
Fotó: Barabás Ákos
A magyar diákoknak 43 százaléka megbukott az érettségin, országos szinten gyengébbek lettek az óvások előtti eredmények, mint a tavaly. A Kolozs megyei diákok teljesítménye lett a legjobb Romániában, Hargita megyében a vizsgázóknak csak a fele csúszott át és marosvásárhelyi diák lett a legjobb magyar vizsgázó 9,95-ös átlaggal.
2018. július 04., 17:572018. július 04., 17:57
2018. július 04., 17:592018. július 04., 17:59
Az oktatási minisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkári kabinetjének közlése szerint
A 2017/2018-as tanévben 157 074 tizenkettedikes osztályos diák tanult, ebből 6141 magyar diák. Az érettségi vizsgákra beiratkozó magyar diákok száma 6012, ebből 4672 reál szakos és 1340 humán szakos. A magyar anyenyelvű vizsgázók száma összesen 5585, azaz a beiratkozottak 92,89 százaléka jelent meg, csalási kísérlet miatt elutasítottak 3 magyar diákot. A sikertelenül vizsgázó magyar diákok közül nem érte el az 5-ös átlagot 2220 diák, valamint 5 és 5,99 közötti átlagot értek el 181-en.
Az adatokból kitűnik, országos szinten Kolozs megye érte el a legjobb eredményt: az érettségizők 81,14 százaléka ment át, Iași megyében 80,27 százalékuk, Brăila megyében pedig 77,13 százalékuk. Kolozsváron hét iskola diákjai vették kivétel nélkül sikeresen az akadályt, közülük egyetlen magyar tanintézet, a János Zsigmond Unitárius Kollégium. A szaktárca vezetője által ismertetett adatok szerint az idei nyári érettségire 136 866 diák iratkozott be, 123 615-en jelentek meg a vizsgán. Csalás vagy csalásra tett kísérlet miatt 117 érettségizőt zártak ki a vizsgákról és 104-en értek el 10-es átlagot. Az óvásokat szerdán délután fogadták, a végleges eredményeket július 9-én ismertetik.
A Hargita megyei érettségizők mindössze 53,69 százaléka érte el az átmenőnek számító hatos átlagot, így közel hét százalékot romlott az átmenési arány tavalyhoz képest, amikor a vizsgázók 60,48 százaléka tette le sikeresen a záróvizsgákat. A Hargita megyei tanfelügyelőség összesítése szerint
Hargita megyében ismét a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium végzősei érték el a legjobb eredményeket: 171 diákból 161-en írták meg az átmenőnek számító hatos fölötti médiát, azaz 94,15 százalékuk érettségizett sikeresen.
A pótérettségire július 10–13. között lehet majd beiratkozni, a pótvizsgázó diákok pedig július 27-én jelentkezhetnek. A pótérettségi írásbeli vizsgáit augusztus 20–23. között szervezik.
Fotó: Haáz Vince
A város legjobb iskolájaként számon tartott Bolyaiban 231 diák vizsgázott, akik közül tizenhatan nem kaptak átmenő jegyet. Egyik szemem sír, a másik nevet – mondta megkeresésünkre Mátéfi István, a Bolyai igazgatója, aki pozitívumnak tekinti, hogy legjobb diákjuk, Portik Sándor Szilárd a négy tantárgy közül háromból: románból, magyarból és matematikából 10-es jegyet kapott. A választott tantárgyból, biológiából 9,80-at ért el.
„A sikertelenül érettségizők közül hárman bolyaisok, akik már eleve a Bolyaiba felvételiztek, és van esély, hogy az óvás után megkapják az átmenőt, hiszen csak egy-egy tantárgyból kaptak elégtelent. Egy másik diák korábban végzett szintén ebben az iskolában. A többi tizenhárom a Bolyaiba áttelepített katolikus iskola végzettje, közülük heten az idén végeztek, öten pedig a korábbi években" – mondta az igazgató. Kifejtette, a katolikus osztály 27 diákja közül ötöt eleve nem engedtek a tanárok érettségi vizsgára.
– mondta a tanintézet vezetője. A Bolyaiban a legkiemelkedőbb eredményt elért diákot általában különdíjjal tüntetik ki, ami ezer lejes pénzjutalmat jelent. Mátéfi István elmondta, tavaly 9,81-es volt a legjobb eredmény az iskolában, idén a 9,95-ös átlagot elért Portik Sándor Szilárdot díjazzák.
Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
1 hozzászólás