
Fotó: Cdep.ro
Döntéshozó kamaraként a bukaresti képviselőház szerdán hatályon kívül helyezte az elítéltek idő előtti szabadulásáról szóló „kompenzációs” törvényt, amelynek hatására több mint 21 ezer elítélt hagyhatta el a börtönt a büntetés letöltése előtt.
2019. december 04., 14:082019. december 04., 14:08
2019. december 04., 15:152019. december 04., 15:15
A szerdai szavazáson 272 honatya támogatta a 329 fős képviselőházban jelen lévők közül a jogszabály hatályon kívül helyezését öt tartózkodás mellett. A most elfogadott törvényt Klaus Johannis elnöknek ki kell még hirdetnie. Azért alakult ki ilyen széles körű támogatás, mert a kormányzó Nemzeti Liberális Párt (PNL) kilátásba helyezte, hogy felelősségvállalással fogadja el a hatályon kívül helyezést, ami azt jelenti, hogy parlamenti vita nélkül terjesztették volna be a jogszabályt.
A törvényhozók elfogadták az igazságügyi miniszter módosító javaslatát is, amely fenntartja a büntetés-végrehajtási jogorvoslat törvényének hatályát azok számára, akiket 2012. július 24-e és a jelen törvény hatályba lépése közötti időszakban ítéltek vagy ítélnek el. A tervezet vitáján a PNL képviselője, Florin Roman rámutatott, azért kezdeményezték az elítéltek idő előtti szabadulását lehetővé tevő törvény hatályon kívül helyezését, mert az állampolgárok biztonsága mindennél fontosabb. Hozzátette, az alakulat februárban kezdett el dolgozni a tervezeten, addig 12 ezer fogvatartott szabadult a jogszabály alapján, azóta pedig további 12 ezer elítéltet engedtek ki a börtönből. „Ha lettek volna annyira bölcsek, hogy már akkor, februárban intézkedjenek, most nem sétálna szabadon tízezer fogvatartott. A 22 ezer elítélt közül hétezren bűnözők, erőszaktevők, és 500-an közülük azóta újabb rablásokat, gyilkosságokat követtek el” – fogalmazott a honatya.
Az RMDSZ képviseletében felszólaló Szabó Ödön azt mondta, a szövetség is megszavazza a büntetés-végrehajtási jogorvoslat törvényét hatályon kívül helyező tervezetet. „Sajnos nem előzte meg hatástanulmány a törvényt, a valóság azonban rávilágított arra, hogy milyen hatásai vannak” – jelentette ki a nagyváradi politikus.
Az októberben megbuktatott szociáldemokrata kormánytöbbség arra hivatkozva fogadta el a tavaly nyáron hatályba lépett jogszabályt, hogy a romániai börtönök túlzsúfoltak. Romániát emiatt elítélte a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága, amely fel is szólította Bukarestet, hogy javítsa a körülményeket, és főleg enyhítse a börtönök túlzsúfoltságát. Erre hivatkozva döntöttek úgy a szociáldemokraták, hogy elfogadják az úgynevezett kompenzációs jogszabályt, amely minden elítéltnek hat nappal rövidítette le a büntetését minden hónapért, amelyet túl kicsi közös cellában töltött, vagyis ahol nem jutott legalább négy négyzetméter egy rabra.
A jelenleg kormányzó liberálisok, valamint az ellenzéki Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szerint ez valójában egy burkolt amnesztiatörvény volt, aminek kedvezőtlen hatásai voltak a társadalomban, hiszen a hivatalos statisztikák szerint tavaly nyár óta a törvény alapján több mint 21 ezer elítélt szabadult korábban a börtönből, közülük több mint 1800-an újabb bűncselekményt követtek el. A visszaesők közül 500 ellen erőszakos bűncselekmények miatt indult újabb büntetőeljárás.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) új politikai paradoxont „tett az asztalra”: a válság blokád révén történő feloldását – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
szóljon hozzá!