
Fotó: Gábos Albin
Másodfokon megnyerte a rágalmazás miatt indított pert Tőkés László azok ellen a volt román titkosszolgálati vezetők ellen, akik egy televíziós műsorban magyar kémnek nevezték, és azt állították, hogy a volt lelkész az 1989-es temesvári ellenállása során pénzt kapott a magyar titkosszolgálattól.
2019. december 06., 17:292019. december 06., 17:29
2019. december 06., 19:452019. december 06., 19:45
A polgári perben kimondott ítélet megváltoztatta a Tőkés László számára kedvezőtlen elsőfokú ítéletet, és megítélte a Tőkés László által kért egy lejes erkölcsi kártérítést. Ezt Filip Teodorescunak, a kommunista politikai rendőrség (Securitate) kémelhárítása helyettes vezetőjének, Ioan Talpeșnek, a román Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) volt igazgatójának, az Antena 3 hírtelevíziónak és Mihai Gâdea műsorvezetőnek kell kifizetnie. A bepanaszoltaknak kell fizetniük Tőkés László 3300 lejes perköltségét. A háromtagú bírói testület egyik tagja különvéleményt fogalmazott meg, melyben megalapozatlannak tartotta a Tőkés László fellebbezését, és vele fizettette volna ki a televízió és a műsorvezető 5000 lejes perköltségét is.
Filip Teodorescu, a Securitate kémelhárításának korábbi helyettes parancsnoka és Ioan Talpeș, a Külföldi Hírszerző Szolgálat (SIE) volt igazgatója azt állította 2014 szeptemberében az Antena 3 hírtelevízió műsorában, hogy az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a magyar titkosszolgálat fizetett ügynöke volt. Ezt a volt temesvári lelkésznek egy 20 ezer lejnyi magyarországi egyházi adomány átvételéről 1989 októberében írt elismervényével próbálták alátámasztani. Szerintük az adomány kézbesítőitől a román–magyar határon elkobzott elismervény azt bizonyítja, hogy Tőkés László a magyar titkosszolgálatnak dolgozott, és ezért pénzt is kapott.
A nagy nyilvánosság előtt történt rágalmazásért a volt temesvári lelkész beperelte az utolsó kommunista és az egyik első rendszerváltás utáni kémfőnököt, valamint az Antena 3 televíziót és annak műsorvezetőjét. Első fokon, 2016 márciusában a bukaresti törvényszék megalapozatlannak minősítette és elutasította Tőkés László erkölcsi kártérítési keresetét. A fellebbviteli tárgyaláson a Bukaresti Táblabíróság Kincses Előd ügyvéd indítványára elrendelte két olyan magyarországi tanú meghallgatását, akik igazolták, hogy a szóban forgó összeg az üldözött, nélkülöző lelkészcsalád megsegítésére gyűjtött önzetlen adomány volt.
Kincses Előd az MTI-nek nyilatkozva erkölcsi sikernek tekintette, hogy a bíróság öt év pereskedés után megállapította, hogy a Securitate és a SIE vezetői rágalmazták Tőkés Lászlót. Hozzátette: a bíróság a perköltségnek csak a töredékét ítélte meg Tőkés László számára.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) új politikai paradoxont „tett az asztalra”: a válság blokád révén történő feloldását – jelentette ki Sorin Grindeanu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
szóljon hozzá!