
Nemcsak a zaj-, hanem a légszennyezettség miatt is szorgalmazzák a szilveszteri tűzijátékok alternatív formáit
Fotó: Beliczay László
A szilveszter éjszakáján rendezett tűzijátékok jelentősen lerontották a levegő minőségét – tájékoztatott szerdán kibocsátott közleményében a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
2023. január 04., 19:172023. január 04., 19:17
2023. január 04., 19:172023. január 04., 19:17
Ionuţ Banciu, a tárca államtitkára rámutat, hogy az Országos Automatikus Levegőminőség-monitorozó Hálózat (RNMCA) által mért adatok szerint olyan mértékű határérték-túllépéseket regisztráltak, amelyek esetében a levegőminőség veszélyt jelenthet az emberi egészségre. A legnagyobb határérték-túllépéseket Bukarestben és Ilfov megyében regisztrálták, de néhány nagyvárosban – így Craiován, Brassóban és Kolozsváron – szintén
„Figyelembe véve a tűzijátékok kockázatait, világszerte keresik a fenntartható alternatívákat, hogy továbbra is élvezhessük az ünnepek varázsát, például a LED-es konstellációk, drónparádék, fényjátékok és fényvetítések vagy a biológiailag lebomló konfettik használatával. Itt az ideje, hogy Románia is belépjen egy új korszakba, amely a tiszteleten és a befogadáson alapul, és a minisztérium csapata folyamatosan vizsgálja a mindenki számára kedvező legjobb fenntartható lehetőségeket” – idézi az Agerpres hírügynökség által ismertetett közlemény az államtitkárt.
Fotó: Beliczay László
A tűzijátékok által kibocsátott fő szennyező anyagok a 10 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskék (PM10), illetve a PM2,5 részecskék, de nagy mértékben keletkeznek ultrafinom – 0,3 mikron alatti átmérőjű – részecskék vagy illékony szerves vegyületek is.
A tűzijátékok nem csupán a levegő minőségét rontják, hanem zajszennyezés is keletkezik használatukkor, és a szétszóródó részecskék a talajt és a vizeket is szennyezik – mutat még rá a környezetvédelmi tárca államtitkára.
Jól haladnak a Nagyvárad–Kolozsvár vasútvonal Egeres és Kolozsvár közötti szakaszán a felújítással, a munkálatok több mint 70 százaléka elkészült – közölte Horațiu Cosma közlekedési államtitkár.
Egy német turistát harapott meg egy medve a Transzfogarasi út közelében, Arefu térségében. A nő megsérült, kórházba szállították. A hatóságok szerint az elmúlt hetekben több hasonló incidens is történt a medvék által sűrűn látogatott környéken.
A Kolozs megyei hegyimentők szerint műszaki szempontból kifogástalan állapotban van a Tordai-hasadék via ferrata útvonala, ahol vasárnap egy 22 éves fiatal életét vesztette. A hatóságok továbbra is vizsgálják a tragédia körülményeit.
A várható erős szél és zivatarok miatt sárga, vagyis elsőfokú figyelmeztetéseket adott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Egyelőre nem tudni, mikor kezdhetik meg a munkát a fúrópajzsok a kolozsvári metró építőtelepén – derült ki a napokban.
Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.
A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.
A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.
„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.
szóljon hozzá!