
Toró Tamás megtisztelőnek nevezte a felkérést, mely szerinte nagy felelősséggel jár
Fotó: Facebook/Tamás Toró
Állandó meghívott tagként képviseli a magyarságot Brassó önkormányzatában Toró Tamás, miután a Cenk alatti városban két egymást követő önkormányzati ciklusban sem sikerült magyar képviselőt bejuttatni a tanácsba – közölte az MTI-vel a tisztségre a magyar közösség által jelölt politikus.
2025. június 24., 17:432025. június 24., 17:43
Az önkormányzati testület hétfői határozatáról a dél-erdélyi város polgármesteri hivatala is beszámolt kedden Facebook-oldalán. „A magyar közösségnek tegnap óta állandó képviselője van a brassói önkormányzati testületben” – írták.
Mint közölték, Toró Tamás, az RMDSZ Brassó városi szervezetének elnöke, volt helyi önkormányzati képviselő állandó meghívott tagként vesz majd részt az önkormányzati munkában.
Toró Tamás az MTI-nek elmondta: a brassói magyarság azután kérte, hogy legyen ily módon képviselője az önkormányzatban, hogy a város fejlődésével a magyarok számaránya csökkent, és 2020 óta nincs önkormányzati képviselete. A magyarság aránya 4,3 százalékos, és bár a 2024-es önkormányzati választásokon 4,9 százalékon teljesített, nem volt elegendő az 5 százalékos bejutási küszöb átlépéséhez.
Közölte: állandó meghívott tagként törvényjavaslati és tanácskozási joggal rendelkezik, részt vehet az önkormányzati testület és a szakbizottságok ülésein, határozattervezeteket terjeszthet be és a vitán is részt vehet, csupán nem szavazhat.
A kinevezéséről szóló tanácsi határozatot egyhangúlag szavazta meg a brassói testület
Fotó: Facebook/Tamás Toró
A kinevezéséről szóló tanácsi határozatot egyhangúlag szavazta meg a testület, még a többi párt által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is támogatta. „Hála Istennek megértette minden politikai szereplő, hogy a magyar közösségnek jár egy ilyenfajta kompenzáció” – fogalmazott Toró Tamás. Elmondta: jelölését pár hónapja kezdeményezte a magyar közösség, a beadvány széleskörű támogatást kapott a magyar történelmi egyházak, a civil és kulturális szervezetek és az RMDSZ brassói szervezetének teljes vezetősége részéről.
Úgy értékelte, jelölésében az is közrejátszott, hogy egy hónapja kétharmados támogatottsággal lett az RMDSZ brassói szervezetének elnöke, és 2020-ig kilenc éven át volt helyi önkormányzati képviselő, amikor sok eredményt sikerült elérni.
Ezek közé sorolta a brassói magyar kulturális mozgalom elindítását, ami azt hivatott pótolni, hogy a nagyvárosban nincsenek magyar kulturális intézmények. A magyar vagy magyar tagozattal rendelkező oktatási intézményekben, valamint a magyarlakta városrészekben végezett infrastruktúrabővítést is itt említette.
Mint mondta, fontos lenne, hogy a köztudatba már beivódott magyar rendezvényeknek – Brassói Magyar Napok, Magyar Színházfesztivál, Gyermekfesztivál, Brassói Magyar Filmnapok stb. – megfelelő finanszírozást tudjanak biztosítani a jövőben.
Hangsúlyozta: nagyon sok még a teendő, és az önkormányzati munkában való jelenléte „egy eszköz” a magyar közösség céljainak eléréséhez.
Az MTI kérdésére elmondta: javaslataihoz elsősorban George Scripcaru polgármester és pártja, a Nemzeti Liberális Párt (PNL), valamint a Szociáldemokrata Párt (PSD) támogatására számít. De a Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR), a Német Demokrata Fórum (FRG) és a kisebb jobboldali pártok alkotta ellenzéki koalíció támogatását is szeretné megszerezni. „Meggyőződésem, hogy lesznek megfelelő terveink és megfelelő érveink, hogy meggyőzzük őket” – fogalmazott a brassói magyarság képviselője.
A 237 ezer lakosával Románia legnagyobb városai közé sorolt Brassóban a legutóbbi népszámláláson 10 942 személy vallotta magát magyarnak.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!