Virágzó cserjék tavaszi metszése

Virágzó cserjék tavaszi metszése

Fotó: Bíró Blanka

A metszés, nyírás, alakítgatás tipikus tavaszi munkálat, amelynek végrehajtása a gyümölcsfák esetében nagyon fontos, de más fás szárú növények, mint a gyümölcstermő bokrok és díszcserjék is igénylik.

Farkas Attila

2017. április 02., 12:472017. április 02., 12:47

A díszcserjék metszése valamivel egyszerűbb munkálat, mint a gyümölcsfáké, hiszen a növények sem olyan méretesek, a levágásra kerülő részek sem nagyok, és a művelet sokkal kevesebb tapasztalatot igényel. A metszés céljai nagy vonalakban megegyeznek a gyümölcsfa metszésével: egészséges, jól fejlődő, mutatós, betegségektől és kártevőktől mentes növényeket szeretnénk mindkét esetben. A gyümölcsfák virágzásuk idején dísznövényei is a kertünknek, de amíg ezek esetében fontos fenntartani az egészséges egyensúlyt a virágzás és növekedés között a metszés segítségével, addig a díszcserjék esetében a mutatós forma és a bőséges virágzás az, amit el akarunk érni.

Csak alakítsunk a formájukon

A díszcserjéket három nagy csoportba oszthatjuk, és a metszésük megfelelő idejét az határozza meg, hogy melyik típusba tartoznak. Az első csoportba a kora tavasszal és nyár elején virágzó cserjék tartoznak. Ezeknek a növényeknek a virágrügyei azokon a hajtásokon vannak, amelyek az elmúlt esztendő nyarán fejlődtek ki. Ilyen dísznövény az aranycserje (Forsythia, helytelenül aranyeső), a japánbirs (Chaenomeles), borbolya (Berberis), boglárkacserje (Kerria), jezsámen (Philadelphus), gyöngyvirágcserje (Deutzia), a rózsalonc (Weigela), az orgona (Syringa).

Ezeket a növényeket nem szabad kora tavasszal megmetszeni. Kivághatjuk az elszáradt, beteg ágakat, vagy alakíthatunk kissé a formájukon, de egyébként ne metsszük őket. Azért ne, mert éppen azokat a vesszőket, ágakat vágnánk le, amelyeken a virágrügyek vannak. Viszont amint elvirágoztak, azonnal a kezünkbe vehetjük a metszőollót, és kivághatjuk az elvirágzott vesszőket, csökkenthetjük a bokor méretét, kedvünk szerint átalakíthatjuk a formáját. Ez a beavatkozás fiatalon tartja a növényt, mert új hajtások növesztésére serkenti, és ezáltal biztosítja a következő évi szép virágzást is.

El kell távolítani az elszáradt ágakat

A második csoportba azokat a díszcserjéket soroljuk, amelyek a nyár kezdetétől fogva virágoznak, és virágaik az idén növekedett hajtásokon vannak. Ebbe a csoportba tartoznak a következők: a nyári orgona (Budleja), a fás hortenzia (Hydrangea arborescens), a japán gyöngyvessző (Spiraea japonica), a mályvacserje (Hibiscus), a színes hajtásukért nevelt cserjék (som- és fűzfélék). Ezeket a cserjéket kora tavasszal, a nedvkeringés megindulása előtt kell megmetszeni. Ezek esetében is először az elszáradt, beteg vesszőktől és ágaktól kell megszabadítani a bokrokat, majd végrehajtani a virágzást serkentő és formaalakító metszést. Az előző évi vesszők teljesen levághatóak, vagy visszametszhetőek egészen az első pár rügyig.

A mályvacserje teljes visszavágása ugyan nem ajánlott, de a jó növekedési eréllyel rendelkező bokrokat bátran lehet ifjítani, régebbi ágakat a bokorból kivágni. A fás hortenziát kora tavasszal teljesen a talaj felszínéig le lehet vágni, a növény alvórügyeiből fejlődő erőteljes hajtások szépen fognak virágozni a nyár második felében. Bár virágzás szerint a rózsa is ebbe a csoportba tartozna, a rózsa metszése összetettebb, más szabályok alapján szokás végezni. A harmadik csoportba az örökzöld cserjék tartoznak, amelyeket főleg valamilyen szabályos vagy különleges formára szoktunk nyírni. Ilyen a puszpáng (Buxus) és többféle tűlevelű növény is. Ezeket nem is annyira metszeni, mint inkább nyírni kell, először nyár közepén, majd még egyszer ősszel.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)