
Vigyázni kell, hogy ne adjunk okot a rendvédelmi szerveknek a büntetésre
Fotó: Haáz Vince
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a román kormány sürgősségi rendelete, amely alapján jelentősen megemelték a sürgősségi állapot és szükségállapot idején kiróható pénzbírságok mértékét.
2020. április 01., 14:172020. április 01., 14:17
2020. április 01., 23:452020. április 01., 23:45
Az új típusú koronavírus-járvány felbukkanása után létesült, a hivatalos tájékoztatást ellátó bukaresti stratégiai kommunikációs törzs szerdai közleménye szerint a romániai rendvédelmi szervek április 2-ától, csütörtöktől alkalmazhatják a rendelet előírásait, és szabhatnak ki emelt büntetéseket.
Egyet kommunikál a belügy és más szerepel a Hivatalos Közlönyben
A román hatóságok háza táján uralkodó fejetlenségre és információs zavarra utal egyébként, hogy a bukaresti belügyminisztérium keretében működő kommunikációs csoport tájékoztatásával ellentétben a sürgősségi kormányrendeletnek a Hivatalos Közlönyben olvasható változata szerint a megemelt büntetések a közlöny megjelenésétől számított 3 napon belül lépnek hatályba. Tekintettel arra, hogy a rendelet március 31-én, kedden látott napvilágot a közlönyben, ez a dátum április 3-a, péntek...
Borsos büntetést kockáztatnak a jogi személyek is, ha nem tartják tiszteletben az eddig közzétett hat, a koronavírus-járvány megfékezését célzó katonai rendeletek előírásait. A cégek, szervezetek esetében a bírság alsó határát ezer lejről tízezer lejre srófolták fel, a felső határ ugyanakkor 70 ezer lejre emelkedett. Mindemellett kiegészítő szankciókat is bevezetett a frissen hatályba lépett kormányrendelet. A törvényes előírások megszegése esetén a hatóságok elkobozhatják a kihágás elkövetése céljából használt, vagy ennek nyomán keletkezett javakat. Megtilthatják a polgárok, jogi személyek bizonyos javakhoz való hozzáférését, ideiglenes jelleggel elrendelhetik bizonyos tevékenységek felfüggesztését, bizonyos munkálatok beszüntetését, javításoknak az eredeti állapotba történő visszaállítását.
A szerdán ismertetett hivatalos adatok szerint egyébként eddig összesen 260 ügyben indítottak eljárást az illetékes belügyi szervek a betegségek leküzdésének meghiúsítása miatt. A bukaresti stratégiai kommunikációs törzs (GCS) közölte, az elmúlt 24 órában 522 bírságot rótt ki a csendőrség és a rendőrség az otthoni elkülönítés vagy a karantén szabályainak megszegése miatt. Az elmúlt egy nap alatt ugyanakkor országszerte 6939 olyan személyt tartóztattak fel, aki nem tartotta be a kijárási korlátozásokról szóló katonai rendelet előírásait. A román rendőrség tájékoztatása értelmében összesen 11 366 595 lej értékben róttak ki bírságot emiatt.
Klaus Johannis államfő szerdán kora délután tett sajtónyilatkozatában szintén a hatályos rendelkezések tiszteletben tartására szólította a polgárokat, felhívva a lakosság figyelmét, hogy a hatóságok kíméletlenül megbüntetik azokat, akik nem vetik alá magukat a sürgősségi állapot idején napvilágot látott jogszabályoknak. Az elnök közölte, a romániai rendvédelmi szervek a sürgősségi állapot idején eddig 78 ezer alkalommal szabtak ki büntetést különböző kihágások miatt.
Jelentős könnyítést hozhat az autósok számára a héten elfogadott törvénytervezet: ha a rendőr az adatbázisokból ellenőrizni tudja a sofőr adatait, a jövőben nem büntetnék meg azért, mert otthon felejtette a jogosítványát vagy más kötelező okmányait.
Romániában keresel munkát? A Jooble összegyűjti az összes román állást egy helyen. Olvasd el tippjeinket, és találj munkát gyorsan!
A parlament épülete előtt tiltakoznak a tanügyi szakszervezetek a 141-es törvény megszorító intézkedései és a közalkalmazotti bértörvény tervezetének előírásai miatt.
Zajlanak a lehetséges kormányról szóló egyeztetések, miután Nicușor Dan államfő közölte: péntekre várja a nyugatbarát pártok javaslatait egy lehetséges új kabinetről.
Nicușor Dan államfő egyik tanácsadója megpróbálta meggyőzni George Simiont, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökét, hogy szavazzon bizalmat az Adrian Veștea vezette kormánynak a hétfő esti parlamenti szavazáson.
Péntekre várja Nicuşor Dan államfő, hogy a Nyugat-barát pártok javaslatokat tegyenek neki a következő kormányra vonatkozóan.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel közös kisebbségi kormány alakítását szorgalmazza – derül ki Dominic Fritz USR-elnök szerda esti Facebook-bejegyzéséből.
Üzembe helyezték és integrálták a román hadsereg légvédelmi rendszerébe a Merops drónelhárító rendszert, amelyet az Egyesült Államok adott át Romániának – tájékoztatott szerdán a védelmi minisztérium.
Nicușor Dan államfő szerdán Kihirdette az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-ig meghosszabbító jogszabályt.
1 hozzászólás