Hirdetés

Megtiszteltetés a felső-háromszéki „Szentföld” számára a magyar köztársasági elnök látogatása

Felső-Háromszék

A kézdiszentléleki római katolikus erődtemplom és a felső-háromszéki „Szentföld” egy része madártávlatból

Fotó: Kocsis Károly

Sulyok Tamás köztársasági elnök a szombati csíksomlyói búcsún való részvételét követően hétfőn a felső-háromszéki Kézdiszentlélek római katolikus erődtemplomában vesz részt a községben hagyományosan pünkösdhétfőn tartandó búcsús szentmisén. T. Pál Ferenc kézdiszentléleki plébános a Krónika megkeresésére elmondta, a „Szentföldnek” nevezett, hitéhez erősen ragaszkodó Felső-Háromszék közössége számára hatalmas megtiszteltetést jelent a köztársasági elnök látogatása. Kézdiszentlélek 2400 római katolikust számlál, de a hétfői szentmisén várhatóan háromezren is részt vesznek majd.

Kiss Judit

2025. június 03., 08:032025. június 03., 08:03

Nagy megtiszteltetésnek érzi a Kézdivásárhelytől mindössze 7 kilométerre található Kézdiszentlélek és a környék hívő közössége, valamint a szentléleki római katolikus erődtemplom plébánosa, T. Pál Ferenc, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnök a csíksomlyói pünkösdi búcsút követően a felső-háromszéki falu impozáns templomában is részt vesz a hétfői pünkösdi szentmisén.

Felső-Háromszék Galéria

Ide is ellátogat a magyar köztársasági elnök pünkösdkor. A kézdiszentléleki patinás erődtemplom a 15. század második felében épült gótikus stílusban

Fotó: Kocsis Károly

T. Pál Ferenc a Krónika megkeresésére elmondta,

Hirdetés

örvendetesnek tartja nemcsak ő, de a több mint 90 százalékban római katolikus Kézdiszentlélek, valamint a környék közössége is, hogy a köztársasági elnök tiszteletét teszi náluk is, részt vesz a 12 órakor kezdődő hagyományos búcsús szentmisén.

A kézdiszentléleki patinás erődtemplom a 15. század második felében épült gótikus stílusban, a 18. század folyamán a elsőt barokk stílusban átalakították. A templomot több szögre épült védőfal veszi körül, amelynek négy sarkán egy-egy kör alakú bástya épült. A templom búcsúját régi szokás szerint pünkösd másodnapján tartják – ezen a hagyományos szentmisén vesz részt Sulyok Tamás.

Felső-Háromszék Galéria

Perkő vagy Perkő-tető a Répát-hegység legdélibb nyúlványa, Felső-Háromszék oltárhegye. Tengerszint feletti magassága 719 méter

Fotó: Tuchiluș Alex

Felső-Háromszéket „Szentföldnek” nevezik, ugyanis túlnyomórészt római katolikus felekezetűek az oda tartozó falvak lakói, akik erősen ragaszkodnak hitükhöz. Kézdiszentlélekhez tartozik a „Háromszék Csíksomlyójának” is nevezett Perkő,

ahová Szent István napján, augusztus 20-án zarándokolnak el nagyon sokan a környékről, de távolabbról is. T. Pál Ferenc úgy nyilatkozott, az egész környék számára hatalmas megtiszteltetést jelent Sulyok Tamás látogatása, ugyanis korábban a köztársasági elnökök leginkább Csíksomlyót tisztelték meg jelenlétükkel, így örvendetes, hogy most Kézdiszentlélek is figyelmet kap ily módon.

„Talán azért is esett köztársasági elnök úr választása felső-háromszéki helyszínre, mert a mi falunk és a Perkő is fontos zarándoklat helyszíne. Nagyon örülünk a látogatásnak,

én magam úgy becsülöm, hogy a hétfői szentmisén lesznek háromezren, hiszen a falu, a község számára mindenképp felemelő érzés. Köztársasági elnök urat nagy szeretettel várjuk, szimbolikusan mondva »hazajön«, hiszen összetartozunk, egy nemzet részei vagyunk” – mondta T. Pál Ferenc. Kérdésünkre arról is beszélt, hogy Kézdiszentléleken a gyülekezet 2400 fős, a falu lakói kevés kivétellel mind római katolikusok – a cigányság zöme is.

Felső-Háromszék Galéria

A Kézdiszentlélek melletti Perkőn Szent István napján tartják hagyományosan a zarándoklatot

Fotó: Tuchiluș Alex

T. Pál Ferenc kitért arra, hogy mint mindenhol a Székelyföldön és Romániában,

Kézdiszentléleken is népességfogyás tapasztalható: sokan elmennek külföldre boldogulni, sajnos több a temetés, mint a keresztelő, és szép számmal vannak olyan fiatal családok, amelyek külföldön telepedtek le és nem szándékoznak visszatérni.

