Hirdetés

Másodszor keresi fel a gyimesi csángó iskolát Magyarország köztársasági elnöke

iskola

A gyimesi csángó falvakon kívül más megyékből is érkeznek diákok a gyimesfelsőloki iskolába

Fotó: Pogány-havas Kistérségi Társulás / Facebook

Gyimesfelsőlokra, az Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumba is ellátogat a csíksomlyói búcsút megelőzően Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke. Az államfői látogatás jelentőségéről, a pünkösdre való készülődésről a három évtizede működő gyimesi csángó iskola alapítója, Berszán Lajos plébános beszélt a Krónikának.

Deák Szidónia

2025. június 05., 08:012025. június 05., 08:01

Székelyföldi útja keretében Gyimesfelsőlokra is ellátogat Sulyok Tamás, Magyarország köztársasági elnöke. Az államfő június 6-án, pénteken a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Teológiai Líceum megtekintésével kezdi székelyföldi magánlátogatását. Berszán Lajos tiszteletbeli kanonok, az iskola alapítója a Krónikának elmondta, megtiszteltetés számukra, hogy a magyar államfő felkeresi iskolájukat, a fogadására ünnepi műsorral készülnek. „Korábban már felkereste iskolánkat Sólyom László köztársasági elnök is, aminek akkor is nagyon örvendtünk. Megtiszteltetés, hogy másodszor látogat el hozzánk magyar államfő, diákjaink ez alkalomból népviseletbe öltöznek, és zenés-verses műsorral is készülnek, és bízunk abban, hogy beszélgetni is tudunk majd Magyarország köztársasági elnökével” − fejtette ki Berszán Lajos Magyar Örökség díjjal kitüntetett nyugalmazott római katolikus plébános.

iskola Galéria

A tanintézetet Berszán Lajos atya alapította a romániai rendszerváltást követő években

Fotó: Pogány-havas Kistérségi Társulás / Facebook

A gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Líceum nem csupán oktatási intézményként szolgál. Az iskola – amelyben jelenleg közel 330 diák tanul – 1994-ben jött létre azzal a céllal,

Hirdetés

hogy a tanulmányi előmenetel mellett hangsúlyt fektessen a csángó identitás megőrzésére, valamint a keresztény lelkületű fiatalok nevelésére.

Berszán Lajos elmondta, az iskola tanulói főként Gyimesfelsőlokról, Gyimesközéplokról, valamint Hidegségről származnak, de érkeznek növendékek Kovászna megyéből is – a legmesszebbről jövő diákjaik sepsiszentgyörgyiek. Rámutatott, jelenleg óvodától érettségiig tanulhatnak az Árpád-házi Szent Erzsébet-gimnáziumban a diákok, ugyanis a tanintézethez tartozik a község két egy-négy osztályos iskolája, illetve az óvodák is. Középiskolától teológia és természettudományok profilú osztály működik, illetve szakiskolai képzés is indult, ahol a kertészetet és agroturisztikát tanulhatnak a diákok.

iskola Galéria

Óvodától az érettségiig tanulhatnak a gyerekek az Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Teológiai Líceumban

Fotó: szenterzsebet.ro

Gyimesi diákok a csángó identitás és a keresztény lelkület útján

„A kommunizmus idején, 1981-ben kerültem Gyimesfelsőlokra plébánosként, hittanórát tartottam a gyerekeknek, akik mindenféle tiltás ellenére jöttek az órákra. Fontosnak tartottam, hogy tartsuk meg őket a hitben, ezért a rendszerváltás után fogalmazódott meg az az igény, hogy Felsőlokon lelkigyakorlatos ház épüljön, illetve egy külön iskola létesüljön a gyimesi és moldvai csángó gyermekek számára” – idézte fel a kezdeteket az iskolaalapító. Hozzátette,

az első tanévet harminc gyerekkel kezdték meg, a bentlakó diákokat a plébánián szállásolták el, a tanórákat a község klubtermében tartották,

a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) támogatásával nekiláttak az építkezésnek, és a három évtized alatt sorra felépült a kápolna, iskola, elkészült a tornaterem, az ebédlő és az udvar. „Hálás vagyok a tanároknak is, akik vállalták, hogy óraadóként oktatják a diákokat, ugyanis harminc gyerekért nem lehetett állásokat meghirdetni. Kialakult egy lelkes közösség, akik szívesen segítettek, míg az iskola osztályait bővítettük” – mondta az iskolaalapító plébános.

