Hirdetés

A konduktorképzés és a Pető-módszeren alapuló rehabilitáció „háromszéki otthonába” is ellátogat Sulyok Tamás

Sulyok Tamás látogatás

Családi és gyermeknap a Pető Fejlesztő- és Képzőközpontban

Fotó: Kerekes Szilárd

Az illyefalvi Pető Fejlesztő- és Képzőközpontot, valamint a Keresztyén Ifjúsági és Diakóniai Alapítvány (KIDA) konferencia központját is megtekinti székelyföldi látogatása során Sulyok Tamás. A magyar köztársasági elnök vizitje kapcsán Kató Ibolyával, a Kovászna megyei intézmények vezetőjével beszéltünk. A háromszéki pszichológus ugyanakkor intézetük rehabilitációs tevékenységeire, a konduktormunka és a Pető-módszer fontosságára is kitért.

Bede Laura

2025. június 06., 19:322025. június 06., 19:32

2025. június 06., 21:302025. június 06., 21:30

Megkezdte négynapos székelyföldi magánlátogatását pénteken Sulyok Tamás köztársasági elnök. Az államfő a közösségi oldalára posztolt fényképek tanúsága szerint felkereste Marosvásárhelyen az Erdélyi Hagyományok Házát, ahol Kelemen László zeneszerző, a Hagyományok Háza igazgatója fogadta, ugyanakkor találkozott Péter Ferenccel, a Maros megyei önkormányzat elnökével is. Sulyok Tamás ezután Gyimesfelsőlokra utazott, ahol megtekintette az Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Teológiai Líceumot.

Az államfő felöltötte az ajándékba kapott, a nevével ellátott, 12-es számú piros-fehér mezt, és a tanintézet tornatermében kosárlabdázott az iskola diákjaival.

Hirdetés

A csíksomlyói pünkösdi búcsút követően június 9-én, hétfőn a Kovászna megyei Illyefalvára látogat Magyarország köztársasági elnöke. A program szerint az államfő és kísérete – körülbelül huszonhét fő – délután fél négytől megtekinti a református templomot, ezt követi a Pető Fejlesztő- és Képzőközpont bejárása, majd a Keresztyén Ifjúsági és Diakóniai Alapítvány (KIDA) konferencia központjában egy félórás-órás találkozóra kerül sor az elnöki házaspárral. Kató Ibolya, a KIDA és a Pető intézet ügyvezető igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta: számukra ismeretlen, hogy mi alapján esett a választás épp az illyefalvi központjukra, de örömmel fogadják az elnöki látogatást.

Idézet
Örvendünk mindenkinek, aki meglátogat minket, és annak is, hogy most a köztársasági elnök is eljön hozzánk” – fogalmazott.

Mint hozzátette, rövid látogatásra készülnek, így sem gyerekműsort, sem külön eseményt nem terveztek. „Fizikailag nem is lenne idő rá, hiszen több helyszínt jár be az elnök úr” – jegyezte meg.

Mint arról beszámoltunk, Sulyok Tamás pénteken a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Teológiai Líceum megtekintésével kezdi székelyföldi magánlátogatását, majd a csíksomlyói búcsút követően hétfőn a felső-háromszéki Kézdiszentlélek római katolikus erődtemplomában vesz részt a községben hagyományosan pünkösdhétfőn tartandó búcsús szentmisén.

Sulyok Tamás látogatás Galéria

Kató Ibolya (középen) intézményvezető munkáját tavaly Pro Universitate díjjal ismerték el

Fotó: Török Etele

A háromszéki pszichológus felidézte, hogy a Pető Fejlesztő- és Képzőközpontot 2017-ben hozták létre a budapesti Semmelweis Egyetem Pető András Karával közösen.

korábban írtuk

Másodszor keresi fel a gyimesi csángó iskolát Magyarország köztársasági elnöke
Másodszor keresi fel a gyimesi csángó iskolát Magyarország köztársasági elnöke

Gyimesfelsőlokra, az Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumba is ellátogat Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke. Az államfői látogatás jelentőségéről, a pünkösdre való készülődésről Berszán Lajos atyával beszélgettünk.

Az intézet immár nyolcadik éve biztosít konduktorképzést, valamint komplex rehabilitációs ellátást.

A fejlesztés felnőttek és gyermekek számára egyaránt elérhető: sztrókot elszenvedett, Parkinson-kóros, szklerózis multiplexes betegek mellett súlyos baleseti sérültek, afáziás páciensek is részesülnek a Pető-módszer szerinti mozgásterápiában. Gyermekek esetében a központ oxigénhiányos babák, nyitott gerinccel született vagy más idegrendszeri sérülést elszenvedett gyermekek fejlesztésére is vállalkozik.

