
Egyed Emese átveszi az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjat
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
Tizenharmadik alkalommal adták át pénteken, a kolozsvári Bánffy Miklós Operastúdióban az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat azoknak az alkotóknak, művészeknek, akik az erdélyi magyar kultúra átörökítéséhez, megismertetéséhez kiemelt módon járulnak hozzá.
2025. január 24., 21:332025. január 24., 21:33
2025. január 25., 11:262025. január 25., 11:26
Irodalom kategóriában Egyed Emese költő, író, irodalomtörténész; képzőművészet kategóriában Siklódy Ferenc grafikus; előadóművészet kategóriában Fülöp Zoltán színművész részesült elismerésben. Az eseményen köszöntőt mondott Lövétei Lázár László József Attila-díjas költő és Brendus Réka, a budapesti Nemzetpolitikai Államtitkárság főosztályvezetője. A díjátadó gálán Kelemen Hunor RMDSZ-elnök nyújtotta át az elismeréseket a díjazottaknak.
„Ma, amikor az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat átadtuk, azok előtt tisztelegtünk, akik egész évben gazdagítják közösségünket és kultúránkat” – írta Kelemen Hunor. Lövétei Lázár László beszédében a magyar kultúra értékére mutatott rá, feltéve és megválaszolva (erdélyi) magyar létünk egyik alapvető kérdését:
Brendus Réka kifejtette, a magyar kultúra, az erdélyi magyar kultúra egésze, s ezen belül a kortárs magyar kultúra az év minden napján ugyanúgy zsong, forr, él, teremt, terjed, sziporkázik, hömpölyög – betölt mindent körülöttünk, és betölt mindent bennünk is. „A kultúra dinamikája és energiája azonban nem önmagától való. Zsongása, forrása, élete, teremtő ereje, terjedése, sziporkázása, hömpölygése nem tényszerű adottság, hanem a kultúra alkotói, alkotásai teszik azzá. Az alkotó teszi zsongóvá, hömpölygővé; az alkotó energiája és dinamikája adja a kultúra energiáját és dinamikáját” – mutatott rá a főosztályvezető, hozzátéve,
A képzőművészet kategória díját Siklódy Ferenc grafikus vehette át, aki 1968-ban született Gyergyószárhegyen, tanulmányait a marosvásárhelyi Képzőművészeti Líceumban és a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola grafika szakán végezte. A klasszikus sokszorosító grafikai technikák sokoldalú művelője.
Csíkszeredában él és alkot, a Nagy István Művészeti Szakközépiskola tanára. Az alkotót Részegh Botond képzőművész méltatta, elkötelezettségét, elszánt idealizmusát és jó pedagógia képességeit is dicsérve.
Siklódy Ferenc munkásságát is méltatták
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
A színművész 1954-ben született Marosvásárhelyen. 1977-ben diplomázott, és a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának tagja lett. 1999-ben követte Parászka Miklós rendezőt Csíkszeredába, azóta a Csíki Játékszínben a társulat meghatározó vezető színésze, 1999 óta több mint két tucat (zömmel fő-) szerepet játszott. Több jelentős szakmai elismerés, díj tulajdonosa. Fülöp Zoltánt színész-rendezőkollégája Kányádi Szilárd méltatta, kiemelve többek között munkássága jelentőségét a Csíki Játékszín életében.
Fülöp Zoltán veszi át az elismerést
Fotó: Kelemen Hunor/Facebook
aki Kolozsváron született 1957-ben. Szülővárosában érettségizett majd 1976–1980 között a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem francia–magyar szakos hallgatója lett. 1988–90 között az Utunk/Helikon korrektora, rovatvezető szerkesztője. 1990-től a BBTE oktatója; 1991-től adjunktus, 1997-től docens, 2002-től egyetemi tanár, 2004-től doktorátusvezető. 1998 és 2007 között a Magyar Irodalomtudományi Tanszék vezetője. Számos önálló kötet szerzője és irodalmi díj tulajdonosa. A díjazottat Benő Attila költő, egyetemi tanár méltatta, kiemelve, hogy
A díjátadó ünnepséget a Kolozsvári Magyar Opera Popper Péter, Kodály Zoltán és Bartók Béla műveiből válogatott kamarazene hangversenye zárta.

A kolozsvári sétatéri kaszinóban tizenkettedik alkalommal adták át péntek délután az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat Király László költőnek, Bede Kincső fotográfusnak és Sebestyén Aba színművésznek.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!