
A Korond-patak a parajdi sóbányába ömlik
Fotó: Haáz Vince
Cáfolta szerdán Hargita megye prefektusa a parajdi sóbánya várható beomlására vonatkozó információkat.
2025. május 28., 20:062025. május 28., 20:06
2025. május 28., 20:092025. május 28., 20:09
Petres Sándor a sajtónak elmondta, hogy a szakemberek szerint rövid és középtávon nem a bányát nem fenyegeti a beomlás veszélye.
– jelentette ki az Agerpres szerint. Hozzátette, hogy a sóbányába beömlő víz mennyisége kissé csökkent, de a térségben továbbra is csapadékos az időjárás, és addig nem lehet lépni, amíg a Korond-patak vízhozama nem normalizálódik.
Petres Sándor beszámolt arról, hogy szerdai ülésén a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság több intézkedést is elfogadott, amelyeket továbbítottak az országos vészhelyzeti bizottságnak. Ugyanakkor azt üzente a parajdiaknak, hogy a hatóságok nem hagyják magukra őket.
Közlése szerint a Salrom vállalat biztosította a Hargita megyei hatóságokat arról, hogy mindenáron folytatni kívánja a turisztikai tevékenységet és a sókitermelést a bányában. „Mi, a helyi, megyei és országos intézmények mindent megteszünk, hogy ezt a szándékot megvalósítsuk” – tette hozzá.
Hargita megyében csütörtökig heves esőzésekre figyelmeztető másodfokú riasztás van érvényben, addig az előrejelzések szerint a lehulló csapadék mennyisége elérheti a négyzetméterenkénti 60 litert a térségben. Emellett harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el csütörtökig a Tatroson, az Olton, a Homoródon és a Küküllőn.
– számolt be szerdán Hargita Megye Tanácsának sajtóirodája.
Bíró Barna-Botond tanácselnök szerint az országos vészhelyzeti bizottság várhatóan a szerdai ülésén gyorssegélyt utal ki a bányászok és családjaik, valamint a turisztikai ágazat helyi szereplői számára.
„A parajdi sóbánya bezárása egy súlyos, előre nem látható és katasztrófa jellegű helyzet következménye, amely komoly gazdasági és társadalmi hatással van a közösségre. Ilyen időkben fontos, hogy az állam a turizmusban dolgozó vállalkozók, a bányászok és azok családjai mellett álljon” – idézte a sajtóiroda közleménye a politikust.
A megyei tanács elnöke megköszönte Tánczos Barna pénzügyminiszter segítségét, akivel hosszasan egyeztetett a keddi nap folyamán. „Vállaljuk, hogy minden lehetséges eszközzel harcolunk, ahol hatáskörünk megengedi – akár közvetlen beavatkozással, akár olyan partnerek bevonásával, akik jó szándékkal és szolidaritással viszonyulnak a helyzethez. A parajdi közösségnek konkrét intézkedésekre és szolidaritásra van szüksége. Elvárjuk, hogy a központi hatóságok gyors és hatékony választ adjanak, hogy mérsékelni lehessen e válság következményeit” – tette hozzá a megyeelnök.
A Hargita megyei vészhelyzeti bizottság szerdán elfogadott határozata szerint sürgősen elkezdik a Korond-patak vizének beszivárgását hosszú távú megszüntető munkálatokat; forrásokat biztosítanak egy tározó létesítésére a Korond-patak folyásán; haladéktalanul elkezdik a Korond-patak elterelésének kivitelezéséhez szükséges munkálatokat; a Salrom vállalat szakemberei stabilitási vizsgálatokat végeznek, illetve haladéktalanul műszaki megoldásokat keresnek a földalatti vizek kezelésére és elvezetésére a bánya biztonságos újraindítása érdekében.

A magyar kormány támogatásáról biztosította Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a parajdi sóbányába beömlő víz miatt kialakult drámai helyzet érintettjeit.

Nagyon veszélyessé vált a helyszín, ahol a Korond-patak beömlik a parajdi sóbányába, ezért a hatóságok senkit nem engednek közel. A mélybe zuhanó víz miatt mozog a talaj.

A Salrom Országos Sóipari Társaság első számú prioritása kell legyen a parajdi sóbánya teljes rendbetétele – írta közösségi oldalán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök.
Elkezdődtek a harmadik alagút munkálatai a Nagyszebent Pitești-tel összekötő autópálya Bojca (Boița) és Cornetu közötti szakaszán - adta hírül szombaton a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
A Szeben megyei Muzsna (Moșna) erődtemplomának kerítőfalából egy szakasz leomlott szombatra virradóra – közölte a kulturális minisztérium.
Egy elektromos roller okozhatta azt a robbanást és tüzet, amely szombat kora reggel egy temesvári tömbház földszinti lakásában történt. A temesvári balesetben három személy könnyebben megsérült, az épületből 43 lakót kellett kimenekíteni.
Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.
Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.
Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.
Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.
Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.
Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.
Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.
szóljon hozzá!