
Fotó: Rostás Szabolcs
Szeptember 14-én elkezdődik az új tanév, a legtöbb diák pedig iskolába megy – jelentette be szerda kora esti sajtótájékoztatóján Klaus Iohannis államfő, miután tárgyalt a kormány több tagjával a tanévkezdés mikéntjéről.
2020. augusztus 05., 18:342020. augusztus 05., 18:34
2020. augusztus 05., 23:162020. augusztus 05., 23:16
Mint mondta, a megbeszélésen három forgatókönyvet dolgoztak ki iskolakezdésre a járvány alakulása függvényében.
Ez a forgatókönyv a régi normalitáshoz való visszatérést jelenti, vagyis minden diák visszatérhet az iskolák padjai közé, illetve az óvodákba.
Ebben az esetben egyfajta hibrid oktatási rendszert alkalmaznak, vagyis az óvodások, az elemi iskolások, valamint a végzős (8. és 12. osztályos) diákok mennek iskolába; a tanintézet döntése értelmében a többiek egy része otthonról, online formában, másik része pedig az oktatási intézményben vesz részt az órákon.
Arról, hogy mely forgatókönyv lép hatályba, a megyei katasztrófavédelmi bizottság hoz döntést – hangsúlyozta a Cotroceni-palotában rendezett sajtótájékoztatóján Iohannis. Közölte azt is, hogy a döntést decentralizálták, vagyis minden esetben helyi szinten, a helyi adatok figyelembe vételével hozzák majd meg az iskolák működéséről szóló határozatot. Az elnök hozzátette, a következő hetekben részletekbe menően kidolgozzák és ismertetik a szerdai egyeztetésen született döntéseket.
Iohannis rámutatott: a jelenlegi járványügyi helyzetben – amikor Romániában az utóbbi két hétben a naponta azonosított új fertőzések átlaga meghaladta az 1100-at – a települések túlnyomó többségében a kritériumrendszer lehetővé teszi az iskolák megnyitását. Néhány száz településen vezetnék be a sárga, illetve mintegy 50 településen a vörös forgatókönyvet, a döntést azonban mindenütt tanévkezdéskor és később év közben a friss adatok alapján hozzák meg, illetve módosítják.
Arra számítanak, hogy az online oktatás ideiglenes megoldás lesz, és záros határidőn belül minden diák visszatérhet az iskolapadba. Az államfő ugyanakkor kiemelte, hogy mivel világjárvány van, különleges egészségügyi intézkedésekre lesz szükség a tanintézetekben is, ezeket az egészségügyi minisztérium fogja kidolgozni. Azt már tudni, hogy a fizikai távolságtartásra, a higiéniára, a fertőtlenítésre fognak vonatkozni ezek az előírások. Újságírói kérdésre válaszolva az elnök közölte: ha szeptember 14-e környékén nagyon sok koronavírusos megbetegedés lesz az országban, elhalasztják a tanévkezdést.
Kérdésre válaszolva Iohannis úgy értékelte: az online oktatás sem jelenti azt, hogy sérül a gyerekek alkotmányos joga az oktatáshoz. Rámutatott: nem lehet eltekinteni a világjárvány körülményeitől, nem azért vezetik be a távoktatást, hogy a diákokon kísérletezzenek, hanem éppenséggel az a cél, hogy a fertőzésveszély közepette is biztosítsák a diákok jogait, anélkül, hogy veszélyeztessék a diákok és a családtagok egészségét.
A Cotroceni-palotában megtartott találkozó amúgy a meghívottak száma tekintetében előzmény nélküli volt, Ludovic Orban kormányfő mellett ott lesz még Raluca Turcan miniszterelnök-helyettes, Monica Anisie oktatási, Florin Cîțu pénzügy-, Marcel Vela belügy-, Cătălin Predoiu igazságügyi, Ion Ștefan fejlesztési, Marcel Boloș európai uniós alapokért felelős, Nelu Tătaru egészségügyi, Violeta Alexandru munkaügyi miniszter, valamint Raed Arafat katasztrófavédelemért felelős belügyi államtitkár.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
szóljon hozzá!