Hirdetés

„Túlzottan elővigyázatosak” az AstraZenecával: Vass Levente államtitkár szerint az alaposságot jelzi a felfüggesztés

Nincs konkrét bizonyíték arra vonatkozóan, hogy valóban van összefüggés
az AstraZeneca oltás beadása és a vérrögképződés között •  Fotó: Veres Nándor

Nincs konkrét bizonyíték arra vonatkozóan, hogy valóban van összefüggés az AstraZeneca oltás beadása és a vérrögképződés között

Fotó: Veres Nándor

Vass Levente egészségügyi államtitkár a rendelkezésre álló adatok alapján arra számít, hogy az Európai Gyógyszerügynökség továbbra is engedélyezi az AstaZeneca oltóanyag használatát, dacára annak, hogy több uniós tagállam „túlzott elővigyázatosságból” felfüggesztette a koronavírus elleni vakcina beadását. Románia megvárja a hivatalos ajánlásokat. Ugyanakkor Fejér Szilárd kutató szerint minden esetet ki kell vizsgálni, de bizonyíték nélkül nem kell felfüggeszteni az oltóanyag használatát.

Bíró Blanka

2021. március 17., 07:532021. március 17., 07:53

A betegre koncentráló, a feltétlen szolidaritás elvén működő egészségügyi rendszereket működtető országok túlzott elővigyázatosságból függesztették fel az AstraZeneca koronavírus elleni védőoltás alkalmazását – jelentette ki a Krónikának Vass Levente egészségügyi államtitkár. Az RMDSZ szakpolitikusa hangsúlyozta, ezek az érett rendszerek minden problémára kiemelten figyelnek,

teljes mértékben ki akarják zárni annak a lehetőségét, hogy összefüggés van az oltóanyag beadása és az agyi vénákban fellépő vérrögképződés között.

Hirdetés

Vass Leventét annak kapcsán kérdeztük, hogy az Európai Unió több országa is felfüggesztette a vakcina alkalmazását, miután véralvadás-problémákat észleltek, és haláleseteket jegyeztek azok soraiban, akik megkapták az oltást, ugyanakkor eddig sehol nem bizonyították az összefüggést. Eközben

Románia kitart a brit–svéd gyógyszergyártó és az Oxfordi Egyetem által kifejlesztett oltóanyag használata mellett.

Vass Levente: várhatóan nem lesz baj vele

Vass Levente lapunknak rámutatott, az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Gyógyszerügynökség a napokban még körültekintőbben újravizsgálja a tudományos munkákat, kiértékeli az eredményeket, és várhatóan néhány napon belül megfogalmazzák javaslatukat az AstraZeneca további használatával kapcsolatban. Amíg ez az állásfoglalás megszületik, néhány ország a lakosság megnyugtatására leállította a brit–svéd vakcina alkalmazását.

Vass Levente a rendelkezésre álló adatok alapján arra számít, hogy az Európai Gyógyszerügynökség továbbra is engedélyezi az AstaZeneca oltóanyag használatát. Az ajánláshoz természetesen Románia is alkalmazkodni fog, néhány napon belül kiderül, hogy mi lesz a vakcina további sorsa. Románia már mind a három oltóanyagot, a Pfizer–Biontech, a Moderna és az AstraZeneca vakcinákat szinte egyenlő mértékben használja, ha pedig valamelyik használatát néhány napra leállítják, az elakadást okoz az oltási ritmusban. Ugyanakkor

nincs konkrét bizonyíték arra vonatkozóan, hogy valóban van összefüggés az oltás beadása és a vérrögképződés között,

tehát egyelőre nem indokolt a túlzott elővigyázatosság – mondta a szakpolitikus.

Az AstraZeneca a legolcsóbb, kell a bizonyíték

Az Európai Unió által beszerzett, koronavírus elleni vakcinák közül az AstraZeneca a legolcsóbb, az amúgy is gazdasági válsággal küzdő országokban nincs értelme, hogy kézzelfogható bizonyítékok nélkül leállítsák a használatát. Vass Levente arra is kitért,

a brit–svéd oltóanyag szintén egy innovatív, harmadik generációs vakcina, amely csak abban különbözik a másik kettőtől, hogy adenovírussal juttatja be a szervezetbe a hírvivő RNS-t, ez a megoldás hatásos és hatékony.

Az AstraZeneca esetében valamivel több a dokumentált mellékhatás, mint a másik két, Romániában is használt vakcinánál, de elhanyagolható ezek száma az influenza elleni oltások esetében felsorolt mellékhatások számához képest. Ezek a mellékhatások jól dokumentáltak, nagyszámú beoltott vett részt a tanulmányban, és nincs bizonyíték arra, hogy a vakcina vérrögösödést okoz, a beoltottak körében sem magasabb a trombózis előfordulási aránya, mint azok körében, akik nem kaptak vakcinát.

