Hirdetés

Suceavai kórház: az ügyészség szerint számos illegális tett vezetett a tömeges fertőzésekhez

Egyes beszámolók szerint a suceavai kórházban embertelen állapotok uralkodnak. •  Fotó: Facebook

Egyes beszámolók szerint a suceavai kórházban embertelen állapotok uralkodnak.

Fotó: Facebook

Súlyos törvénytelenségek történhettek a nyomozást folytató ügyészek szerint a suceavai kórházban, ennek nyomán alakulhatott ki tömeges fertőzés, amely többek között az egészségügyi személyzetre is átterjedt.

Balogh Levente

2020. április 01., 19:242020. április 01., 19:24

2020. április 01., 19:322020. április 01., 19:32

A suceavai megyei kórházban elkövetett törvénytelenségek vezethettek az ottani tömeges koronavírus-fertőzéshez és halálesetekhez a helyi ügyészség gyanúja szerint, amely nyomozást indított az ügyben. Mint ismeretes, hétfőn este az egész várost vesztegzár alá helyezték, miután az ország koronavírus-fertőzötteinek negyedét itt regisztrálták.

A közvádlói hatóság szerint a suceavai halálesetek egy része az egészségügyi rendszerben dolgozó köztisztviselők „jogsértő tevékenységével” függhet össze.

Hirdetés

A suceavai ügyészség, amely a betegségek leküzdésének meghiúsítása és hivatali visszaélés gyanújával indított nyomozást, megállapította, hogy nem illetékes bizonyos halálesetek kivizsgálásában, amelyeknél súlyosbító körülmények merülnek fel, ezeket átadta a legfőbb ügyészségnek.

Az ügyészség rendellenességeket talált abban a vonatkozásban is, ahogyan a koronavírus-fertőzésben elhunyt betegeket regisztrálták a kórházban, és azt feltételezi, hogy egyes köztisztviselők „jogsértő tevékenységet” folytattak.

A sajtóban megjelent oknyomozó riportokat követően az ügyészek okirat-hamisítás gyanújával is nyomoznak.

A vádhatóság szerint több rendben is megszegték a tesztelésre előírt módszertant, és az is előfordult, hogy az egészségügyi személyzettől levett mintákat nem küldték el a laborba, és emiatt az orvosok és asszisztensek egy része hosszabb ideig volt elszigetelésben, ami kimeríti a betegségek leküzdése meghiúsításának fogalmát.

Az ügyészek szerint az egészségügyi szakemberek akkor is megszegték az elkülönítésre vonatkozó rendelkezéseket, amikor a pozitív teszteredményű pácienseket nem a fertőző osztályra utalták be.

Az ügyészség leszögezi: a nyomozás célja, hogy minden szempontból tisztázza a tényleges helyzetet, de tekintettel Suceava városának kritikus helyzetére, fontos, hogy valamennyi egészségügyi szakember maximális gonddal teljesítse kötelezettségét, és ebben az időszakban semmilyen további nyomásnak ne legyen kitéve.

A suceavai orvosi kamara elnöke megerősítette, hogy a kórházban törvénytelenségek történtek. Sorin Hâncu szerint

a kórházban olyan személyeken is elvégezték a koronavírus-tesztet, akiknél nem merült fel a fertőzés gyanúja, és nem voltak a kórház alkalmazottai.

A kamarai elnök szerint egyes személyeket – köztük Gheorghe Fluturt, a megyei önkormányzat elnökét, akiről egyébként kiderült, hogy fertőzött – preferenciálisan kezeltek, mielőtt az asszisztensnők órákig álltak sorba, hogy kivárják, amíg a kedvezményezettek után tőlük is mintát vesznek.

Még több halott lehet?

Egyes beszámolók szerint a suceavai kórházban embertelen állapotok uralkodnak. Idős páciensek rokonai szerint hozzátartozóikon nem végzik el a szükséges vizsgálatokat, és az alapvető ellátásukról sem gondoskodnak. Egy házi karanténban levő orvos szerdai beszámolója szerint a hatóságok igyekeznek megnyugtatni mindenkit, mondván: a kórházban minden rendben van, hogy ne keltsenek pánikot. Ugyanakkor azt állítja:

még több haláleset következett be a Covid-19 miatt, mint amennyit a hatóságok beismertek, mivel a tesztek késtek, vagy el sem végezték őket, ezért olyan is előfordulhat, hogy a családnak már kiadták a holttestet, és el is temették az elhunytat, anélkül, hogy tudnák: fertőzött volt.

