
Fotó: Árvai Károly/MTI
Meghaladta a 12 700-at az elmúlt 24 óra alatt az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma Romániában, az ország területén eddig 755 elhalálozást jegyeztek – közölte szombati jelentésében a bukaresti stratégiai kommunikációs törzs. Ismét többen gyógyultak ki, mint ahányan megfertőződtek egy nap alatt.
2020. május 02., 13:122020. május 02., 13:12
2020. május 02., 13:432020. május 02., 13:43
A hivatalos tájékoztatás szerint az elmúlt nap alatt 165-tel több fertőzöttet diagnosztizáltak, összlétszámuk jelenleg 12 732. Az elmúlt napok folyamán pénteken 327-tel, csütörtökön 262-vel, szerdán 362-vel, kedden 277-tel, hétfőn 303-mal, vasárnap 401-gyel, szombaton 218-cal, pénteken 321-gyel, múlt csütörtökön 386-tal emelkedett az újonnan diagnosztizált betegek száma Romániában.
Mostanáig 190 540 koronavírustesztet végeztek és dolgoztak fel országszerte, pénteken ez a szám 183 688-nál, csütörtökön175 374-nél, szerdán 166 993-nál, kedden pedig 150 309-nél tartott. A stratégiai kommunikációs törzs jelentése szerint 29-cel emelkedett az előző napi jelentéshez képest a koronavírus-járvány áldozatainak száma, így a betegség romániai megjelenése óta már 755 fertőzött vesztette életét. Intenzív osztályon 265 beteget ápolnak. Románia területén jelenleg 13 302 személy van intézményes karanténban, további 20 198 pedig lakhelyi elkülönítésben. Változatlanul Suceava megyében és Bukarestben van a legtöbb koronavírusos beteg, 2881, illetve 1305.
Eddig összesen 516 ügyben indítottak eljárást az illetékes belügyi szervek a betegségek leküzdésének meghiúsítása miatt – közölte szombaton a stratégiai kommunikációs csoport (GCS). Az elmúlt 24 órában országszerte 5477 olyan személyt tartóztattak fel a csendőrök és rendőrök, akik nem tartották be a kijárási korlátozásokról szóló katonai rendelet előírásait. A rendőrség tájékoztatása értelmében összesen 9 466 700 lej értékben róttak ki bírságot emiatt.
A külföldön élő román állampolgárok körében ez idáig összesen 2349 személyt diagnosztizáltak koronavírussal, az elhalálozások száma pedig 93-ra emelkedett. A fertőzöttek közül 1387-et Olaszországban diagnosztizáltak, 560-ot Spanyolországban, 29-et Franciaországban, 271-et Németországban, 71-et Nagy-Britanniában, hatot Japánban, 4-et Ausztriában, 3-at az Amerikai Egyesült Államokban, 3-at Belgiumban, kettőt-kettőt Namíbiában, Indonéziában, Svájcban és Törökországban és egyet-egyet Írországban, Luxemburgban, Svédországban, Argentínában, Tunéziában, az Egyesült Arab Emírségekben és Máltán.
A koronavírus-járvány kitörése óta 93 igazoltan fertőzött román állampolgár halt meg külföldön: 29 Olaszországban, 19 Franciaországban, 28 az Egyesült Királyságban, 8 Spanyolországban, 4 Németországban, 2 Belgiumban, egy Svédországban, egy Svájcban és egy az Amerikai Egyesült Államokban. A külföldön élő, koronavírussal fertőzött románok közül eddig 21-et nyilvánítottak gyógyultnak: 9-et Németországban, 8-at Franciaországban, kettőt Indonéziában, egyet Luxemburgban és egyet Tunéziában.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
Körvonalazódni látszik egy politikai megállapodás lehetősége a kormányalakítás szempontjából – jelentette ki szerdán a parlamentben Csoma Botond, az RMDSZ sajtószóvivője, egyben képviselőházi frakcióvezetője.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Nem találta megalapozottnak az alkotmánybíróság Nicușor Dan alkotmányossági kifogását, amelyet a barna medvék támadásainak megelőzésére és leküzdésére irányuló azonnali beavatkozási módszerek jóváhagyásáról szóló törvény ügyében nyújtott be.
szóljon hozzá!