A gyergyóalfalvi születésű T. Pál Ferenc immár 2013 óta szolgál Kézdiszentléleken, korábban Székelyudvarhelyen, majd Szászrégenben és Bögözben szolgálta a híveket. Mint mondja, immár nagy mértékben felső-háromszékinek érzi magát. Tizennégy évvel ezelőtt fejezték be az erődtemplom felújítását, az istenháza jó állapotban van.

A plébánost arra kértük, mondja el, milyen szentírási gondolatot közvetítene pünkösd alkalmából. Úgy válaszolt, Pál apostolnak a Korinthusbeliekhez írt levelében írtakat szeretné idézni: „Az Úr pedig a Lélek, és ahol az Úr Lelke, ott a szabadság”.

Felső-Háromszék egyik büszkesége, a perkői búcsú

Amint a Gyulafehérvári Római Katolikus Érsekség honlapján a kézdiszentléleki templomról és plébániáról olvasható, az 1332. évi pápai tizedjegyzék szerint önálló egyházközség volt. Népességéről az első adat az 1567. évi adójegyzékből származik. A település lélekszáma a 19. század második felében és a 20. század 30-as éveiben volt a legnagyobb, amikor meghaladta a háromezret. Jelenleg megközelítőleg 2500 székely magyar és 350 magyar ajkú roma lakik Kézdiszentléleken.

Felső-Háromszék Galéria

A kézdiszentléleki templomot több szögre épült védőfal veszi körül, amelynek négy sarkán egy-egy kör alakú bástya épült

Fotó: Kocsis Károly

A falu lakóinak túlnyomó többsége római katolikus. Ezen kívül itt él még körülbelül 30 református és néhány unitárius. A cigányság vallási szempontból megosztott, jórészt római katolikusok, de vannak, akik a Jehova Tanúi közösséghez tartoznak. A 15. században épült kézdiszentléleki templom dísze az 1685-ből való főoltára, amely a Szentlélek eljövetelét ábrázolja. Jelentős átalakításon ment keresztül Balázs György plébános idejében, 1988-ban, amikor a templomot kereszthajóval bővítették.

A kézdiszentléleki egyházközség életéhez szorosan kapcsolódik a Perkő tetején található, alaprajzával négylevelű lóherére emlékeztető kápolna, és a közvetlen szomszédságában lévő négyszögletes harangláb.

Felső-Háromszék Galéria

A Perkőre tartó zarándokok tavaly augusztus 20-án

Fotó: Tuchiluș Alex

A kápolna építésének időpontját egyes történészek a korai középkorra, mások a 17. század végére, 18. század elejére teszik. A Felső-Háromszék minden pontjáról jól látható kápolna évszázadok óta összegyűjti a környező falvak katolikus híveit, hogy augusztus 20-án, Szent István napján együtt emlékezzenek és imádkozzanak, hitükben, magyarságukban és az egyházhoz való hűségükben megerősödjenek.

Kézdiszentlélek egyházközség egyetlen filiája Kiskászon. 1567-ben, első okleveles említésekor 12 kapuval szerepelt. A falu lakói hosszú ideig Szentlélekre jártak templomba, mivel saját templomuk nem volt.

Felső-Háromszék Galéria

A kézdiszentléleki istenházát a 18., 19., 20. és 21. században is restaurálták

Fotó: Kocsis Károly

1978–84 között egy lakóház átalakítása, bővítése révén hozott létre templomot magának a faluközösség, s ezt Árpád-házi Szent Margit oltalmába ajánlotta. Kiskászonban található a Búcsújárók emlékháza (1996-tól). Kézdiszentléleken található még a Szent Klára Öregotthon: 18 férőhelyes. 1995-től működik, és a mallersdorfi ferences nővérek vezetik.

korábban írtuk

Szent Lélek-plébániatemplom a Perkő alatt | Templomtúra
Szent Lélek-plébániatemplom a Perkő alatt | Templomtúra

Felső–Háromszék Szentföldként aposztrofált részének erős bástyája a kézdiszentléleki római katolikus templom, amely ugyan csak az 1332-es pápai tizedjegyzékben szerepel első ízben, de az alapjait korábban lerakhatták.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
2026. június 22., hétfő

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja

A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.

Már az első napon összeomlott a rendszer: káoszba fulladt a képességfelmérő digitalizációja
Hirdetés
Hirdetés