
Fotó: Barabás Ákos
Megtévesztőnek és károsnak ítél az EMNP minden olyan próbálkozást, mely magyar sikerként igyekszik bemutatni az RMDSZ jelöltje által az államfőválasztáson elért eredményt. A néppárt egyeztetést sürget a Kelemen Hunor vezette szövetséggel.
2019. november 12., 20:172019. november 12., 20:17
2019. november 12., 20:202019. november 12., 20:20
Az Erdélyi Magyar Néppárt országos elnöksége kedden bocsátott ki állásfoglalást a romániai államelnök-választás első fordulója kapcsán, különös tekintettel a Kelemen Hunor RMDSZ-elnök által elért 3,9 százalékos eredményre. Az EMNP úgy véli: az elmaradt magyar összefogás következményeként
„Megtévesztőnek és károsnak ítélünk minden olyan próbálkozást, mely magyar sikerként igyekszik bemutatni a megszületett választási eredményt. Az erdélyi magyarság Románián belüli 6,5 százalékos részarányának és a több mint egymilliós szavazói létszámának fényében az RMDSZ jelöltje által megszerzett, az érvényes szavazatok 3,9 százalékát kitevő 356 ezer szavazat korántsem nevezhető sikernek és különösen nem közösségünk sikerének” – szerepel a szerkesztőségünkhöz eljuttatott állásfoglalásban.
A néppárt vezetősége emlékeztet, a jelöltállítást megelőzően azzal fordult az RMDSZ-hez, hogy keressék meg közösen azt a pártpolitikán felül álló, az erdélyi magyarok elsöprő többsége által elfogadott, köztiszteletnek örvendő személyiséget, aki vállalja mind a jelöltséget, mind a közös programot. „Kérésünk ismételten süket fülekre talált, a közösségi érdeket ismét felülírták a pillanatnyi párt- és személyes érdekek. Az eredmény pedig ismert” – állapította meg a Csomortányi István vezette alakulat. Amely szerint Kelemen Hunor és kommunikációs csapata félrevezeti a nyilvánosságot, miszerint az előző, 2014-es elnökválasztás magyar eredményénél jobb lenne a jelenlegi, öt évvel ezelőtt ugyanis két magyar államelnök-jelölt is indult, az RMDSZ vezetőjén kívül Szilágyi Zsolt akkori EMNP-elnök és összesen több magyar választót sikerült mozgósítaniuk, mint most az RMDSZ-nek. (Szilágyi annak idején 52 ezer szavazatot kapott).
Az EMNP értékelése szerint Kelemen Hunor az idei államfőválasztási kampányban a romániai magyar politizálás utóbbi három évtizedének „legsterilebb és legsemlegesebb” üzeneteit fogalmazta meg, kerülve a közösség legégetőbb problémáit: az önrendelkezés, valamint a nyelvi és oktatási jogok hiányának kérdéseit, vagy épp a restitúció körüli román hatalmi visszaéléseket. Csomortányiék úgy vélik, valódi magyar–magyar párbeszéd hiányában tovább erősödik a magyar választók apátiája, ezzel párhuzamosan a magyar etnikai szavazói tömb lemorzsolódása, következésképpen a jövő évi önkormányzati és parlamenti választások komoly kudarcok veszélyeit hordozzák magukban. A néppárt arra kéri az RMDSZ vezetőit, legyenek partnerek az új magyar egység megteremtésében: az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum keretei között nyissanak új fejezetet a magyar–magyar párbeszéd és a közös siker számára.
Korábban a Magyar Polgári Párt (MPP) is úgy értékelte, hogy a Kelemen Hunor államelnökjelölt által elért eredmény a magyar pártok és politikai szervezetek összefogásának a hiányát tükrözik.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!