
Timár Sándor P. Asztrik, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója és Korodi Attila csíkszeredai polgármester a liturgikus programot és az egyéb tudnivalókat ismertette
Fotó: Borbély Fanni
A közösségi együttlét erejét, az egymásra figyelés fontosságát hangsúlyozzák az idei csíksomlyói pünkösdi búcsú szervezői. A Kis- és Nagysomlyó-hegy közötti nyeregben szombaton déltájban tartandó ünnepi szentmisére mintegy háromszázezer zarándokot várnak – közölték szerdán a csíksomlyói kegytemplom előtt tartott sajtótájékoztatón. Timár Sándor P. Asztrik, a csíksomlyói kegytemplom igazgatója és Korodi Attila csíkszeredai polgármester a liturgikus programot és az egyéb tudnivalókat ismertette.
2026. május 20., 12:342026. május 20., 12:34
A kegytemplom igazgatója elmondta: nagy szeretettel várják a zarándokokat, akár gyalogosan érkeznek, akár kerékpáron, lóháton, vonattal vagy autóval. „A Csíksomlyói Szűzanya mindig hazavárja a gyermekeit, most különösen, ebben a (…) zűrös világban. Itt megnyugszanak és olyan kegyelmeket kapnak, melyekből tudnak élni” – fogalmazott Timár Sándor P. Asztrik.
A liturgikus programot ismertetve elmondta:
Pünkösd szombatján a kegytemplomban 7.30 órától, majd legközelebb 18 órától lesz szentmise.
Főcelebránsa és szónoka Székely János szombathegyi megyéspüspök, a Magyar Püspöki Konferencia elnöke.
Pünkösdvasárnap 7, 8, 10.30 és 18 órakor lesznek szentmisék a kegytemplomban, pünkösdhétfőn 8, 10.30 és 18 órától várják a híveket ugyanitt.

A csángóföldi, Bákó megyei településekről is többen zarándokolnak gyalogosan a május 23-i csíksomlyói pünkösdi búcsúba. A zarándokok már erdőn-mezőn haladnak a szombati csíksomlyói búcsú felé.
Timár Sándor P. Asztrik hangsúlyozta, hogy a Kárpát-medence legnagyobb egyházi eseményének egyetlen meghívottja van: az ünnepi szónok, mindenki más zarándokként érkezik.
– hangzott el.
Korodi Attila, a közigazgatásilag Csíksomlyót is magába foglaló Csíkszereda polgármestere közölte: idén is a korábbi évekről ismert biztonsági előírások érvényesek. A legfontosabb szabálynak azt nevezte, hogy a zarándokok figyeljenek egymásra. „A közösségi együttlétben megvan az az erő, mely bennünket továbbsegít ebben a viszontagságos világban” – fogalmazott.
Mindenkinek azt javasolják, hogy mihamarabb tegye le a gépkocsit és gyalog közelítse meg a kegytemplomot.

A csíksomlyói pünkösdi fogadalmi búcsú főcelebránsa és szónoka Exc. és Ft. dr. Székely János, a Szombathelyi Egyházmegye püspöke, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke lesz május 23-án, szombaton.
Korodi Attila rámutatott: a zarándoklat érzését gyalogosan lehet igazán megélni. „Fontos, hogy együtt legyünk a többi zarándokkal, együtt menjünk végig az úton” – mondta. Közölte: a vonatos zarándokok egy része már pénteken megérkezik.
Több százezer zarándokot várnak idén is a csíksomlyói nyeregbe
A csíksomlyói kegytemplomhoz vezető Szék útját péntek este teljesen lezárják a gépkocsiforgalom előtt, a teljes zárlat vasárnap délutánig tart – figyelmeztetett. Ez idő alatt a helyi közlekedési vállalatnak, a Csíki Transnak is lesznek gyakrabban közlekedő járatai, hogy segítsék a zarándokokat közelebb jutni a kegytemplomhoz.
Elhangzott, hogy az immár hagyományossá vált, kilencedik Márton Áron Pünkösdi Lovaszarándoklat résztvevői már pénteken 18 órára megérkeznek.
Korodi Attila szerint a következő napokban esőre is készülnek, ezért arra kérik a zarándokokat, ennek megfelelően készüljenek, legyen náluk bakancs, esőkabát.
Az elöljáró újságírói kérdésre elmondta, hogy
Ez azért is fontos, mert a vadon élő állatokat zavarja a több százezer ember jelenléte, veszélyben érzik magukat a Kissomlyó-hegyen, így segítenek nekik átjutni a Nagysomlyón lévő erdőbe – húzta alá.
Korodi Attila arra is kitért, hogy a Hargita megyei kulturális intézmények és partnerszervezeteik számos kulturális programmal is várják a zarándokokat. Ezek közül kiemelte a Hunyadi-napokat, emlékeztetve, hogy Romániában Hunyadi János-emlékév van és a ferences rend is szorosan kötődik az egykori kormányzó és hadvezér személyéhez.

Idén több medvét figyeltek meg a csíksomlyói pünkösdi búcsú helyszínének környékén, mint más években.
Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.
Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.
A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.
A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.
1 hozzászólás