Ez valóban nem lehetetlen, hiszen – mint arról beszámoltunk – a hét elején kiderült, hogy számos, múlt héten elhunyt páciens koronavírus-fertőzött is volt.

Azt is kijelentette, hogy a pácienseket új tesztek elvégzése nélkül költöztetik ki a kórházból, és a jelenleg házi karanténban levő orvosokat sem tesztelik majd újra, mivel nincs elegendő teszt.

Az orvos szerint a rendellenességek továbbra is folytatódnak: behívták dolgozni a házi karanténba vonult személyzetet, a nem koronavírusos betegeket viszont olyan egészségügyi személyzet mozgatja, akinek elkülönítőben kellene lennie. Mint arról beszámoltunk, Nelu Tătaru egészségügy-miniszter a hét elején azzal magyarázta a nagyszámú suceavai megbetegedést, hogy sokan tértek vissza oda Olaszországból és Spanyolországból. Bogdan Descescu belügyi államtitkár ennek kapcsán szerdán este elmondta: az országba márciusban beérkezett 260 ezer külföldön élő román közül Suceava megyébe mintegy tízezren tértek vissza.

Problémák bukaresti kórházakban

Közben Bukarestben is bajba kerültek a kórházak: kiderült, hogy 17 egészségügyi dolgozó és 10 páciens fertőződött meg a koronavírussal az ottani sürgősségi kórházban. A teszteléseket március 22-én kezdték meg, és

a pozitív eredmények „dinamikus növekedésére” lettek figyelmesek.

A kórházban széleskörű járványügyi vizsgálatot folytatnak.

A fertőzött személyeket más fővárosi kórházakba szállították. A katonai kórházban 24 fertőzött dolgozót azonosítottak, ám a szakemberek szerint további orvosok és ápolók is fertőzöttek lehetnek.

Szintén Bukarestben a Szent János kórház nefrológai osztályát lezárták, 72 orvos pedig házi karanténba került, miután az egyik páciensről kiderült, hogy koronavírusos. 

Méltatlanná vált a suceavai kórház az állami érdemrendre

Visszavonta szerdán Klaus Johannis államfő a suceavai Sfântul Ioan cel Nou megyei sürgősségi kórház állami kitüntetését. Az Államelnöki Hivatal szerdai közleményében rámutat, a koronavírus-járvány miatt kihirdetett szükségállapot ideje alatt olyan súlyos hiányosságokat észleltek az egészségügyi intézmény tevékenységében, amelyek minden korábbi megvalósítást felülírnak, ezért az elnök visszavonja a kórház állami kitüntetését. A suceavai megyei kórháznak a 2019. április 5-én kiadott rendelettel ítélték oda az egészségügyi érdemrend lovagi fokozatát.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 25., csütörtök

Új szabály jöhet, ami sok sofőr pénztárcáját megkímélheti

Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.

Új szabály jöhet, ami sok sofőr pénztárcáját megkímélheti
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Állás Romániában: a sikeres romániai álláskeresés útmutatója a Jooble által

Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!

Állás Romániában: a sikeres romániai álláskeresés útmutatója a Jooble által
2026. június 25., csütörtök

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek

A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek
Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek
2026. június 25., csütörtök

Újra utcára vonultak a tanügyi szakszervezetek

2026. június 25., csütörtök

Kormányalakítás: újabb egyeztetésre ült össze Kelemen, Bolojan és Fritz

Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.

Kormányalakítás: újabb egyeztetésre ült össze Kelemen, Bolojan és Fritz
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt

Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.

Simion: Nicușor Dan egyik tanácsosa megpróbált meggyőzni, hogy az AUR szavazza meg a Veștea-kormányt
2026. június 25., csütörtök

Nicuşor Dan péntekre várja a Nyugat-barát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait

Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.

Nicuşor Dan péntekre várja a Nyugat-barát pártok képviselőinek kormányalakítási javaslatait
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.

Az USR készen áll a PNL-vel és az RMDSZ-szel közös kormányzásra
2026. június 24., szerda

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert

Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.

Üzembe helyezte a román légvédelem az amerikai drónelhárító rendszert
2026. június 24., szerda

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!

Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.

Immár hivatalos: marad az árréskorlátozás!
Hirdetés
Hirdetés