Hirdetés

Továbbra is Romániában történik a legtöbb halálos baleset, Svédországban a legbiztonságosabb a közlekedés

•  Fotó: Maros megyei tűzoltóság

Fotó: Maros megyei tűzoltóság

Megközelítőleg 20 600 személy vesztette életét tavaly közúti balesetben az Európai Unióban, 3 százalékkal több, mint 2021-ben, de 10 százalékkal kevesebb, mint a világjárvány előtti évben, 2019-ben – derül ki az Európai Bizottság kedden közzétett előzetes adataiból.

Hírösszefoglaló

2023. február 22., 08:032023. február 22., 08:03

Az országok halálozási arányának összesített rangsora nem változott jelentősen a világjárvány előtti időszakhoz képest: 2022-ben továbbra is Svédországban (21 halálos baleset/millió fő) és Dániában (26 halálos baleset/millió fő) voltak a legbiztonságosabbak közutak, a legkevésbé biztonságosak pedig Romániában (86 halálos baleset/millió fő) és Bulgáriában (78 halálos baleset/millió fő).

Az uniós átlag egymillió lakosra vetítve 46 közúti haláleset volt.

Hirdetés

Az Agerpres által idézett adatsorok szerint tavaly az EU egészében 3 százalékkal nőtt a közúti halálesetek száma az előző évhez képest, nem utolsósorban azért, mert a világjárványt követően helyreállt a forgalom szintje. Fontos megjegyezni, hogy a koronavírusjárvány időszakában elért eredmények (többek között a 2019–2020-as időszakban regisztrált 17 százalékos csökkenés) nagy része nem veszett el.

2019-hez képest 2022-ben 10 százalékkal mérséklődött a halálesetek száma.

Ez az eredmény azonban rendkívül egyenlőtlenül oszlott el a tagállamok között. A legnagyobb mértékű, több mint 30 százalékos csökkenést Litvániából és Lengyelországból jelentették, és Dániában is 23 százalékos mérséklődés volt tapasztalható. Ezzel szemben az elmúlt három évben a közúti halálesetek száma Írországban, Spanyolországban, Franciaországban, Olaszországban, Hollandiában és Svédországban viszonylag változatlan maradt vagy nőtt.

A rendelkezésre álló 2021-es adatok alapján (a 2022-es részletes adatok még nem állnak rendelkezésre) az EU-ban

a halálos kimenetelű közúti balesetek 52 százaléka vidéki utakon történt, míg 39 százaléka városokban és 9 százaléka autópályákon.

•  Fotó: Maros megyei tűzoltóság Galéria

Fotó: Maros megyei tűzoltóság

A halálos közúti balesetekben elhunytak háromnegyede (78 százalék) férfi volt;

45 százaléka autóban utazó személy (járművezető és utas) volt, 18 százalékuk gyalogos, 19 százalékuk kétkerekű gépjárművel (motorkerékpárok és robogók) közlekedő személy, 9 százalékuk pedig kerékpáros.

A városi területeken azonban nagyon eltérő a helyzet, mivel a veszélyeztetett úthasználók (gyalogosok, kerékpárosok és kétkerekű gépjárművek vezetői) az összes halálos áldozat csaknem 70 százalékát teszik ki. A városi közúthasználókat érintő haláleseteket túlnyomórészt autó- és tehergépkocsi-balesetek okozzák, ami rávilágít arra, hogy fokozni kell a veszélyeztetett úthasználók védelmét.

Bár örvendetes, hogy számos tagállamban nőtt a kerékpárosok aránya a közlekedésben,

komoly aggodalomra ad okot az uniós utakon életüket vesztett biciklisek számának alakulása.

Ez az egyetlen olyan úthasználó csoport, amelynek esetében az elmúlt évtizedben nem csökkent jelentősen a halálos kimenetelű balesetek száma, ez pedig különösen a megfelelő infrastruktúra tartós hiányának tulajdonítható.

A Franciaországból származó előzetes adatok például azt mutatják, hogy 2019-hez képest 2022-ben 30 százalékkal nőtt a kerékpáros halálesetek száma.

Az EU 2018-ban azt a célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ig 50 százalékkal csökkentse a közúti halálesetek – és most első alkalommal a súlyos sérülések – számát.

