Hímes tojás kell a húsvéti asztalra

Hímes tojás kell a húsvéti asztalra

Fotó: Pinti Attila

Huszonötödik éve, hogy a húsvét előtti napok­ban a hagyományos tojásírás technikájával ismerteti meg az érdeklődőket a gyergyószentmiklósi Etnographia Gyergyóiensis Alapítvány. A tevékenység mára annyira népszerűvé vált, hogy a tojásíró asszonyok a csíkszéki településekről érkező igényeket is igyekeznek kielégíteni. Irányításuk mellett idén több mint kétezren írtak húsvéti tojásokat.

Pethő Melánia

2017. április 15., 06:452017. április 15., 06:45

Hargita megye több településén tartott már húsvétra hangoló tevékenységeket a gyergyószentmiklósi Etnographia Gyergyóiensis Alapítvány a Gránátalma Egyesület asszonyainak segítségével. A megyei önkormányzat által felkarolt tojásíró programot március 21-én indították, azóta csíki, illetve gyergyószéki érdeklődők sajátíthatták el a hagyományos díszítőtechnikákat.

A gyergyószentmiklósi Népművészeti Alkotóházban indították, és csütörtökön zárták a tevékenységet, amelyen – az idő rövidsége miatt – idén csak második, harmadik és negyedik osztályos gyermekeket fogadtak. „Ez egy másfajta tevékenység, mint amilyeneket az iskolában folytatunk, örvendünk, hogy részesei lehetünk. Picit visszanyúlhatunk őseink hagyományaihoz, megismerhetik ezeket a gyermekek. A tojásírás által fejlődik a szépérzékük, de ennél is fontosabb, hogy magukkal viszik hagyományaink egy szeletkéjét” – mondta Elekes Csilla tanító, aki negyedikeseivel minden évben részt vett a húsvét előtti programon. Mint mondta, a gyerekeken látszik a gyakorlat, évről évre biztosabban dolgoznak.

„Nagyon nagy elégtétel látni, hogy van értelme ezeknek a foglalkozásoknak – sikerült kialakítani azt az igényt, hogy a húsvéti asztalra hímes tojás kell” – értékelte Kisné Portik Irén, az Etnographia Gyergyóiensis Alapítvány vezetője, a foglalkozások megálmodója és állandó irányítója. „Most, hogy olyan településeken jártunk, ahol az érdeklődők először vették kezükbe az írókát, láthattuk, hogy mekkora különbség van közöttük és például azok között a gyergyói negyedik osztályosok között, akik évente részt vesznek a foglalkozásokon. A kisdiákok, mondhatni, mestermunkákat készítenek amiatt, hogy gyakorlattal rendelkeznek.”

A néprajzos kifejtette, bár nem mindennapi tevékenység a tojásírás, a technika évek alatt magas szintre fejleszthető. „Az első évek azzal telnek el, hogy az íróka sajátos felületét hozzászoktassuk a vonalak megszerkesztéséhez. Ez ősanyáinknál is így történt: egyetlen nap, nagypénteken foglalkoztak tojásírással, az évek gyakorlatából mégis tökéletes minták alakultak ki. Ezeket mi változatlanul örököltük, és így igyekszünk továbbadni” – mondta Kisné Portik Irén. A húsvétra hangoló foglalkozásokon nem csak díszítési technikákat sajátíthatnak el a résztvevők; a foglalkozásvezetők a tojásírás hagyományáról, a minták jelképértékéről is információkat osztanak meg velük.

A termékenység ősi jelképe

A tojás az élet újjászületésének, a termékenységnek legősibb jelképe. Fontos szerepe van a húsvéti étrendben is, de a tojások színezése, díszítése is régi korokra nyúlik vissza. A leggyakrabban használt szín a piros, magyarázatát a színek mágikus erejébe vetett hit adhatja. A pirosnak védőerőt tulajdonítottak. A tojások piros színe egyes feltevések szerint Krisztus vérét jelképezi.

A tojásfestés népszokásként elsősorban Kelet-Európában maradt fenn. Eredetileg vöröshagymahéjjal festették a húsvéti tojást. Német hiedelem szerint húsvét reggel egy tojáson átnézve meg lehet látni a benne táncoló bárányt. Jóslásra is használták a tojást: ha nagypéntek éjjelén feltörték, s egy pohár vízbe csurgatták, a formája megmutatta, milyen lesz a jövő évi termés. Volt, ahol a lányok tojáshéjat tettek a küszöbre húsvét előtti este, hogy megtudják, mi lesz a férjük foglalkozása: eszerint ugyanaz lesz, mint az első férfié, aki belép a házba.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)