
Fotó: Facebook/Csoma Botond
A kétkamarás román parlament első online együttes ülésén jóváhagyta csütörtökön azt a hétfőn kiadott elnöki rendeletet, amely 30 napra rendkívüli állapotot vezet be az új típusú koronavírus-járvány miatt.
2020. március 19., 14:432020. március 19., 14:43
2020. március 19., 15:042020. március 19., 15:04
A 467 képviselő és szenátort az online vitát és távszavazást lehetővé tevő számítógépes alkalmazással látták el, előző nap próbaszavazást is tartottak. A szenátus, illetve a képviselőház elnöke személyesen is jelen volt a parlament üléstermében, a többi törvényhozó interneten keresztül vett részt a két ház együttes ülésén. A rendkívüli állapotról szóló elnöki rendeletet az ülésre bejelentkezett 445 törvényhozó egyhangúlag jóváhagyta.
Korlátozták az ügyfélfogadást a közintézményekben, szigorították a karanténszabályok megsértéséért járó büntetéseket, az igazságszolgáltatás pedig csak a sürgős ügyeket tárgyalja. Klaus Johannis államfő a kormánnyal és a megyei hatóságokkal tartott csütörtöki távértekezletén a húsvéti ünnepek közeledtére hivatkozva megismételte a külföldön élő románokhoz intézett korábbi felhívását, hogy tegyenek le Romániában hátrahagyott szeretteik meglátogatásáról.

Számos mentőintézkedéssel siet a koronavírus terjedése miatt bajba jutott vállalkozások, a román gazdaság megsegítésére a bukaresti kormány Ludovic Orban miniszterelnök csütörtök reggeli bejelentése szerint. Súlyosbítják a kór terjesztéséért kiszabható büntetéseket.
A román határrendőrség szerint több mint 16 ezer román állampolgár érkezett vissza Romániába a magyar hatóságok által éjszakánként megnyitott humanitárius folyósokon azóta, hogy Magyarország a koronavírus-járvány miatt keddre virradó éjszaka lezárta határait a külföldről érkező nem magyar állampolgárok előtt.

Mintegy 12 500 olyan román és külföldi állampolgár lépte át a határt Nagylaknál, akik a magyar hatóságok által kijelölt humanitárius folyósokon érhették el az éjjel Romániát – közölte csütörtökön a román határrendészet, azokról az autósokról tájékoztatva, akik előzőleg a magy
Romániában csütörtök délig 277 embernél mutatták ki a koronavírust, 3822-en vannak intézményesített, 33 709-en pedig otthoni karanténban. A fertőzöttek száma szerda dél óta 31-gyel nőtt. Az országban eddig nem volt halálos áldozata a kórnak, hat beteget kezelnek intenzív osztályon, 25 fertőzöttet pedig gyógyultnak nyilvánítottak.

Tizenhéttel, 277-re emelkedett Romániában a koronavírussal fertőzött személyek száma – közölte csütörtökön kora délután a stratégiai kommunikációs törzs.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!