Fel kell vállalni az innovációt

„Romániában még az egészségügyi szakpolitikusok is gyakran panaszkodnak, hogy az innováció 40 százaléka nem jut be az országba, a betegek számára nem elérhetők a legkorszerűbb eljárások, gyógyszerek, mert az ország nem tudja megvásárolni. A koronavírus elleni oltás viszont most szép példája annak, hogy a legfrissebb eredmények is elérhetők. Minden innováció, új gyógyszer, új procedúra jár bizonyos kockázatokkal, ám ha ezek az elfogadott kereteken belül vannak, fel kell vállalnunk, hogy minél hamarabb, lehetőleg szeptemberig visszatérhessen az életünk a normális kerékvágásba” – szögezte le Vass Levente.

Egyelőre nincs ok-okozati összefüggés

Fejér Szilárd kutató ugyanakkor politikai döntésnek tartja, hogy néhány ország felfüggesztette az AstraZeneca használatát. A Pro Vitam diagnosztikai központ kutatója lapunknak kifejtette, az eddigi adatok arra utalnak, hogy semmilyen ok-okozati összefüggés nincs az AstraZeneca vakcina beadása és az agyérrögképződés között. Az oltóanyag beadása után bármi történik, jelenteni kell, hiszen akár fenn is állhat az ok-okozati összefüggés, ezeket mindenképpen alaposan ki kell vizsgálni.

Idézet
Kialakult egy hisztéria, erre valamit lépniük kellett a politikusoknak, döntéshozóknak, és ahelyett, hogy a szakemberekre hallgatnának, elhamarkodottan felfüggesztik a vakcina használatát. Ezzel sokkal több kárt okoznak, hiszen aláássák az oltóanyagba vetetett bizalmat”

– mutatott rá a sepsiszentgyörgyi szakember.

Fejér Szilárd hangsúlyozta, minden esetet ki kell vizsgálni, ez a normális eljárás, utána kell járni, hogy oltóanyag mellékhatásáról van-e szó. Ám amíg erre nincs bizonyíték, nyugodtan lehet használni a vakcinát, mint ahogy azt nagyon sok ország teszi, például Nagy-Britanniában egy pillanatig sem merült fel a felfüggesztés lehetősége. Mint kifejtette, Románia jól döntött, hogy kivárja, mi lesz az egyértelmű bizonyíték egyik vagy másik eshetőségre, annál is inkább, hogy sokkal valószínűbb: napokon belül bebizonyítják, az oltás és agyérrögképződés között nincs ok-okozati összefüggés. Korrelációt sok minden között lehet találni, de ez még nem jelent ok-okozati összefüggést, tehát amiért az oltás beadása után képződött valakinél agyérrög, még nem bizonyíték arra, hogy az oltás okozta, ennek bizonyítása egy bonyolultabb folyamat.

Fejér Szilárd szerint a sajtónak is hatalmas felelőssége van, hiszen ha az szerepel címlapon, hogy hány ország függesztette fel az oltás használatát, az emberek azt jegyzik meg. Nem pedig azt, hogy bár nincs bizonyíték, kimutatott összefüggés, mégis úgy döntöttek inkább kivárnak.

A szakértő úgy véli, egyelőre megnyugtató, hogy amilyen mértékben mondják vissza az AstraZeneca-előjegyzéseket, szinte olyan mértékben foglalják le mások az időpontokat. Akkor lenne mindez veszélyes, ha sok oltóanyag maradna felhasználatlanul, meg kellene semmisíteni, ugyanakkor még nagyobb veszélyt jelent, ha az emberek nem oltatják be magukat, nem érjük el a nyájimmunitást, és nem tudjuk megállítani a járvány terjedését – szögezte le a szakember.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
2026. június 22., hétfő

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban

Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.

Mesterséges intelligencia segíti a tüdőrák korai felismerését a kolozsvári sürgősségi kórházban
2026. június 22., hétfő

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben

Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.

Még egy hónap, és újabb autópálya-szakaszon autózhatunk Erdélyben
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok

A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.

Hőségre és zivatarokra is figyelmeztetnek a meteorológusok
2026. június 21., vasárnap

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell

Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.

Egyelőre velünk marad a hőség, de viharokra is számítani kell
2026. június 20., szombat

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést

Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.

Hőségriasztás van érvényben, záporok hozhatnak felfrissülést
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet

Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.

Hasast ugrott a partiumi élményfürdőprojekt, senki sem dob 100 milliós mentőövet
2026. június 19., péntek

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon

Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.

Jól haladnak a munkával az egyik fontos erdélyi autópálya-szakaszon
2026. június 19., péntek

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege

Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.

Siralmas látványt nyújt „Európa legnagyobb strandjának” gyermekrészlege
Hirdetés
Hirdetés