Parázs vitát követően elutasította kedden a szenátus a verespataki bányanyitás megvalósítását célzó törvénytervezetet, ugyanakkor a felsőház a főügyészséghez továbbította a parlamenti különbizottság által a beruházásról összeállított jelentést.
2013. november 19., 18:482013. november 19., 18:48
A szenátorok álláspontja – három ellenszavazat és hat tartózkodás mellett 119-en az elutasító javaslat mellett voksoltak – nem meglepetés, hiszen a ciántechnológiás projektet egy héttel ezelőtt a Verespatak-különbizottság is leszavazta; döntéshozó kamaraként a képviselőház mondja ki a végső szót az ügyben. A szenátusi vita során már a kormány képviselője, Gheorghe Hogea államtitkár is elfogadásra javasolta Verespatak-bizottság jelentését, amely elutasította a Ponta-kabinet által kidolgozott jogszabálytervezetet.
Gabriela Firea szociáldemokrata szenátor felszólalásában számos törvénytelenséggel és túlkapással vádolta meg Radu Berceanut, a Demokratikus Konvenció (CDR) iparügyi miniszterét, akinek mandátuma idején kapott engedélyt a verespataki színesfémtartalék kitermelésére a kanadai-román Roşia Montană Gold Corporation (RMGC). A PSD-s politikus – a kilencvenes években szentesített megállapodások titkosításának a különbizottságban nemrég történt feloldása alapján – feltárta, hogy az Országos Ásványkincshatóság akkori vezetősége ingyen bocsátotta ki a kitermelési engedélyt a többségi tulajdonos, a kanadai Gabriel Resources számára, sőt a román állam részesedése az RMGC-ben 33 százalékról 19 százalékra csökkent. „A román állampolgároknak tudomást kell szerezniük arról is, hogy az akkori kormány úgy látta jónak, ha a kanadai társaság semmiféle garanciát nem vállal munkahelyteremtésre, a környezetszennyezés elhárítására vagy bányabaleset bekövetkezte esetén, sőt a szerződésbe foglalt feltételek áthágása miatt felelősségre sem vonható” – jelentette ki Firea, kerettörvény elfogadását szorgalmazva a romániai bányaberuházások általános feltételeinek rögzítésére.
Ezt követően Ilie Sârbu, a PSD szenátusi frakcióvezetője bejelentette: a Verespatak-bizottság jelentését továbbították az ügyészségnek, amely reményei szerint beindítja az eljárást ama kormányzati tisztségviselők ellen, akik tizenöt évvel ezelőtt áldásukat adták a ciántechnológiás projektre. „Az idő telik, a bűnvádi dossziék azonban nem sokat váratnak magukra Verespatak-ügyben. Szerintem nem lesz nyugodt karácsonyuk azoknak, akik törvénytelenségek sorozatához adták a nevüket a bányaterv kapcsán” – jelentette ki fenyegetően Ilie Sârbu. Különben a Verespatak-különbizottság is felhívta a figyelmet, hogy az elmúlt tizenöt évben törvénytelenségeket követhettek el projekt kapcsán.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
szóljon hozzá!