
Fotó: Mohai Balázs/MTI
Közel kétszáz újabb oltópont nyílik az országban hamarosan, miután várhatóan mintegy 800 ezer AstraZeneca-vakcina is érkezik az országba február hónap folyamán – jelentette be az oltási kampány koordinátora.
2021. február 02., 17:532021. február 02., 17:53
2021. február 02., 18:022021. február 02., 18:02
További 180 oltópontot nyitnak meg az országban februárban, 15-étől annak nyomán, hogy a tervek szerint az Európai Bizottság által pénteken engedélyezett AstraZeneca-oltóanyag első szállítmányai is megérkeznek – jelentette be kedden Valeriu Gheorghiță, az oltási kampány koordinátora. Mint kifejtette,
A koordinátor közölte, a tervek szerint februárban közel 800 000 adagnyi AstraZeneca-vakcina érkezik az országba, várhatóan jövő héttől. Mivel fölmerült, hogy ez az oltóanyag nem feltétlenül alkalmas minden korosztály oltására – Németországban például nem ajánlják a 65 évnél idősebbek immunizálására, Olaszországban pedig már 55 éves kortól nem ajánlott –, Bukarestben az illetékesek ezen a héten döntik el, milyen kategóriák számára ajánlják majd az új oltást.
Fotó: Veres Nándor
és nem három, illetve négy hétnek kell eltelnie az első és a második oltás között, hanem ez az időszak négy héttől tizenkét hétig terjedhet. Gheorghiță elmondta, akinek ez a meglehetősen nagy és nem egyértelmű intervallum nem felel meg, az várhat addig, amíg elegendő mennyiségű oltóanyag áll majd rendelkezésre a többiből.
Emellett a jövő héten újabb 163 800 adagnyi vakcina érkezik. A Moderna vakcinájából eddig 36 000 érkezett meg. Gheorghiță azt is elmondta, hogy szerda és április 14. közötti időszakra 574 544 személy jegyezte elő magát az első oltásra, a másodikra pedig 931 331. Arról is beszélt, hogy az eddig beoltottak 79 százaléka a kockázati kategóriákba tartozik, vagyis 65 évnél idősebb vagy krónikus beteg.
Egyébként szerdától kezdik el kiszállítani az amerikai Moderna gyógyszergyártó által szállított vakcinákat, csütörtökön pedig már be is adják őket a koronavírus elleni oltási kampány során Romániába. Az oltási kampány koordinálásáért felelős testület szerint 26 210 vakcinát szállítanak ki. Mint ismeretes, a Moderna a második olyan vakcina, amelyet a Pfizer-BioNTech által gyártott oltás után engedélyeztek az Európai Unióban. Ugyanakkor a gyártó egyelőre csupán minimális mennyiségű vakcinát tud szállítani az EU-nak.
Mint arról beszámoltunk, mivel nem csupán a Moderna, hanem a Pfizer vakcinájának szállítása is akadozik, az oltást koordináló testület még pénteken úgy döntött, tovább halasztják a társadalom számára különösen fontos munkát végző foglalkoztatási csoportok már előjegyzett tagjainak a beoltását.
Így csak február 16. után kapják meg a vakcina első dózisát azok a 65 év alatti személyek, akik a január 30. és február 11. közötti időszakra voltak előjegyezve. A halasztás 66 884 személyt érint. A 65 év fölöttiek az előjegyzett időpontban kapják meg a védőoltást.

Későbbi időpontra halasztják több mint 66 ezer személy beoltását az országos immunizálási kampány koordinátorai, hogy biztosíthassák az emlékeztető oltáshoz szükséges vakcinát az elsőn már átesett személyeknek.
Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Újabb egyeztetéseket várnak Nicușor Dan államfővel a parlamenti pártok, miután az Adrian Veștea, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke által vezetett kormány nem kapott bizalmat a hétfőn késő este megrendezett parlamenti szavazáson.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
szóljon hozzá!