Házi kedvencek és a gazdák felelőssége

Házi kedvencek és a gazdák felelőssége

Fotó: Barabás Ákos

A kutyatartás miatt nem mindig feszültségmentes az együttélés a tömbháznegyedek lakói között. A gaz­dák kötelességeiről, az ebtartással járó felelősségről szakemberekkel, illetékesekkel beszélgettünk.

Dósa Ildikó

2017. március 26., 14:442017. március 26., 14:44

A lakónegyedi kutyatartás nem mindig problémamentes a szomszédok szempontjából. Noha a kutyatartók egy része lelkiismeretesen összeszedi kedvence ürülékét, a zöldövezetekbe, parkokba piszkító ebek miatt továbbra is érkeznek panaszok az udvarhelyi lakótársulásokhoz. „Közterületen pórázon, az agresszív fajták pedig szájkosárral sétáltathatók, azonban játszóterekre nem vihetők kutyák. Elvileg egyes parkokból is ki vannak tiltva, azonban a szabályok betartásával elnézik jelenlétüket, ha nem engedik szabadon, és összeszedik a piszkot utánuk\" – mondta el Kodolányi Enikő, a székelyudvarhelyi Póráz Klub és az EbRemény Állatvédő Egyesület alapító tagja.

Kifejtette, a felelős állattartó neveli és ismeri kutyáját, tudnia kell, hogy kedvence mire hogyan reagál. A gazdiknak azt is el kell fogadniuk, hogy nem mindenki szereti a kutyát, azzal is számolni kell, hogy a tömbházlakásban tartott ebet naponta háromszor ki kell vinni, alkalmanként legalább egy órát, ugyanakkor a lakásban is feladatot kell adni neki, másképp unatkozik – magyarázta Kodolányi.

Ajánlott a póráz használata

Minden kutyát – bármennyire szelíd is – láb mellett, pórázon ajánlott sétáltatni, így egyrészt elkerülhető, hogy kiszaladjon az útra, és balesetet szenvedjen, másrészt hogy a járókelőkre ugorjon – vélekedik a városi sétáltatásról Bartha Annamária székelyudvarhelyi állatorvos. Mint mondta, a veszélyesebb fajtákat, függetlenül attól, hogy harci kutyáról vagy egy agresszívebb keverék kutyáról van szó, szájkosár nélkül nem volna szabad emberek közé vinni. Arra is kíváncsiak voltunk, van-e arra valamilyen irányelv, hogy milyen kutyát választhatunk tömbházlakásba, és milyet nem. Bár inkább a kistestű fajták ajánlottak, bármilyet lehet tartani, ha a gazdi odafigyel és jól neveli kedvencét – tudtuk meg Bartha Annamáriától.

Van, akinek a nagyobb testű kutya tartásával sincsenek problémái a tömbházban, sőt szomszédai sem panaszkodnak a négylábú lakótársra. Hathetes korától tömbházlakásában neveli német juhászát egy székelyudvarhelyi fiatal hölgy. A most ötéves, negyven kiló körüli kedvencet rendszeresen kiviszi a közeli mezőre mozogni, így az eb otthon nyugodt és csendes. „Kezdetben a harmadik emeleten laktunk, féléves korában egy földszintes lakrészbe költöztünk. Amikor a lakók meghallották, hogy kutyával megyünk, aláírásgyűjtéssel fenyegettek, de végül az aláírások elmaradtak, ugyanis sok a gyerek a tömbházban, és megszerették a kutyát\" – mesélte a gazda. Legtöbbször autóban szállítja kedvencét, azonban ha mégis gyalog mennek végig lakott területen, soha nem viszi póráz nélkül, és elmondása szerint mindig van nála zacskó az ürülék összeszedésére.

Panaszok az ott hagyott kutyaürülék miatt

„Írásos panaszt nem kaptunk, de sokan megállítanak az utcán azzal, hogy a fölöttük lakó kutyatartó az ablakból, erkélyről rárázta a szőrt, vagy póráz nélkül hozza le a kutyát az udvarra, az pedig nekiiramodik a kisgyerekeknek\" – mondta Ciontoş Sándor, a székelyudvarhelyi Gyopár lakástulajdonosi társulás elnöke. Tapasztalata szerint a gazdik nem igazán foglalkoznak azzal, hogy a kutyaürüléket összegyűjtsék, az agresszívebb kedvenceket pedig gyakran szájkosár nélkül hordozzák. Egyszer egy nyugdíjast támadott meg egy eb, nem tudott mást ajánlani neki, mint hogy forduljon a rendőrséghez.

Legtöbben a Bethlen negyedi parkban hagyott kutyaürülék miatt panaszkodnak Szolga Tibornál is. Az 5-ös számú lakástulajdonosi társulás elnöke szerint erre kellene jobban odafigyelniük az illetékeseknek. Tavaly két esetben panaszkodtak a lakók a szomszédban tartott házi kedvenc csaholása miatt, azonban miután a gazdi írásos felszólítást kapott, több panasz nem érkezett a társuláshoz – tudtuk meg Szolga Tibortól.

Pénzbírság a szabálytalanságokért

Előfordult már, hogy a helyi rendőrséget értesítették, miután egy tömbházban lakó gazdi egyszerűen kitette kutyáját „vécézni\". A kis kedvenc nem sétált ki a tömbházból, hanem a lépcsőházban végezte el szükségleteit – mondta érdeklődésünkre László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője. Kifejtette, noha a városi parkból ki vannak tiltva a kutyák, ők elnézőek, és nem bírságolják meg azokat a gazdikat, akik ott sétálnak pórázon vezetett házi kedvencükkel. A harci ebeken közterületen szájkosárnak is kell lennie, mivel bármennyire jól idomított egy kutya, nem lehet előre tudni, miként reagál egy síró gyermekre vagy egy erősebb hangra. A helyi rendőrség eddig csak figyelmeztetéseket rótt ki, még nem büntettek senkit a póráz, illetve szájkosár használatának elmulasztása miatt, mivel a gazdik együttműködtek – magyarázta László.

A szájkosár nélkül közösségbe vitt veszélyesnek nyilvánított kutyák gazdái a vonatkozó törvény értelmében száztól ötszáz lejig terjedő bírságot kaphatnak. Ennél jóval enyhébb a póráz hiánya miatt kiróható ötvenlejes büntetés. A helyi rendőrség az ürülékzacskók meglétét is ellenőrzi, azt azonban nem tudják felülvizsgálni, hogy a gazdik használják-e azokat vagy sem – mondta az egység vezetője.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)