Ez szerepelt a közúti közlekedésbiztonságról szóló stratégiai cselekvési tervben és a 2021–2030 közötti időszakra vonatkozó uniós közlekedésbiztonsági szakpolitikai keretben, amelyekben az Európai Bizottság közúti közlekedésbiztonsági terveket határozott meg, hogy

2050-ig elérje a halálos kimenetelű közúti balesetek nullára csökkentésére irányuló célját.

A közúti közlekedésbiztonság egyúttal központi eleme volt az EU közelmúltbeli mobilitáspolitikai kezdeményezéseinek, többek között a fenntartható és intelligens mobilitási stratégiának, a TEN-T rendelet felülvizsgálatára irányuló bizottsági javaslatnak és a városi mobilitási keretnek. Az EU élen jár a közúti közlekedésbiztonság javítását szolgáló második cselekvési évtized megvalósításában. Az említett kezdeményezést az ENSZ 2020 augusztusában hirdette meg a 2021–2030-as időszakra.

korábban írtuk

Letöltendő börtönnel büntetnék a halálos balesetet okozó ittas vagy jogosítvány nélküli sofőröket a törvényhozók
Letöltendő börtönnel büntetnék a halálos balesetet okozó ittas vagy jogosítvány nélküli sofőröket a törvényhozók

Egyhangúlag megszavazta első házként hétfőn a bukaresti szenátus azt a törvénytervezetet, amely szerint végrehajtandó szabadságvesztéssel büntetendők a halálos balesetet okozó sofőrök, akiknek nincs jogosítványuk vagy alkohol,.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Útilaput kötnek a renitensek talpára a liberálisok

Megkezdődött a Nemzeti Liberális Pártban (PNL) az Adrian Veștea kormányát támogató párttagok kizárási eljárása – jelentette be Ionel Bogdan képviselő a PNL országos elnökségének keddi ülése után.

Útilaput kötnek a renitensek talpára a liberálisok
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik

A pártokkal és parlamenti csoportokkal folytatott villámkonzultációkat követően Nicușor Dan államfő kedden este a közösségi oldalán közölte: egyre inkább az a megoldás körvonalazódik, hogy kisebbségi politikai kormány alakuljon.

Nicușor Dan: kisebbségi kormány körvonalazódik
2026. június 23., kedd

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest

A Mediafax hírügynökség politikai forrásokra hivatkozó értesülése szerint Nicușor Dan államfő a keddi konzultációk után sem nevezett meg miniszterelnök-jelöltet, ami tovább mélyíti a bizonytalanságot a román belpolitikában.

Nincs miniszterelnök-jelölt, patthelyzetben maradt Bukarest
2026. június 23., kedd

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) az elsődleges nyertese annak, hogy Adrian Veştea kormányalakítási kísérlete elbukott a parlamenti bizalmi szavazáson elemzők szerint.

Elemzők a Veştea-projekt bukásáról: az AUR nyert, Nicuşor Dan és a PSD vesztett
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve

Tánczos Barna mezőgazdasági miniszter kedden közölte, a medveproblémára hívta fel Jessika Roswall környezetvédelmi biztos figyelmét, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vegye ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából.

Tánczos az Európai Bizottságnak: ne legyen szigorúan védett faj a barna medve
2026. június 23., kedd

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben

Bár a bukaresti parlament a hétfő esti bizalmi szavazáson elutasította az Adrian Veştea vezette kormányt, Románia így is Európa azon országa, amelynek az elmúlt tíz évben a legtöbb miniszterelnöke volt.

Románia „fogyasztotta el” a legtöbb miniszterelnököt az elmúlt tíz évben
2026. június 23., kedd

Kormányalakítási tárgyalások: maratoni egyeztetést kezdett a pártokkal Nicușor Dan államfő

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ilie Bolojan a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy a Paktum Romániáért nevű megállapodás reális megoldás lehet egy új kormány gyors beiktatására.

Kormányalakítási tárgyalások: maratoni egyeztetést kezdett a pártokkal Nicușor Dan államfő
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Új tantárgy a gimnáziumi kínálatban, amely a földrajz és az informatika határán helyezkedik el

Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.

Új tantárgy a gimnáziumi kínálatban, amely a földrajz és az informatika határán helyezkedik el
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról

Az Adrian Veștea vezette kormány hétfő esti parlamenti elutasítása nyomán Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.

Nicușor Dan beadta a derekát, újabb egyeztetésre hívta a pártokat a kormányalakításról
2026. június 23., kedd

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége

Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.

Bolojan: Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége
Hirdetés
Hirdetés