Berszán Lajos atya arról is beszélt, a kezdetektől azt a célt tűzték ki, hogy a tanintézetben a nemzeti identitás megőrzésére és a keresztény értékrend szerinti életre nevelik a fiatalokat. Ezt az irányt igyekeznek szem előtt tartani ma is, ugyanis úgy vélik,

ugyanolyan fontos napjainkban is, mint három évtizede, hogy a fiatalok tudják, hova tartoznak, és értékként tekintsenek őseik örökségére.

„Ha végignézünk a csángó viseleten, láthatjuk, milyen aprólékos kézimunkával készült, ami azt is jelzi, hogyan gondolkodtak az ősök. Aki viseli, az tisztelettel és gyakran büszkeséggel gondol az elődökre. Bár a hétköznapokban nehézkes lenne viselni, ünnepi alkalmakkor a csángó viselet felöltése a múlt előtti tisztelgés, a gyökerekhez való hűséget jelenti” – fogalmazott a 82 éves plébános. Arról is beszélt, hogy az iskola a csángó identitás megőrzése mellett hangsúlyt fektet arra is, hogy diákjai lelki életükben is növekedjenek, fejlődjenek, ami legfőképp közösségben végzett lelki programok által valósul meg.

Idézet
A vallásos életet is a szülőktől öröklik a gyereket, egész kicsi kortól járnak már a templomba, megtanulnak imádkozni,

megismerik a templomi énekeket, belenőnek a vallásos életbe, ami az identitásukat táplálja” – fogalmazott Berszán Lajos atya. Hangsúlyozta, a hitélet egyfajta lelki alapozó számukra, ami a későbbiekben is kapaszkodót nyújthat a sokszor zavaros világban. „Egyszer valaki megkérdezte a diákjainktól, hogy kötelező-e a lelki élet, és a diákok értetlenül néztek rá, nem értették a kérdést. Mintha azt kérdezték volna tőlük, hogy kötelező-e reggelizni vagy ebédelni. A hit gyakorlása számukra éppoly természetes, mint az élet más alapvető dolgai, hozzátartozik az életükhöz” – mesélte a nyugalmazott plébános.

iskola Galéria

Gyimesi népviseletbe öltözött diákok

Fotó: Pogány-havas Kistérségi Társulás / Facebook

Az iskola megtanít hitben járni Árpád-házi Szent Erzsébet módjára

A hitben járáshoz példaképként áll a diákok előtt az iskola névadója és védőszentje, Árpád-házi Szent Erzsébet. A névadás kapcsán Berszán Lajos atya elmondta, a mennyei Gondviselésnek köszönhető, hogy az egyik legnagyobb tiszteletnek örvendő magyar szentet választották az iskola védelmezőjéül.

„Amikor letettük az iskola alapkövét, Bálint Lajos érsek urat hívtam meg, hogy szentelje meg. Mindenre gondoltam, csak éppen a védőszentre nem. Az érsek úr első kérdése az volt: »És ki lesz az iskola védőszentje?« Megijedtem, mert teljesen elfelejtettem. Aztán ő megnyugtatott: van egy prédikációja Szent Erzsébetről, azt mondaná el. Ahogy az alapkőletételnél Szent Erzsébet neve elhangzott, számomra olyan volt,

Idézet
mintha maga Szent Erzsébet jelentkezett volna, hogy oltalmába veszi iskolánkat”

– mondta Berszán Lajos. Hozzátette, minden évben megtartják az Árpád-házi Szent Erzsébet-napi ünnepséget, amely emlékeztet mindenkit a kezdetekre, a védőszentre, és arra az élő hitre, amellyel az iskola létrejöhetett.

Pünkösd közeledtével arra kértük a gyimesfelsőloki katolikus gimnázium alapítóját, ossza meg a Krónika olvasóival gondolatait arról, milyen üzenetet hordoz ma, a 21. század emberének a Szentlélek eljövetelének örömhíre. Berszán Lajos atya egy ismert szent ének verseit idézte:

„Apostolok pünkösdnap összebújtak, félvén.

Zúgás kelt a magasból, mint a sebes szélvész.

Betöltötte házukat, tüzes nyelvek szálltak.

És a gyenge félőkből harcos hősök váltak.”

Mint mondta,

a mostani világban is sok mindentől félnek az emberek, épp ezért szükség van a Szentlélek bátorítására.

