
Fotó: Gábos Albin
Az oktatás felfüggesztése ellenére teljes egészében megkapják márciusi bérüket a tanügyi dolgozók – közölte kedden az oktatási minisztérium. Az egészségügyi tárca közben nyomkövetővel kívánja ellátni az otthoni elkülönítőben tartózkodókat.
2020. március 10., 14:482020. március 10., 14:48
2020. március 10., 16:272020. március 10., 16:27
A bukaresti oktatási minisztérium illetékesei a megyei főtanfelügyelőkkel kedden folytatott távértekezleten beszéltek arról, hogy a pedagógusok bérezése nem változik az új körülmények közepette, és márciusi hónapra a teljes fizetésre jogosultak az alkalmazottak. A pontosítással azzal áll összefüggésben, hogy szerdától március 22-éig felfüggesztik az oktatást valamennyi romániai óvodában és iskolában a koronavírus terjedésének megelőzése érdekében.
Normális munkaprogram szerint kell dolgozniuk ugyanakkor a kisegítő személyzet tagjainak. Elhangzott, hogy az előkészítő osztályokba történő beiratkozás – ami a következő időszakban online zajlik – időtartamát egy héttel meghosszabbítják az oktatási intézmények újranyitása után; szintén meghosszabbítják a pszichoszomatikos felmérésre szánt időt is.
Felfüggesztik, és későbbi időpontra halasztják ugyanakkor a próbaérettségiket és a próba képességvizsgákat. Az oktatási tárca arról tájékoztatta a pedagógusokat, hogy különböző online platformokon és a whatsapp üzenetküldő alkalmazás útján is tarthatnak órákat a diákoknak a kényszerszünet idején, de ez nem kötelező. A minisztérium jogászokkal konzultál arról, hogy ez a didaktikai tevékenység óraadásnak minősül-e.
Ezzel egy időben az egészségügyi minisztérium azt tervezi, hogy nyomkövetőkkel és Holter-készülékkel látja el a koronavírus gyanúja miatt otthoni vesztegzár alatt tartózkodó polgárokat. Nelu Tătaru, a tárca államtitkára a HotNews hírportálnak kedden úgy nyilatkozott, hogy a – szívből érkező elektromos jeleket rögzítő – Holterek segítségével az egészségügyi hatóságoknak módjukban áll majd követni az elkülönítőben lévő páciensek egészségi állapotát, testhőmérsékletük alakulását. „A nyomkövető karperecek segítségével ugyanakkor állandóan követni tudjuk az érintettek hollétét, és kiderül, hogy otthon tartózkodnak-e, vagy össze-vissza mászkálnak a plázában vagy a piacon” – fogalmazott Nelu Tătaru.
Az államtitkár hozzátette, ezeket a készülékeket a nagy agglomerációra tekintettel egyelőre Bukarestben készülnek bevetni, később pedig kiterjesztenék az egész országra. A hatóságoknak jelenleg 350 nyomkövető karperec áll a rendelkezésükre, a következő hetekben pedig közel háromezret kívánnak beszerezni.
Hivatalos adatok szerint jelenleg ötvenketten tartózkodnak intézményes karanténban az országban, 11 235 személyt pedig az otthonukban különítettek el. Eddig 17 koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
szóljon hozzá!