Sulyok Tamás látogatás Galéria

A Pető Fejlesztő- és Képzőközpont is megtekinti székelyföldi látogatása során Sulyok Tamás magyar köztársasági elnök

Fotó: Facebook/KIDA - Pető Fejlesztő- és Képzőközpont

„A rehabilitáció már tíz éve folyik, ugyanis a Pető intézet létrejötte előtt ennek a KIDA központunk adott otthont. Vannak gyerekek, akik már azóta járnak hozzánk, és vannak köztük olyanok, akik ülni sem, állni sem tudtak, amikor először érkeztek, ma pedig iskolába járnak. A rendszeres fejlesztés és a sérülés súlyossága természetesen meghatározó, de a fejlődés kézzelfogható” – hangsúlyozta a Pető-módszer hatékonyságát a központvezető, akit tízéves elkötelezett munkájáért tavaly Pro Universitate díjjal tüntette ki a Semmelweis Egyetem vezetősége.

Sulyok Tamás látogatás Galéria

A Pető intézet gyerekek és felnőttek számára egyaránt biztosít rehabilitációs ellátást

Fotó: Facebook/KIDA - Pető Fejlesztő- és Képzőközpont

A konduktor jelentése, ha a szűk definíciót nézzük, egy speciális pedagógiai szakember, aki olyan gyermekek és felnőttek komplex fejlesztését végzi, akik központi idegrendszeri károsodás következtében mozgássérültté váltak. Munkája során pedagógiai, orvostudományi, pszichológiai, filozófiai eszközöket, megoldásokat egyaránt alkalmaz. A konduktív pedagógiát Pető András magyar orvos, nemzetközi hírű mozgásterapeuta (1893–1967) dolgozta ki az 1950-es években, módszerét azóta világszerte elismerik és alkalmazzák.

Mint kifejtette, az intézmény jelenleg két konduktorral dolgozik, akik összesen 45 személy – 20 gyermek és 25 felnőtt – rehabilitációját végzik. Amikor Magyarországról érkeznek oktatók, további páciensek is bekapcsolódnak az ellátásba, olykor más megyékből, távolabbi településekről, például Bukarestből is érkeznek, ők háromhetes intenzív időszakokra költöznek az intézménybe.

Sulyok Tamás látogatás Galéria

Kató Ibolya az erdélyi konduktorok második generációjával 2022-ben

Fotó: Facebook/KIDA - Pető Fejlesztő- és Képzőközpont

Kató Ibolya arról is beszélt lapunknak, hogy a legnagyobb kihívásuk jelenleg nem szakmai, hanem bürokratikus: a konduktorszakma ugyanis még mindig nincs hivatalosan elismerve Romániában. „Két éve van Bukarestben a kérelmünk, és a mai napig nem kaptunk visszajelzést.

Idézet
Ez megnehezíti a végzett hallgatóink elhelyezését, hiszen ha elismert lenne a konduktorszakma, akkor egy kórház, mondjuk egy neurológia osztály vagy rehabilitációs osztály meg tudná hirdetni az állást.

Természetesen a központunknak van jóváhagyása a minisztérium részéről, és elláthatunk gyerekeket, felnőtteket egyaránt, de fontos lenne, hogy végzettjeink az ország többi részében is tudjanak elhelyezkedni, intézményi szinten is elismert szakmává váljon a konduktorok munkája” – magyarázta az ügyvezető igazgató, aki céljaik között említette az új évfolyam elindítását szeptemberben, a képzés népszerűsítését, valamint a módszer további terjesztését, fejlesztését.

korábban írtuk

Megtiszteltetés a felső-háromszéki „Szentföld” számára a magyar köztársasági elnök látogatása
Megtiszteltetés a felső-háromszéki „Szentföld” számára a magyar köztársasági elnök látogatása

Sulyok Tamás köztársasági elnök a szombati csíksomlyói búcsún való részvételét követően hétfőn a felső-háromszéki Kézdiszentlélek római katolikus erődtemplomában vesz részt a községben hagyományosan pünkösdhétfőn tartandó búcsús szentmisén.

korábban írtuk

Tízéves a Kárpát-medencei konduktív pedagógiai fejlesztés Erdélyben
Tízéves a Kárpát-medencei konduktív pedagógiai fejlesztés Erdélyben

Illyefalván 10 éve elérhető a Pető András által kidolgozott konduktív pedagógia, mely óriási hatással van a cerebrális sérülés miatt mozgáskorlátozottak életére. Ezt méltatták szombaton az illyefalvi Pető Központban.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE

Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus

Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus
2026. június 12., péntek

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?

Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?
2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni

Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni
2026. június 11., csütörtök

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe

Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe
2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
Hirdetés