigorú minőségi követelményeknek. Az igen precíz technológiával működő gyártósoron ezt lényegesen könnyebb megvalósítani, mint egy kisüzemben.

A minőségi alapanyag a „titkos összetevő”

A takarmánygyártásban nagy titkok és titkos összetevők nincsenek – magyarázza mosolyogva a kerelőszentpáli szakember, aki így reagál a sokak által – így az általunk is – felvetett kérdésre, hogy mennyire állat- és fogyasztóbarát receptek alapján dolgoznak. „Gyakorlatilag az állatok genetikai sajátosságai szerint, szakemberek összeállította receptek alapján folyik a gyártás. Az Európai Unióban mindenhol gabonát, fehérjehordozókat, vitaminokat és ásványi anyagokat kevernek a takarmányba. Minden állatfaj esetében ki van számolva, hogy mennyi a szükséges és elegendő – a semmivel sem több és kevesebb – energia-, fehérje- vagy rostigény. A különböző keverőüzemek közötti különbség abból áll, miként szabályozzák az összetevők arányát” – fogalmaz Laczkó Dénes. Az üzem ügyvezető igazgatója szerint

a takarmánykeverékekben nincsenek titkos összetevők, csak a mindenki által ismert alapanyagok.

A többi matematika, a keverést szabályozó számítógépes programok precíz beállítása, hiszen a különböző vitaminokból és ásványi anyagokból történő adagolást a gyártási technológia részeként működő elektronikus mérlegek 20 gramm pontossággal tudják kezelni – több száz tonna takarmánykeverék esetében is.

Egyébként a takarmánykeverés receptek alapján történik. A magyarországi anyavállalati „köldökzsinórnak” köszönhetően a legjobb és legkorszerűbb receptekhez jutnak hozzá, amit az UBM kutatómérnökei fejlesztettek ki, illetve újítanak, fejlesztenek folyamatosan. Laczkó szerint

ha van „titok” a takarmánygyártásban, az a minőségi alapanyag,

amire különösen nagy hangsúlyt fektetnek.

Beszállítók és vásárlók is lehetnek a kisgazdák

A kerelőszentpáli üzem társtulajdonosa, az East Csoport jövőre 40 ezer tonna gabona folyamatos tárolására alkalmas telepet épít a keverőüzem szomszédságában. Ez alkalmas lesz arra, hogy a környék kisebb gabonatermelőitől is átvegye az eladásra szánt gabonájukat. A gabonasiló lesz a gyár fő beszállítója. Amíg viszont az új telephely felépül, az anyavállalatok látják el a termeléshez szükséges, egységes minőségű gabonával a kerelőszentpáli üzemet.

A Maros megyei cég nemcsak beszállítóként igyekszik megszólítani a környék közepes és kisebb gazdáit, hanem a háztáji állattartók és a kisüzemi állattartó gazdaságok irányába is nyit zsákolt takarmányaival. Piaci felméréseik szerint 80 százalékban a nagyüzemeket látják majd el táptakarmánnyal, és mintegy húsz százalékban a kisgazdákat. A kerelőszentpáli üzemmel ugyanakkor minden környékbeli termelő nyer, hiszen az importtakarmányokhoz képest mintegy tíz százalékkal olcsóbban jutnak majd hozzá az állati táplálékhoz. Az ultramodern technológiának köszönhetően pedig a kerelőszentpáli tápok nemcsak olcsóbbak, hanem a külföldieknél és a hazaiaknál jobb minőségűek is lesznek.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Július 1-jétől többet fizethetnek a gázolajért a gépjárművezetők és a fuvarozók, miután lejár az a kormányzati intézkedés, amellyel csökkentették az üzemanyag jövedéki adóját.

Gázolajdrágulást hozhat július
Gázolajdrágulást hozhat július
2026. június 28., vasárnap

Gázolajdrágulást hozhat július

Hirdetés
2026. június 28., vasárnap

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé

Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.

Nyugdíjkifizetések: szép összeg érkezik az állami juttatás mellé
2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
Hirdetés