
Takács Csabát, az RMDSZ 71 évesen elhunyt volt ügyvezető elnökét a Házsongárdi temetőben helyezték végső nyugalomra
Fotó: Facebook/RMDSZ Hunyad megyei szervezete
Utolsó útjára kísérték kedden a kolozsvári Házsongárdi temetőben a 71 éves korában, tragikus hirtelenséggel elhunyt Takács Csabát. Az RMDSZ egykori ügyvezető elnökét többek között Kelemen Hunor jelenlegi és Markó Béla volt szövetségi elnök búcsúztatta.
2026. május 05., 19:262026. május 05., 19:26
A május elsején elhunyt Takács Csabától a Házsongárdi temető evangélikus kápolnájában vettek végső búcsút. A gyászoló család kérését tiszteletben tartva az RMDSZ korábban arra kérte a sajtó képviselőit, hogy tudósítói minőségben ne vegyenek részt a temetésen, és ebben a nehéz időszakban tartsák tiszteletben a család gyászának csendjét és méltóságát. Utólag a szövetség a sajtó rendelkezésére bocsátotta a temetésen elhangzott búcsúbeszédeket.
A szövetség elnöke szerint Takács Csaba építő és reményt adó ember volt, olyan természetességgel szolgálta a közösséget, ahogy más levegőt vesz. „Takács Csaba nevéhez az elmúlt 36 évből számtalan közösségi eredmény, megvalósítás kötődik. Ezekkel ő soha nem büszkélkedett, különösen nem kérkedett, hanem dolgozott értük. Ezt megírni a történészek dolga lesz, hatalmas és súlyos örökség. De megőrizni és tovább építeni már a mi dolgunk” – hangoztatta a volt ügyvezető elnök ravatalánál Kelemen Hunor, „transzilván köntösbe öltöztetett szókratészi figurának” nevezve az elhunyt politikust.
Szerinte Takács Csabát semmi sem foglalkoztatta jobban, mint az erdélyi, a romániai magyarok jelene és jövője, egész életét erre tette fel. „Ahogy felénk szokás mondani: ha Takács Csabával elindultál a sötét erdőben, végig biztonságban érezhetted magad, és a nap végén is ott volt veled. Ilyen ember volt, így élt, így vezette, irányította és tartotta össze a kisebb közösségét az ügyvezető elnökségen, majd a Communitas Alapítvány közösségét, és ezt a példát mutatta a mi nagyobb erdélyi közösségünknek is” – hangoztatta Kelemen Hunor.
Elődje, Markó Béla szerint Takács Csaba soha nem játszott szerepet, ugyanaz maradt öltönyben és nyakkendővel is, amikor külföldi politikusokkal és diplomatákkal, netán román vagy magyar miniszterelnökökkel tárgyalt az RMDSZ vezetőségének tagjaként. Felidézte, hogy 1993-ban az ő javaslatára vállalta el Takács Csaba az ügyvezető elnöki tisztséget, lemondva a parlamenti képviselőségről és az ezzel járó privilégiumokról. „Állítom ma is, hogy másképpen történt volna minden, talán szétesünk, talán kudarcot vallunk, ha nincs nekünk egy olyan hátországunk, mint amit, másokkal együtt persze, felépített ügyvezető elnökként. Mindig tudtuk, hogy nyugodtak lehetünk, amíg ő tartja kézben az RMDSZ ügyes-bajos dolgait” – hangsúlyozta Markó Béla, tisztességes, mindig szókimondó és mindig szemérmes emberként jellemezve volt ügyvezető elnökét.
Az építészmérnök végzettségű, az RMDSZ alapító nemzedékéhez tartozó Takács Csabát 1990-ben és 1992-ben a szövetség Hunyad megyei jelöltlistájáról választották a bukaresti képviselőház tagjává, második parlamenti mandátumáról azonban 1994-ben lemondott, mert 1993 februárjában, a szövetség élére frissen megválasztott Markó Béla javaslatára megválasztották az RMDSZ ügyvezető elnökévé.
Takács Csaba 2007-ig állt a szövetség kolozsvári székhelyű ügyvezető elnökségének élén, 1998 óta pedig a magyar közöségnek szánt támogatásokat kezelő Communitas alapítvány kuratóriumi elnöki tisztségét töltötte be. A RMDSZ tavalyi, 17. kongresszusán, a fennállásának 35. évfordulóját ünneplő szövetség 70. születésnapja alkalmával köszöntötte egykori ügyvezető elnökét.

A korábbi RMDSZ‑vezető a fűnyíró kését próbálta megélezni, amikor a gép rázuhant.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!