
Marcel Vela belügyminiszter
Fotó: Gov.ro
Elemzi a román kormány annak a lehetőségét, hogy a 65 évesnél idősebb személyek számára a jelenleginél több időt biztosítsanak a kijárásra, bevásárolni, gyógyszertárba menni vagy sétálni. A népesebb lakodalmak és a nagyszabású rendezvények továbbra sem jöhetnek szóba.
2020. április 23., 07:202020. április 23., 07:20
2020. április 23., 08:152020. április 23., 08:15
Minderről Marcel Vela belügyminiszter számolt be a közösségi oldalán feltett kérdésekre válaszolva. Mint ismeretes, a márciusban kihirdetett, majd április közepén további egy hónappal meghosszabbított sürgősségi állapot idején a nyugdíjasok délelőtt 11 és 13 óra között hagyhatják el otthonukat. Vela közölte, a bukaresti kormány fontolgatja, hogy lazít ezen a korlátozáson, bővíti az időintervallumot, és korábban, a reggeli órákban határoz meg időszakot a kijárásra.
Hozzátette még, hogy fontolgatják egy délutáni vagy esti kijárás biztosítását is a nyugdíjasok számára. Marcel Vela – aki az ortodox húsvét előtt visszhangos botrányba keveredett a görögkeleti egyházzal kötött különmegállapodás miatt – arról is beszélt, hogy a Klaus Johannis államfő által beharangozott, május közepe után várható enyhítések nem jelentik azt, hogy több száz fős lakodalmakat lehet majd rendezni. A tárcavezető közölte, habár részben enyhíteni fognak a jelenlegi korlátozásokon, és egyénileg lehetőségük nyílik az embereknek elmenni bárhová, például szabadon sétálhatnak majd, bizonyos óvintézkedésekre továbbra is szüksége lesz. „Nem hiszem, hogy május 15 után teljesen megszabadulunk ettől a vírustól. Továbbra is ébereknek kell lennünk, védőmaszkot kell hordanunk, rendszeresen mosnunk kell a kezünket, továbbra sem lesz szabad háromnál több személynek tartózkodnia ugyanazon a helyen” – hívta fel a figyelmet Vela.
Hozzátette, egy darabig bizonyosan nem lesz lehetőség éttermekbe járni, koncerteket, színházakat látogatni, több száz fős lakodalmakat rendezni. Utóbbi eseményeken továbbra is legtöbb nyolc személy vehet részt, a hagyományos, népesebb esküvőkre pedig leghamarabb majd augusztus után kerülhet sor. „Úgy vélem, augusztus 23-a után várható egy enyhítés, de ez attól is függ, hogy miként alkalmazkodunk, viselkedünk valamennyien annak érdekében, hogy csökkentsük a fertőzés terjedését” – közölte Vela. A belügyminiszter előrebocsátotta: még ekkor sem jöhet szóba több száz, több ezer fős rendezvény az országban.
Klaus Johannis államfő szerdán jelentette be, hogy május 15-e, a rendkívüli állapot lejárta után várhatóan feloldják a kijárási korlátozásokat, tehát nem lesz már szükség előre megírt nyilatkozattal magyarázatot adni a lakhely elhagyására. A gyülekezési korlátozások azonban feltehetően még sokáig érvényben maradnak; ugyanakkor az egész országban kötelezővé teszik a maszkok viselését a tömegközlekedési járműveken és minden zárt térben.
Romaniában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
szóljon hozzá!