
A mostani tél beköszöntével az elmúlt évekhez képest hamarabb és nagyobb számban jelentek meg a légzőszervi megbetegedések és az influenzajárvány. A szakemberek szerint ajánlatos kerülni a tömeget, a zsúfoltságot, antibiotikumot pedig csak orvosi javaslatra ajánlott szedni.
2017. január 14., 12:452017. január 14., 12:45
A mostani tél beköszöntével az elmúlt évekhez képest hamarabb és nagyobb számban jelentek meg a légzőszervi megbetegedések és az influenzajárvány. A szakemberek szerint a vírusok agresszívebbekké váltak, és Európa több államában jelentenek gondot, Romániában már több mint százezer személy érintett.
Már októberben megjelentek a megbetegedések
A fertőző betegségekben szenvedő pácienseket ellátó bukaresti Victor Babeş-kórházban az első súlyos influenzás esetek rendszerint januárban vagy februárban jelentek meg, a mostani szezonban azonban már október és november folyamán érkeztek betegek, decemberben pedig robbanásszerűen megnövekedett a számuk: a garatváladék-mintákból kimutatták, hogy az ügyeleti osztályra érkezők közül 60 személy influenzás volt, a betegség pedig nem válogat sem kor, sem nem alapján.
A karácsony előtti héten majdnem 200 páciensnél jelentettek influenzatüneteket, ez a szám hatszor több az elmúlt év hasonló időszakához képest, ráadásul a laborvizsgálatok országszerte több mint 100 páciensnél igazolták a vírust, a legtöbb esetet Bukarestben és Konstancán regisztrálták. A járványnak már halálos áldozata is van: a 37 éves galaci nő cukorbetegségben szenvedett, így járt neki az egészségügyi minisztérium által biztosított ingyenes védőoltás, de elutasította az immunizálást.
Antibiotikum csak orvosi javaslatra
Megkeresésünkre Irimiás Erika marosvásárhelyi háziorvos elmondta, a tél a légúti virózisok idénye, és ilyenkor rengetegen betegednek meg. „Virózis esetében nem ritka az egy-két napig tartó magas, akár 39 fokos láz, és egyéb, igencsak kellemetlen testi tünetek, mint például az elesettség, a különfajta köhögések, orrfolyás, könnyező szem, izomfájdalom, tüsszentés” – tájékoztatott a szakember. A fertőzést leghatékonyabban védőoltással lehet elkerülni. A terhes nők, a krónikus betegek, az egészségügyi személyzet, a gyerekek és az idősek számára a védőoltás ingyenes, a háziorvosoknál lehet igényelni.
Az országos közegészségügyi hatóság szerint jelenleg mintegy 45 ezer adag szérum áll országosan rendelkezésre. A szakemberek azt javasolják, hogy kerüljük a tömegeket, a zsúfoltságot, keveset tartózkodjunk zárt közhelyiségekben, meleg vízzel és szappannal legalább 20 másodpercig mossunk kezet. Az influenza ellen hatásos lehet, ha langyos sós vízzel végzünk torok- és orrüreg-öblögetést. Tüsszentés és köhögés esetén használjunk papírzsebkendőt, és kerüljük a kimozdulást. Ha rosszul vagyunk, azonnal forduljunk orvoshoz, ne házi praktikákkal próbálkozzunk.
„Gyulladáscsökkentőt, orrcseppet, lázcsillapítót lehet szedni, C-vitamin és citrusfélék fogyasztása javallott. Antibiotikumot csak orvosi javaslatra szedjünk, mert felborítják a bélflórát és a virózis ellen messze nem a legjobb fegyver, csupán a fertőzés által legyengített szervezetben esetleg elszaporodott baktériumok ellen. A baktériumok azonban rezisztensekké válhatnak a többször, gyakran használt antibiotikumok ellen, ezért nagyon mérlegelni kell az antibiotikumok használatát, és különösen óvatosnak kell lenni, főleg ha az illetőnek más betegségei is vannak” – mondta Irimiás Erika.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!