
Fotó: Jakab Mónika
Bár éppen a koronavírus-járvány harmadik hullámának kezdődő, felívelő szakaszában vagyunk, egyes szakértők derűlátóak azt illetően, mikorra fordul jobbra a helyzet. Doina Azoicăi, a Román Epidemiológiai Társaság elnöke szerint ugyan jövő évig a vírus még velünk marad, már idén nyáron érezhetően javul majd a helyzet.
2021. március 04., 19:162021. március 04., 19:16
2021. március 04., 19:572021. március 04., 19:57
Az Adevărul által idézett egészségügyi szakértő szerint igaz ugyan, hogy itt a harmadik hullám, mivel egyre jobban terjed a brit és a dél-afrikai vírusvariáns, ám szerinte ez kevésbé lesz intenzív, mint a második, mivel már van egy ütőkártya a kezünkben: az oltás. Márpedig ezen a téren Románia az élmezőnybe tartozik – igaz, a tesztelésben viszont nem.
A szakember némi kétellyel fogadja a hatóságok nyilatkozatait, hogy szeptemberre beoltják a lakosság 70 százalékát, ami már elvileg elegendő lenne a nyájimmunitás kialakulásához, ugyanakkor úgy véli: az egyre növekvő átoltottság és a vírus számára káros magasabb hőmérséklet miatt nyáron valóban elkezdhet visszatérni az élet a normális kerékvágásba, és lazítások jöhetnek. Mindemellett szerinte idén még nem szabadulunk meg teljesen a kórtól, ez csak 2022-ben valósulhat meg.
Ennek nyomán 2022-től visszatérhet a normalitás, miután az egyre hatékonyabb vakcinákkal sikerül ellenőrzés alá vonni a járványt.
Mint arról beszámoltunk, több szakorvos szerint is elérte az országot a járvány harmadik hulláma, ezt igazolja, hogy egyre többen szorulnak kórházi kezelésre, ráadásul ezek jelentős része immár a fiatalok közül kerül ki, ami a brit mutáns terjedésére utal. Az intenzív osztályokon is egyre több embert ápolnak, Temesváron például már nincsenek szabad helyek.
Szinten maradt a fertőzésszám
Az előző napihoz hasonlóan alakultak a csütörtökön közzétett fertőzési adatok: 35 949 tesztből – ebből 26 41 PCR-, 9539 pedig antigénteszt – 4271 lett pozitív, ami 11,88 százalékos arány. Ezzel az igazolt fertőzöttek száma 816 859. A gyógyultak száma 2894 fővel 749 673-ra nőtt. Az aktív esetek száma már 46 232 volt. A kór szövődményeiben 98-an haltak meg – közülük 94-en krónikus betegek voltak –, ezzel 20 684-re nőtt az elhunytak száma. A kórházakban 9035 fertőzöttet ápoltak, közülük 1070-et intenzív osztályon.
Megkezdték a Szputnyik V folyamatos értékelését
Megkezdte az orosz Szputnyik V vakcina folyamatos értékelését (rolling review) az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) Humángyógyszer Bizottsága (CHMP) – közölte csütörtökön az orosz oltóanyagok fejlesztését finanszírozó Oroszországi Közvetlen Befektetési Alap (RFPI). Kirill Dmitrijev, az RFPI vezérigazgatója kijelentette, hogy jóváhagyás esetén júniustól 50 millió adag Szputnyik V lesz szállítható az Unióba. Eközben Jirí Ovcácek cseh elnöki szóvivő szerda este a Twitteren közölte: Kína Milos Zeman cseh államfő kérésére koronavírus elleni Sinopharm vakcinát szállít Csehországnak. Ovcácek szerint az államfőt Andrej Babis miniszterelnök kérte meg arra, hogy forduljon Kínához a Sinopharm vakcina ügyében. Szerda este jelentette az IHNED.cz cseh hírportál jól értesült forrásokra hivatkozva, hogy Csehország, Szlovákia és Ausztria soron kívül egyenként százezer adag Pfizer/BioNTech vakcinát kap az Európai Unió többi tagállamától.
Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.
Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.
Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.
Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.
A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.
Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.
szóljon hozzá!