
Fotó: Katasztrófavédelmi Főosztály
Három koronavírus-fertőzött életét vesztette a bukaresti Victor Babeș kórház mobil intenzív terápiás osztályán, miután tisztázatlan okokból megszakadt a lélegeztetőgépek oxigénellátása – jelentette hétfőn este a román média. Az ügyben bűnvádi eljárás indult.
2021. április 12., 21:142021. április 12., 21:14
2021. április 12., 23:182021. április 12., 23:18
A fővárosi egészségügyi intézmény konténer típusú mobil intenzív terápiás osztályán összesen nyolc COVID-19-fertőzöttet ápoltak, és az incidens nyomán hárman életüket vesztették. Az öt másik beteg közül egyet sürgősségi eljárásban a Victor Babeș kórház másik osztályára, négyet pedig három másik bukaresti kórházba szállították.
Meg nem erősített hírek szerint Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter kiszállt a helyszínre, hogy tájékozódjon a súlyos incidens okairól, a páciensek állapotáról. A balesetet és a három páciens halálhírét hétfőn este megerősítette a katasztrófavédelmi főosztály. A DSU közösségi oldalán posztolt bejegyzésében közölte, a mobil intenzív osztály személyzete hétfőn délután észlelt hirtelen keletkezett meghibásodást valamennyi lélegeztetőgépnél.
Fotó: Katasztrófavédelmi Főosztály
Ennek következtében túlnyomás alakult ki a berendezéseknél: a nyomás meghaladta a 6 bar-t, holott ez a maximális érték ezeknél az egészségügyi berendezéseknél. Ezt követően érkezett a helyszínre a lélegeztetőgépek forgalmazójának képviselője, aki azonban a DSU tájékoztatása szerint egyszerűen megtagadta, hogy bemenjen a mobil intenzív terápiás egységbe. „A cég illetékesének teljes, a COVID-19 elleni védőfelszerelést kínált az egészségügyi személyzet, ennek ellenére visszautasította a belépést a kamionba, sőt elhagyta a kórház területét” – olvasható a főosztály közleményében. A DSU tájékoztatása szerint a kórház egészségügyi személyzete manuális lélegeztetéssel pótolta a páciensek oxigénellátását, de csak öt beteget sikerült életben tartaniuk, az incidens során három koronavírus-fertőzött páciens szívleállás következtében elhunyt.
Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere hétfőn este bejelentette, feljelentést tett a főváros 3. kerületi bírósági ügyészségén a Victor Babeș kórháznál történt tragédia ügyében. „A felelősöket azonosítani kell és megbüntetni” – szögezte le az elöljáró. A bukaresti rendőrség közölte, hogy az illetékes ügyészség irányításával gondatlanságból elkövetett emberölés címén ismeretlen tettes ellen nyomozás indult az ügyben.
Florin Cîțu kormányfő késő esti sajtónyilatkozatában részvétét nyilvánította a gyászoló családoknak a tragédia után. A liberális miniszterelnök közölte, megbeszélést folytatott az ügyben Lucian Bode belügyminiszterrel, akitől az incidens mihamarabbi kivizsgálását, a vétkesek felelősségre vonását kérte. Cîțu elmondta, azért tartotta fontosnak kiállni a nyilvánosság elé a tragédia nyomán, mert azt tapasztalta, hogy az állami intézmények képviselői „menekülnek a tájékoztatás elől”. „Márpedig az embereknek szükségük van arra, hogy elmagyarázzuk nekik, pontosan mi történt. Nem szabad elfutnunk a kommunikáció elől” – jelentette ki a kormányfő.
Az országban már lassul a koronavírus-fertőzések üteme, de nem enyhül a kórházakra nehezedő nyomás. Bukarestben már napok óta nincs hely a Covid-kórházak intenzív terápiás részlegein, pénteken pedig botrány lett abból, hogy Covid-kórházzá nyilvánították az egyébként félig üres Foișor ortopédiai kórházat, mert az épület kiürítését – a begipszelt, infúzióra kötött páciensek áthelyezését vagy hazaküldését – a járványügyi korlátozások ellen tüntető hangoskodók a csendőrökkel dulakodva próbálták megakadályozni.
Vasárnap, amikor – újabb rekordot döntve – 1531-re emelkedett az intenzív részlegeken ápolt súlyos betegek száma, Florin Cîțu miniszterelnök azt mondta, országos szinten már csak hat üres ágy van az intenzív ellátásra szoruló koronavírusos betegek számára.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök bejelentette: beterjesztette a parlament elé kormánya névsorát és programját. Erről Veștea vasárnap késő este a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésben adott hírt.
A kormány azzal próbálja ellensúlyozni a munkaerőhiányt, hogy évente több tízezer munkavállalót hoz be az Európai Unión kívülről, ahelyett, hogy olyan politikákat fogadna el, amelyek a diaszpórában élő románok hazatérését és a bérek emelését célozzák.
A PNL nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan frissen újraválasztott pártelnök.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vezetősége vasárnap megszavazta, hogy belép az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányába – nyilatkozták politikai források a Hotnews.ro portálnak.
Az Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt támogató liberális politikusok megtámadják a bíróságon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi kongresszusán elfogadott határozatokat az Agerpres által idézett politikai források szerint.
Az előzetes várakozással ellentétben nem zárta ki a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vasárnapi rendkívüli kongresszusán a pártból Adrian Veştea kijelölt miniszterelnököt, a párt eddigi első alelnökét.
A Polymarket előrejelzési platformon Alexandru Nazare ügyvivő pénzügyminisztert tartják a legesélyesebbnek arra, hogy Románia következő miniszterelnöke legyen, a tárcavezető így megelőzi Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt.
Oana Gheorghiu ügyvivő miniszterelnök-helyettes és Dragoș Pîslaru ügyvivő európai forrásokért felelős miniszter belépett a Nemzeti Liberális Pártba (PNL) – közölte több sajtóorgánum pártbeli források alapján.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán közölte, hogy találkozott Luca Niculescuval, Románia OECD-csatlakozási folyamatának koordinátorával, akit külügyminiszternek javasol a kormányában.
Mégsem száll harcba Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök Ilie Bolojan pártelnök, ügyvivő miniszterelnök ellen a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki posztjáért a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
szóljon hozzá!