„Ha a Szentlélek tüze eltölti az embert, akkor a gyenge félőkből is hősök válnak, akik megküzdenek az élet nehézségeivel, mert mindent megtehetnek abban, aki őket megerősíti. A Szentlélek tüzét kívánjuk azoknak a gyermekeinknek is, akik elmennek az iskolából, és bekerülnek az élet forgatagába, hogy meg tudják állni a helyüket, és az apostolok példájára erősödjenek meg, és legyenek harcos hősei az élet nehézségeinek” – fogalmazott Berszán Lajos atya.

korábban írtuk

Megtiszteltetés a felső-háromszéki „Szentföld” számára a magyar köztársasági elnök látogatása
Megtiszteltetés a felső-háromszéki „Szentföld” számára a magyar köztársasági elnök látogatása

Sulyok Tamás köztársasági elnök a szombati csíksomlyói búcsún való részvételét követően hétfőn a felső-háromszéki Kézdiszentlélek római katolikus erődtemplomában vesz részt a községben hagyományosan pünkösdhétfőn tartandó búcsús szentmisén.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 13., szombat

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE

Nyomtatott és online kiadványainak valamennyi munkatársától megválik a római katolikus egyház, amely átszervezéssel magyarázza a döntést. A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) méltánytalannak tartja az újságírókkal szembeni bánásmódot.

Meneszti kiadványai újságíróit a katolikus egyház, méltánytalan bánásmódra panaszkodik a MÚRE
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus

Lemondott tisztségéről Elena Micicoi Temes megyei prefektus, miután péntek reggel házkutatást tartott a lakásán az Európai Ügyészség.

Kopogtatott az Európai Ügyészség, lemondott a prefektus
2026. június 12., péntek

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?

Nagykalota és Kalotaszentkirály között kirajzolódtak a Kalota-patakon épülő víztározónak a körvonalai. A gátnak elsősorban árvízvédelmi szerepe lesz, de a majdani víztükör turisztikai vonzerejére is számítanak Kalotaszentkirályon.

Mikor csónakázhatunk a kalotaszentkirályi tavon?
2026. június 12., péntek

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?

Fotócsomagok, bankettek, ajándékok, limuzin és olykor korlátlan italfogyasztás is növelheti a végzős év költségeit, amelyek egyes családoknál több ezer lejre rúgnak. Kolozs megyei szülőket és pedagógust kérdeztünk a költekezés határairól.

Ballagás mindenáron: limuzin, fotócsomagok és több ezer lejes kiadások. Hol a határ ünneplés és túlzott költekezés között?
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez

Mintegy fél évszázada biztosít fórumot a román és magyar történészek szakmai párbeszédének a Román–Magyar Történész Vegyes Bizottság. A testület XXVII. ülését Déván rendezték meg, Nagy Levente magyar társelnök nyilatkozott az eseményről a Krónikának.

Sok fiatal román történész bizonyos kérdésekben közelebb áll a magyar értelmezésekhez
2026. június 11., csütörtök

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását

Még be sem mutatta miniszterjelöltjeinek listáját, a kormányalakítással megbízott Eugen Tomac máris elveszítette egyik kiszemeltjét. Adrian Papahagi kolozsvári bölcsész bejelentette: nem kívánja irányítani a kulturális tárcát a kormányban.

Így érinti a Tomac-kormány borítékolható bukása a Batthyáneum felújításának meghiúsulását
2026. június 11., csütörtök

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt

Az aradi önkormányzatnak 37 ezer lej pénzbírságot kell fizetnie, amiért a jogerős bírósági ítélet ellenére sem aszfaltozott le egy utcát. Korábban a bíróság kártérítést ítélt meg az egyik lakó javára.

A kártérítésnél is nagyobb bírságot fizet egy önkormányzat az aszfalt hiánya miatt
Hirdetés
2026. június 11., csütörtök

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni

Jogerőssé vált a Maros megyei törvényszék május 19-i ítélete, amelyben életfogytiglani börtönbüntetést szabott ki a mezőméhesi Emil Gânjre, aki megölte és felgyújtotta barátnőjét.

Fellebbezés híján jogerőssé vált a barátnőjét megölő és felgyújtó férfi börtönbüntetése, már csak meg kellene találni
2026. június 11., csütörtök

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe

Maros megyében teljes körű exporttilalmat vezettek be a juhállományra, miután több gazdaságban juhhimlőt, a múlt héten pedig a kiskérődzők pestisének (PMR) egy újabb gócát is azonosították.

Exporttilalom a Maros megyei juhállományra: himlő és pestis miatt teljes zárlat lépett életbe
2026. június 10., szerda

Bejelentették az első tusványosi fellépőket

Az EDDA lesz az egyik fellépő a 35. Tusványoson – jelentették be a Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor szervezői szerda délután.

Bejelentették az első tusványosi fellépőket
Hirdetés
Hirdetés