
Dolgoznak rajta. A brassói Fellegvárban most zajló munkálatok kivitelezési határideje 8 hónap
Fotó: Facebook/Allen Coliban
Megkezdődtek a brassói Fellegvár javítási és állagbiztosítási munkálatai. Az elengedhetetlen gyors beavatkozások azonban még nem a várva várt átfogó restaurálásnak kezdetét jelentik: arra továbbra is forrásokat keresnek.
2026. május 10., 20:272026. május 10., 20:27
A javítási munkálatokra többek között azért van szükség a brassói Fellegvárban, hogy hozzáférést biztosítsanak a szakembereknek, akik a beavatkozás befejezését követően tanulmányokat készítenek, szakvéleményeket fogalmaznak meg és a restaurálási terv elkészítése érdekében. Másrészt pedig egy jövőbeni külső látogatási útvonal kialakítását is tervezik.
George Scripcaru polgármester szerint a brassói Fellegvár állagbiztosítási, javítási és karbantartási munkálatai egész évben folytatódnak, mivel
A beavatkozási munkálatokkal párhuzamosan előkészítik a többi szükséges dokumentációt is, hogy azonosítsanak és lehívjanak egy finanszírozási forrást a Fellegvár átfogó restaurálása érdekében. Addig a mostani projekt célja minimális beavatkozások megvalósítása a műemlék megőrzése érdekében: ezek nem módosítják az ingatlan építészeti megjelenését.
„Ebben a szakaszban a Fellegvár külső részének állagbiztosításán dolgozunk. Eltávolítjuk azokat a vakolatokat, amelyek jelentős károsodást mutatnak, és veszélyt jelenthetnek a turistákra, anélkül azonban, hogy érintenénk a történeti vakolatot. Ezt megerősítjük és megőrizzük. Csak az idők során végzett nem megfelelő beavatkozásokat távolítjuk el, vagyis a korábbi munkálatok során felhordott cementalapú vakolatokat” – idézte a Bizbrasov.ro portál Valentin Prodan építésvezetőt.
Aki szerint a beavatkozások első szakasza azért összpontosít a műemlék külső részére, mivel jelenleg ez a terület jelenti a legnagyobb kockázatot mind a károsodások, mind a látogatók biztonsága szempontjából.
Teljes egészében csak a restaurálási munkálatok befejezése után nyithatják meg. A brassói Fellegvár mostani javítási és karbantartási munkálatainak értéke 4 346 267 lej plusz áfa. A beruházást a helyi költségvetésből finanszírozzák. A munkálatok kivitelezési határideje 8 hónap.
Mint ismeretes, a brassói Fellegvár 2023-ban került önkormányzati tulajdonba, hosszas pereskedés után. A műemlék az önkormányzat és a lakosság határozott kérésére került át a román állam köztulajdonából a városhoz, előtte Bukarest belügyminisztériumi célra tervezte hasznosítani. Az erődítményről 2023 februárjában mondott le addigi tulajdonosa, az Aro Palace Rt. szálloda- és vendéglátóipari vállalat, miután több éves pereskedés után a román legfelsőbb bíróság kimondta: az ingatlan az állam tulajdona és a pénzügyi tárcához kerül.
A Fellegvár-hegyen (Márton-hegy) álló erőd eredeti célja az volt, hogy megakadályozza a brassói városerőd ágyúzását a környező magaslatokról. Az épületegyüttes alaprajza enyhén szabálytalan négyszög, négy bástyája a négy égtáj felé mutat. Központi magja, egyben legrégebbi része egy patkó alakú torony, melyet 1524-ben emeltek; ehhez később három kisebb, bástyaszerű tornyot építettek. A külső erődövet 1630–1631-ben építették; sarkait négy olaszbástya védi, egyetlen kapuját pedig felvonóhíd segítségével tudták lezárni.
A 18–19. században Habsburg-csapatok állomásoztak benne; a várudvaron további épületeket emeltek (kaszárnya, raktárak, parancsnoki lak), mely következtében az eredeti vármag ma már csak nehezen azonosítható.
A kommunizmus idején a román titkosszolgálat, a Securitate börtöneként, majd levéltári lerakatként használták, később középkori étterem és fegyverkiállítás működött benne. A 2023-as önkormányzati átvétel óta csak időszakosan, egy-egy eseményre nyitották meg a nagyközönség előtt.
Miközben egyre több ember beszél nyíltan a mentális egészségről, a párkapcsolati problémák kezelésével kapcsolatban sok a bizonytalanság. Egészségünkre című videós sorozatunk újabb részében Bálint Gabriela párkapcsolati terapeutával beszélgettünk.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
szóljon hozzá!