
Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Bár megközelítőleg 3 millió eurót költöttek rá, az európai támogatásból létrehozott Arad megyei turisztikai információs központok nagy része sosem töltötte be eredeti rendeltetését. Az érintett települések polgármesterei most új szerepet adnának az épületeknek: óvodákká vagy orvosi rendelőkké alakítanák őket.
2021. május 05., 19:512021. május 05., 19:51
2021. május 05., 20:042021. május 05., 20:04
Az Arad Megyei Tanács képviselői kijelentették, a 2010-ben indult projekt keretében épített turisztikai információs központok „rosszul lettek kigondolva” és legtöbb esetben „kudarcot vallottak”.
Nem történt egyéb, mint hogy a turisztikai célokkal nem rendelkező és a turizmussal egyáltalán nem foglalkozó polgármesteri hivataloknak lehetőségük nyílt pénzt lehívni az épületek megépítésére, felszerelésére és olyan személyzet alkalmazására, amely legtöbb esetben nem is a turisztikai népszerűsítéssel foglalkozott. Egyébiránt egyes polgármesteri hivatalok azzal a kimondott szándékkal léptek a projektbe, hogy az épületek olyan formális tevékenységeknek adjanak teret, amelyek öt év elteltével helyet kell majd változtassanak – most épp ez történik. Igaz, hogy megvalósult, de meglátásom szerint ez a projekt 80-90 százalékban kudarcot vallott” – nyilatkozta a Profit.ro portál szerint Andó András, az Arad Megyei Tanács kommunikációs igazgatója.
Egyes polgármesterek azt nyilatkozták, szándékukban áll aszerint alakítani át az épületeket, hogy azok valóban hasznosak legyenek a közösség számára. Az európai támogatás kikötése a támogatás megszerzésének pillanatában az volt, hogy öt évig nem változtathatják meg az épület rendeltetését – az öt év azonban lejárt.
Az európai támogatottságú program keretében Buttyinban, Battán, Csermőn, Székudvaron, Soborsinen, Világoson, Glogovácon, Mácsán, Ópáloson, Feltóton, Berzován, Temeshidegkúton, Alsóhagymáson, Rajon, Kisiratoson és Déznán is létesítettek turisztikai információs központot.
A több mint 30 létesítmény közül 16-ot az Országos Vidékfejlesztési Porgram keretében kezdtek építeni 2010-ben. Ezek egyenként megközelítőleg 180 000 euróba kerültek, a program teljes költségvetése pedig 3 millió euró – derült ki a Profit.ro cikkéből.
Mihai Mag polgármester kijelentette, az épület ezentúl gyereknevelő és kulturális tevékenységek helyeként fog szolgálni. Hozzátette, Arad Megye Tanácsa létrehozott hasonló központot, amelyet „a legtöbb központtal ellentétben, valóban használtak és továbbra is fognak”.
„Érkeztek arra vonatkozó kérések, hogy átengedjük az épületet, de úgy döntöttünk, inkább használjuk. Ott tartjuk majd a helyi hagyományokkal kapcsolatos, gyerekeknek szervezett kézműves köröket és különböző múzeumi tevékenységeket. Még idén meg akarjuk valósítani a szükséges átalakítást” – mondta a Profit.ro szerint a glogováci polgármester.
Az ópálosi épületet alkalmanként közösségi célokra használták, ott tartották például az időszakos orvosi vizsgálatokat. „Arról még nem döntöttünk, hogy mivé alakítjuk: óvodában vagy egy orvosi rendelőben gondolkodunk, de mindenképp szem előtt tartjuk a közösség érdekeit” – mondta Ioan Turcin, Ópálos polgármestere.
Valentin Bot, Világos polgármestere úgy véli, a turisztikai információs központot ezentúl a közelben levő sportcsarnok szolgálatába állíthatnák. „Arra gondoltunk, összeköthetnék a szemközti sportcsarnokkal, ugyanakkor felmerült egy rendőrőrs létrehozásának gondolata is. A lehetőségekről még tárgyalunk” – nyilatkozott Világos polgármestere.
Más községek polgármesterei a kihasználatlan turisztikai információs központokat óvodákká, iskola utáni tevékenységek helyszínévé vagy orvosi rendelőkké alakítanák át.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
szóljon hozzá!